!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Zęby mleczne u przedszkolaka. Wszystko co warto wiedzieć o mleczakach

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 23:25
W jaki sposób powstają zęby mleczne? Ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się one kształtować? Czy w przedszkolu powinno się myć zęby? Czy powinno nas martwić, że dziecko, które kończy przedszkole ma jeszcze zęby mleczne? Na te i inne ważne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz z gabinetu Zębowa Wróżka.
O zębach mlecznych w Strefie rodzica w PR Dzieciom.
O zębach mlecznych w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom.Foto: shutterstock

Do stomatologa warto udać się jeszcze zanim mleczaki się pojawią, aby porozmawiać o profilaktyce, która jest bardzo promowana, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć. „Do gabinetu zapraszamy rodziców dzieci w wieku około 5-6 miesiąca życia, żeby porozmawiać o wytycznych dietetycznych, o tym, jak dbać o pierwszy ząbek” – mówi stomatolog. Ważne jest przy tym, by nie demonizować wizyt u dentysty. 

Posłuchaj
59:06 2022_09_21 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Zęby mleczne u przedszkolaka. Wszystko co warto wiedzieć o mleczakach.

Obecnie funkcjonuje wiele specjalistycznych gabinetów, które nastawione są wyłącznie na leczenie dzieci. „Jeżeli dziecko nie trafia do nas na pierwszą wizytę z bólem i potrzebą usunięcia zęba, to mamy naprawdę szerokie pole manewru – możemy przedstawić dentystę w taki sposób, żeby to było miłe wyjście” – tłumaczy dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz.

Wśród zachowań, które mogą negatywnie wpłynąć na stan mleczaków, a w konsekwencji zębów stałych, jest podawanie dziecku słonych napojów, a także produktów zbożowych do pogryzania, co powoduje obniżenie pH w jamie ustnej i przyczynia się do rozwoju próchnicy. O mleczakach nie należy myśleć, jak o zębach tymczasowych. Pamiętajmy, że jama ustna to przedsionek całego organizmu. O zęby mleczne trzeba dbać tak, jak o przyszłe zęby stałe.  

Mleczaki mogą być w buzi nawet do trzynastego roku życia. Przednie zęby mleczne dzieci zwykle w wieku 6-8 lat. Okres uzębienia mieszanego jest dość długi, a zęby stałe, które dopiero się wyrzynają nie są w pełni zmineralizowane, a to oznacza, że są bardziej podatne na zniszczenie. O tym, w jaki sposób pielęgnować zęby dzieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz – stomatolog
Data emisji: 20.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak zdrowo rozszerzyć dietę dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:03
Okres letni to dobry moment na wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców, wprowadzenie ich do diety dziecka, a także zastąpienie cukru owocową słodyczą. W procesie rozszerzania diety malucha można kierować się metodą Baby Led Weaning, która zakłada m.in. samodzielne jedzenie posiłków oraz spożywanie pokarmów o niezmienionej konsystencji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wzbogacania doświadczeń żywieniowych osób najmłodszych? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z Joanną Anger, blogerką i współautorką książki o sezonowym BLW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od czego rozpocząć naukę pływania dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:00
Podczas wakacji dużo czasu spędzamy nad morzem, basenem lub jeziorem. W związku z tym okres letni jest niezwykle sprzyjającą porą na rozpoczęcie lekcji pływania. Umiejętność ta sprawi, że nie tylko będziemy czuć się w wodzie bezpiecznie, ale też zaczniemy czerpać przyjemność z takiej formy aktywności fizycznej. Zanim jednak przystąpi się do nauki pływania i udzielania wskazówek młodszym osobom, warto posłuchać co na ten temat powiedział gość Strefy Rodzica i trenerka pływania, Adrianna Wawrzynkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:55
Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
rozwiń zwiń