X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Od czego rozpocząć naukę pływania dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:00
Podczas wakacji dużo czasu spędzamy nad morzem, basenem lub jeziorem. W związku z tym okres letni jest niezwykle sprzyjającą porą na rozpoczęcie lekcji pływania. Umiejętność ta sprawi, że nie tylko będziemy czuć się w wodzie bezpiecznie, ale też zaczniemy czerpać przyjemność z takiej formy aktywności fizycznej. Zanim jednak przystąpi się do nauki pływania i udzielania wskazówek młodszym osobom, warto posłuchać co na ten temat powiedział gość Strefy Rodzica i trenerka pływania, Adrianna Wawrzynkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: YanLev/shutterstock.com

Nierzadko zdarza się, że pierwszych lekcji pływania udzielają osoby, które nie mają do tego kwalifikacji i błędnie uważają, że sama umiejętność pływania wystarczy. – Jestem za tym, że jeżeli już mamy się uczyć, to fajnie by było, gdyby robił to specjalista, który od początku zrobi to dobrze – podkreśliła Adrianna Wawrzynkiewicz. Co więcej najbezpieczniejszym miejscem do tego jest basen, gdzie instruktorzy są w stanie określić głębokość zbiornika, a ratownicy dodatkowo pilnują bezpieczeństwa i zdrowia pływaków. 

Posłuchaj
59:12 2021_07_08 21_00_37_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 8 lipca godz. 21:00

Podstawowym elementem podczas lekcji pływania jest zaznajomienie się z wodą oraz nauka oddychania. Dopiero wtedy możemy zacząć zakładać sprzęt prewencyjny, np. rękawki. Aby nauczyć dziecko jak poprawnie oddychać, możemy wykorzystać do tego wannę wypełnioną wodą. Ćwiczenie to polega na nabieraniu powietrza ustami, a następnie wypuszczaniu go powoli nosem. Korzystne, aby pierwsze kilka wydechów zrobić nie zanurzając się. Potem możemy już wydmuchiwać bąbelki do wody. Pływanie natomiast zaczynamy od lekcji prawidłowego ruszania nogami. Oznacza to, że najpierw dziecko siada przy brzegu i chlapie kończynami wykonując ruchy jak do kraula. Później podczas nauki można wykorzystać deski lub makarony. Istotne jest, aby ograniczyć używanie elementów wypornościowych, jak np. dmuchane koło. 

Jeśli ktoś boi się wody czasami wynika to ze strachu przed głębokością. W pokonaniu tego lęku może pomóc nurkowanie w basenie, dotknięcie stopami podłogi, a następnie wypłynięcie na powierzchnie. Jeśli chcemy czuć się pewniej, do schodzenia pod wodę możemy zakładać okulary do pływania, dzięki którym będziemy w stanie zobaczyć gdzie jesteśmy. Aby zabawa w wodzie była nie tylko przyjemna, ale też bezpieczna, dobrze jest pamiętać, by nie wbiegać do zbiorników wodnych, zwłaszcza jeśli nie wiemy, jak wygląda ich podłoże. To samo dotyczy skoków na główkę. Warto także dodać, by do wody wchodzić stopniowo się ochlapując, odczekawszy dłuższy czas po zjedzeniu posiłku, a także by kąpać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Adrianna Wawrzynkiewicz - trenerka pływania
Data emisji: 8.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także

Czytaj także

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:15
W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 15:35
W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądało dzieciństwo znanych piłkarzy? Rozmowa z autorką sportowych biografii

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 16:31
Niewątpliwie historia piłkarzy wzbudza ogromne zainteresowanie wśród fanów tego sportu, także tych najmłodszych. Bardzo często wiedzę odnośnie życia sportowców zdobywa się czytając książki na ich temat. Niemniej jednak w większości przypadków format takich lektur sprawia, że są one mało przyjazne dla dzieci, m.in. ze względu na mały druk czy znikomą ilość zdjęć. Biorąc to pod uwagę polska dziennikarka telewizyjna i pisarka, Yvette Żółtowska-Darska, stworzyła serię biografii piłkarzy dla dzieci, o których opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń