!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Zęby mleczne u przedszkolaka. Wszystko co warto wiedzieć o mleczakach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:25
W jaki sposób powstają zęby mleczne? Ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się one kształtować? Czy w przedszkolu powinno się myć zęby? Czy powinno nas martwić, że dziecko, które kończy przedszkole ma jeszcze zęby mleczne? Na te i inne ważne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz z gabinetu Zębowa Wróżka.
O zębach mlecznych w Strefie rodzica w PR Dzieciom.
O zębach mlecznych w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom.Foto: shutterstock

Do stomatologa warto udać się jeszcze zanim mleczaki się pojawią, aby porozmawiać o profilaktyce, która jest bardzo promowana, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć. „Do gabinetu zapraszamy rodziców dzieci w wieku około 5-6 miesiąca życia, żeby porozmawiać o wytycznych dietetycznych, o tym, jak dbać o pierwszy ząbek” – mówi stomatolog. Ważne jest przy tym, by nie demonizować wizyt u dentysty. 

Posłuchaj
59:06 2022_09_21 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zęby mleczne u przedszkolaka. Wszystko co warto wiedzieć o mleczakach.

Obecnie funkcjonuje wiele specjalistycznych gabinetów, które nastawione są wyłącznie na leczenie dzieci. „Jeżeli dziecko nie trafia do nas na pierwszą wizytę z bólem i potrzebą usunięcia zęba, to mamy naprawdę szerokie pole manewru – możemy przedstawić dentystę w taki sposób, żeby to było miłe wyjście” – tłumaczy dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz.

Wśród zachowań, które mogą negatywnie wpłynąć na stan mleczaków, a w konsekwencji zębów stałych, jest podawanie dziecku słonych napojów, a także produktów zbożowych do pogryzania, co powoduje obniżenie pH w jamie ustnej i przyczynia się do rozwoju próchnicy. O mleczakach nie należy myśleć, jak o zębach tymczasowych. Pamiętajmy, że jama ustna to przedsionek całego organizmu. O zęby mleczne trzeba dbać tak, jak o przyszłe zęby stałe.  

Mleczaki mogą być w buzi nawet do trzynastego roku życia. Przednie zęby mleczne dzieci zwykle w wieku 6-8 lat. Okres uzębienia mieszanego jest dość długi, a zęby stałe, które dopiero się wyrzynają nie są w pełni zmineralizowane, a to oznacza, że są bardziej podatne na zniszczenie. O tym, w jaki sposób pielęgnować zęby dzieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz – stomatolog
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak zdrowo rozszerzyć dietę dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:03
Okres letni to dobry moment na wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców, wprowadzenie ich do diety dziecka, a także zastąpienie cukru owocową słodyczą. W procesie rozszerzania diety malucha można kierować się metodą Baby Led Weaning, która zakłada m.in. samodzielne jedzenie posiłków oraz spożywanie pokarmów o niezmienionej konsystencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wzbogacania doświadczeń żywieniowych osób najmłodszych? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Joanną Anger, blogerką i współautorką książki o sezonowym BLW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od czego rozpocząć naukę pływania dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:00
Podczas wakacji dużo czasu spędzamy nad morzem, basenem lub jeziorem. W związku z tym okres letni jest niezwykle sprzyjającą porą na rozpoczęcie lekcji pływania. Umiejętność ta sprawi, że nie tylko będziemy czuć się w wodzie bezpiecznie, ale też zaczniemy czerpać przyjemność z takiej formy aktywności fizycznej. Zanim jednak przystąpi się do nauki pływania i udzielania wskazówek młodszym osobom, warto posłuchać co na ten temat powiedział gość Strefy Rodzica i trenerka pływania, Adrianna Wawrzynkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:55
Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
rozwiń zwiń