Polskie Radio Dzieciom

Filozofia Game Thinking. Czego mogą nas nauczyć projektanci gier?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 06:57
Gry już są wszędzie i będzie ich coraz więcej, ponieważ rynek gier ciągle się rozwija. Dzisiejsi rodzice w wielu przypadkach sami wychowali się na grach i coraz częściej grają ze swoimi dziećmi. Warto zaznaczyć na wstępie, że gry to nie tylko rozrywka, ale też nauka nowych rzeczy, narzędzie do przekazywania wartości i rozwijania naszej kreatywności. Książka "Game Thinking w Praktyce" prowadzi czytelników przez wszystkie etapy tworzenia gry i sprawia, że stworzenie własnej staje się możliwe.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: allinonemovie/pixabay.com

– Książka nie jest dla każdego, ale każdy może wziąć z niej coś dla siebie – tłumaczył Marek Janigacz – Może rozwijać swoje umiejętności jako rodzic, pracownik, kolega, przyjaciel czy ktoś, kto zajmuje się grami czysto rozrywkowo, więc nasza grupa docelowa była bardzo szeroka. – To jest takie szkolenie czy warsztat w formie tekstowej. Jej celem jest to, żeby wyciągnąć coś ze świata gier po to, żeby zmienić coś na lepsze, a celów, które możemy mieć jest wiele – dodał Radek Czahajda. 

Posłuchaj
58:18 2023_02_17 21_00_47_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czego mogą nas nauczyć projektanci gier?_Strefa Rodzica 17 lutego 2023

 

To właśnie cel wynikający z potrzeby ma największe znaczenie w tworzeniu gier. Fabuła zaś jest przykładem immersji. Jej zadaniem jest sprawienie, by gra dawała radość z odkrywania. Nie bez znaczenia jest społeczność, a więc zadbanie o to, by gra pozwalała na interakcje z innymi. Ostatnim już elementem są osiągnięcia, czyli to, co daje satysfakcję tym, którzy lubią mierzyć się z wyzwaniami pokonywać innych. 

Czego mogą nas nauczyć projektanci gier? Czym jest Game Thinking? Jakie ma zastosowanie w życiu? Jakie kompetencje można rozwijać dzięki temu podejściu i jak je ćwiczyć? Jakie trzy narzędzia wspierają ten proces? Jak wykorzystać je w obszarach związanych nie tylko z projektowaniem gier? 

Na te i inne pytania odpowiedzieli Radek Czahajda - trener, naukowiec i aktywista, który przybliża praktykom badania naukowe w obszarach ich specjalizacji, aby mogli tworzyć skuteczniejsze rozwiązania aktualnych wyzwań, szkoli m.in. z komunikacji, pracy w zespole, współpracy wirtualnej, przywództwa i sprzedaży w oparciu o wartościowe badania naukowe oraz Marek Janigacz - trener, doradca, projektant gier symulacyjnych. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Radek Czahajda - trener, naukowiec i aktywista, Marek Janigacz - trener, doradca, projektant gier symulacyjnych
Data emisji: 17.02.2023
Godzina emisji: 21:00.

Czytaj dalej:
Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice
Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 10:53
Wychowanie utalentowanego dziecka to niemałe wyzwanie, które jednak daje ogromną satysfakcję. Początkowo świadomość, że nasze dziecko jest wyjątkowo uzdolnione, może nas przytłoczyć, a nawet przerazić, ale też dać poczucie szczęścia i dumy. Gdy widzimy, że dziecko przejawia jakieś zdolności albo chciałby spróbować swoich sił w danej dziedzinie, musi wiedzieć, że efekty nie przyjdą od razu, a ich nadejście wymaga praktyki, poświęcenia i zaangażowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 14:37
Kiedy myślimy o autoagresji, do głowy przychodzą nam czyny związane ze wszystkim, co fizyczne. Okazuje się jednak, że autoagresja może być nie tylko fizyczna, ale też cyfrowa. Jest to zjawisko, co do którego świadomość społeczna jest znikoma. Jego źródła możemy szukać w coraz częściej zacierającej się wśród młodych osób granicy między rzeczywistością a światem wirtualnym.  
rozwiń zwiń