!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak zaopiekować się duszą i ciałem? Odpowiedź w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 10:00
To, co dzieje się w naszym ciele, ma swoje odbicie w psychice – i odwrotnie. W końcu nasze jestestwo nosimy w ciałach i nie da się tego rozdzielić. Jak więc zadbać o siebie jednocześnie psychicznie i fizycznie? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/GaudiLab

Październik to miesiąc zdrowia psychicznego i jednocześnie czas, w którym można skorzystać z bezpłatnej pomocy za sprawą projektu Psychoklinika przeciw depresji dzieci i młodzieży przeznaczonego dla młodych mieszkańców całego województwa mazowieckiego. W ramach programu można wziąć udział w całej sesji spotkań. Oprócz tego, że program oferuje terapię, w jego ramach przeprowadzana jest szeroka diagnostyka. 

- Pomoc skierowana jest do osób, u których będą zdiagnozowane zaburzenia depresyjne – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Sylwia Dylewska – Już na samym wstępie zgłoszenia się do tego programu, chociażby telefonicznego, osoby są chętne, przechodzą krótką rozmowę weryfikującą, czy objawy, które u siebie dostrzegają możemy zakwalifikować do diagnostyki depresji. Po przejściu pierwszego etapu przychodzi czas na testy psychologiczne. 

Posłuchaj
59:12 2022_10_21 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zaopiekować się duszą i ciałem? Cz. 1

Takie programy, podobnie jak poradnictwo psychologiczne powinny być pierwszym punktem, do którego zgłasza się osoba z problemem. Szpital psychiatryczny z definicji znajduje się na ostatnim szczeblu. – Jeśli fundament będzie stabilny, ta sytuacja na górze może też ulegać stopniowej poprawie – zaznaczyła terapeutka dzieci. 

Posłuchaj
59:39 2022_10_21 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zaopiekować się duszą i ciałem? Cz. 2

Psychika to jedno, drugie – spotkanie ze swoim ciałem. – Moje ciało jest moim domem i to ja uczę się tego, jak ja w tym swoim domu jestem, jak w nim wykorzystuję moje zmysły, jak poprzez moje ciało przeżywam emocje, uczucia, komunikuję się z innymi – podkreśliła  Barbara Pietruszczak – Moje ciało to nie tylko wygląd. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka ciałopozytywna wspomniała o istnieniu wielu ćwiczeń doświadczenie siebie i osadzenie siebie w ciele. Więcej o nich w audycji Strefa Rodzica. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Sylwia Dylewska - psycholog i terapeuta dzieci, Barbara Pietruszczak – dziennikarka i autorka ciałopozytywna
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Lasoterapia z dziećmi. Na co pomoże wycieczka do lasu?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 08:00
Pomysł na podjęcie tematu terapii lasem wziął się z rosnącego zainteresowania lasoterapią w ogóle, w tym także lasoterapią związaną z dziećmi. Koncepcja kiełkowała w głowach autorek, aż w końcu powstała książka "Lasoterapia z dziećmi" Doroty Zaniewskiej i Agaty Preuss. Ta pozycja to poradnik dla rodziców i pedagogów, którzy w pracy z dziećmi chcą stosować terapię lasem i nauczyć się korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez leśne otoczenie. W książce znajdą się inspiracje do wycieczek zarówno grupowych, jak i indywidualnych, a także podpowiedzi, które pomogą przygotować się do leśnej wyprawy tak, by była ona bezpieczna i komfortowa dla wszystkich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:58
Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 17:07
Właściwa komunikacja z pacjentem, zwłaszcza pediatrycznym, odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie terapeutycznym. Zmienia przebieg leczenia, wpływa na kondycję psychiczną dziecka oraz poziom współpracy pacjenta z personelem medycznym. Dlatego w grupa lekarzy specjalistów i rezydentów rozpocznie szkolenie nacelowane na podniesienie umiejętności komunikacyjnych. Kurs "Komunikacja Przyjazna Pacjentom" przeprowadzi Fundacja K.I.D.S. oraz eksperci Pozytywnej Dyscypliny.
rozwiń zwiń