!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:19
W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
Jak rozmawiać ze zbuntowanym nastolatkiem?
Jak rozmawiać ze zbuntowanym nastolatkiem? Foto: Shutterstock/Photographee.eu

Wiek nastoletni to pomost między dzieciństwem a dorosłością. Jak przejść przez niego wspólnie, rozumiejąc się nawzajem? Co rodzic powinien wiedzieć o procesach, jakie zachodzą w tym wieku w głowie i ciele dziecka? Jak mając tę wiedzę zbudować wartościową i pełną wzajemnego szacunku relację? Jaki jest sekret udanego dialogu z nastolatkiem? 

Posłuchaj
59:36 2022_11_03 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

Kiedy dziecko wchodzi w wiek dorastania, zmienia się komunikacja między rodzicem a nastolatkiem – Tę komunikację po prostu trzeba zmienić, gdy dziecko staje się nastolatkiem – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Kamila Zaremba – Wielu rodziców nie do końca wie, czy traktować je jeszcze jako dziecko czy jako młodą dorosłą osobę, która wkracza w nowy etap swojego życia. Może też rodzice nie do końca chcą się pogodzić z tym, że ich dziecko dorasta.  

– To jest taki moment, żeby przejść z roli opiekuna do roli towarzysza – wyjaśniła psycholog. Zachowania nastolatków często wynikają z ich ciekawości świata, chęci poszerzania horyzontów i robienia tego, czego nie doświadczali będąc dziećmi. Pojawiają się częstsze wyjścia ze znajomymi i chęć wracania do domu później, do tego dochodzi potrzeba wyrażania siebie, która często objawia się poprzez zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Ponadto nastolatkowie często szukają własnej przestrzeni, a wręcz się izolują.  

W każdej z wymienionych wyżej sytuacji kluczowe nie tylko zrozumienie perspektywy każdej ze stron, ale i zaufanie rodzica do dorastającego dziecka. Jeśli nie zostało ono nadszarpnięte, możemy pozwolić młodej osobie na więcej. Pamiętajmy, że zakazy i nakazy mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. To, że na coś dziecku nie pozwolimy nie oznacza, że ono tego nie zrobi. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że zwyczajnie nam o tym nie powie, a co za tym idzie – osłabi się nasza relacja. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Kamila Zaremba - psycholog, założycielka portalu i społeczności wspierającej rodziców
Data emisji: 03.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na podcasty.polskieradio.pl

Zobacz także
Czytaj także

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 15:17
Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń