X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak zdrowo rozszerzyć dietę dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:03
Okres letni to dobry moment na wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców, wprowadzenie ich do diety dziecka, a także zastąpienie cukru owocową słodyczą. W procesie rozszerzania diety malucha można kierować się metodą Baby Led Weaning, która zakłada m.in. samodzielne jedzenie posiłków oraz spożywanie pokarmów o niezmienionej konsystencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wzbogacania doświadczeń żywieniowych osób najmłodszych? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Joanną Anger, blogerką i współautorką książki o sezonowym BLW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Dorośli są przyzwyczajeni do cukru, ponieważ jest on dodawany do większości produktów. Z tego też powodu ciężko jest nam go odstawić. Możemy go jednak zastępować zdrowszymi alternatywami, np. miodem. W odróżnieniu od osób starszych, stosunek maluchów do cukru jest inny. – Dla dziecka, które do tej pory nie znało słodkiego smaku płynącego z cukru, albo nie zna smaku słodyczy sklepowych, ten słodki smak, który jest w owocach jest wystarczający – skomentowała Joanna Anger. Dlatego też warto od najmłodszych lat wyrabiać u dzieci nawyk jedzenia owoców lub słodkich warzyw, np. batatów. 

Posłuchaj
59:21 2021_07_06 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 6 lipca godz. 21:00

Bardzo często rodzaje smaków, które preferujemy to kwestia indywidualna. W związku z tym korzystne jest, aby już na początku rozszerzania diety doprawiać warzywa czy mięsa różnymi ziołami. W ten sposób dziecko będzie miało szansę poznać gamę smaków i przypraw. Co więcej w edukacji żywieniowej maluchów równie istotne jest wspólne przygotowywanie posiłków i nakrywanie do stołu razem z nimi. Jeśli rodzice i dzieci jedzą razem, dobrze aby na talerzu osób młodszych znalazło się to samo jedzenie, lecz pozbawione cukru czy soli. – Dzieci uczą się przez modelowanie i to modelowanie powinno zawsze być w takim kontekście, że dziecko widzi to, że rodzic odżywia się zdrowo i je regularnie – dodała Joanna Anger. 

Posłuchaj
59:56 2021_07_06 21_59_51_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 6 lipca godz. 22:00

 

Kiedy dziecko poznaje nowe smaki, równocześnie zaznajamia się z dotąd nieznanymi fakturami jedzenia. Poprzez dotykanie np. ciepłych lub mokrych posiłków rączka dziecka może odbierać bodźce dotykowe. Kierując ją następnie do buzi maluch uczy się, jak pobierać pokarm oraz jaka może być jego wielkość, by móc na spokojnie go przeżuć i przełknąć. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na stosowanie metody BLW istotne jest, aby podawane warzywa i owoce były odpowiednio miękkie.

Niekorzystne jest, aby dzieci do 12 roku życia jadły grzyby leśne. Z kolei pieczarki można włączyć do ich diety już na początku. Jeśli chodzi o owoce, dobrze wiedzieć, że w przypadku jedzenia arbuza po raz pierwszy, pojawić się mogą podrażnienie wokół ust wywołane sokiem. Z korzyścią dla dzieci są także bogate w witaminy kiszonki, które wspomagają odporność. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Anger, blogerka i współautorka książki o sezonowym BLW
Data emisji: 06.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycje pełne lata. Letnia ramówka Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:45
Wraz z zakończeniem roku szkolnego Polskie Radio Dzieciom rozpoczęło nadawanie programu według letniej ramówki. Na antenę tej całodobowej stacji powróciły audycje pełne lata, a poranna audycja nadawana od poniedziałku do piątku startuje o godzinę później czyli o 8.00. Czego posłuchamy w wakacje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń