Polskie Radio Dzieciom

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 08:41
Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach.
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach.Foto: Shutterstock.com/soft_light

Kieszonkowe powinno być dopasowane do wieku, ponieważ w różnym wieku dziecko ma różne  potrzeby. Najlepszy wiek na rozpoczęcie dawania dziecku kieszonkowego to wiek wczesnoszkolny bądź jeszcze pod koniec przedszkola. Chodzi tu o ciąg przyczynowo skutkowy - jeśli dziecko cos kupi, ubędzie jego własnych pieniędzy. Wtedy łatwiej będzie mu poznać i określić wartość pieniądza.   

- Jeżeli już umawiamy się z dzieckiem na kieszonkowe, to musimy je dawać regularnie i dotrzymywać  słowa – mówiła Marta Kobińska. Możemy porównać to do wypłaty - Nie powinniśmy dawać dziecku „z góry” np. za kolejny tydzień – dodała. W dorosłym życiu człowiek musi dysponować wynagrodzeniem tak, aby wystarczyło mu co najmniej do kolejnej wypłaty.   

Posłuchaj
57:32 2022_11_09 22_01_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy dawać dziecku kieszonkowe? Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Dobrym nawykiem, w wyrobieniu którego może pomóc kieszonkowe, jest wyznaczenie celu i konsekwentne dążenie do niego. Jeżeli zauważymy, że dziecko nie uzbierało jeszcze wystarczającej  sumy, nie dokładajmy mu wcześniej. Czekając na coś na zasadzie odroczonej przyjemności dziecko  jest w stanie wiele zyskać.   

Spełnianie bieżących zachcianek jeszcze w dzieciństwie może prowadzić do zadłużania się w  przyszłości. – Ucząc dzieci odroczonej przyjemności wyrabiamy w nich nawyk oszczędzania, zbierania  pieniędzy na jeden konkretny cel – wyjaśniła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dyrektor  finansowa. Takie podejście uczy szacunku do pieniądza i traktowania go w sposób przemyślany.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Marta Kobińska - dyrektor finansowa i członkini zarządu Bravecare, autorka bloga „Piasek w Butach"
Data emisji: 09.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 14:52
Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:16
W Polsce działa około stu aktywnych edukatorów pozytywnej dyscypliny, którzy regularnie organizują spotkania, warsztaty i webinary, podczas których spodziewać się można między innymi ćwiczeń pozwalających rodzicom wejść na chwilę w rolę dzieci. Kluczem do funkcjonowania pozytywnej dyscypliny w wychowaniu dziecka jest właśnie postawienie się na miejscu swojej pociechy i spojrzenie na świat z perspektywy dziecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń