Polskie Radio Dzieciom

Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 13:44
W audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o "odcinaniu pępowiny", czyli dojrzałości, wolności i świadomości człowieka dorosłego. Będąc dorosłymi ludźmi mamy przecież prawo do podejmowania swoich decyzji, nawet jeśli nasi rodzice się z nimi nie zgadzają, bez odczuwania przy tym poczucia winy. 
Jak odciąć pępowinę mentalną w dorosłym życiu - tematem audycji PRD.
Jak odciąć pępowinę mentalną w dorosłym życiu - tematem audycji PRD.Foto: Shevchenko Olesya/shutterstock.com

Odcięcie mentalnej pępowiny, czyli ścisłego związania dziecka z matką może być problemem obustronnym. Niegotowe na to może być zarówno dziecko, jak i rodzic. Jako rodzice potrafimy podcinać dzieciom skrzydła słowami, które kierujemy w ich stronę, a to przekłada się na ich późniejsze decyzje, a także umiejętność życia po swojemu. 


Posłuchaj
59:16 2023_05_18 21_00_45_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak odciąć pępowinę w dorosłym życiu? _Strefa Rodzica 18 maja godz. 21:00

- Jeżeli mówimy w dobrej pewne rzeczy, podnosimy to dziecko, wierzymy w dziecko bardziej niż ono w siebie wierzy, to my siejemy wiarę w siebie w tym dziecku, ale jeżeli będziemy się skupiać w naszym rodzicielstwie na pokazaniu potknięć, na upadkach, na liczeniu w ciągu dnia, ile razy to dziecko się potknęło i upadło, to dziecko dostanie tylko obraz: najlepsze co robię, to upadki i tak wygląda jego życie, bo jego życie odzwierciedla to, co dostało – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki „Nakarm, naucz i puść wolno”. 

Pełną opiekę nad dzieckiem rodzic sprawuje do drugiego roku życia pociechy. Dwulatek sygnalizuje wówczas po raz pierwszy, że pewne rzeczy może robić już sam, ale jeśli matka nie jest na to gotowa, zaczyna nadbudowywać sztuczną pępowinę. – Czasami matki przedłużają czas odcięcia pępowiny z powodu potrzeby kontroli. I to się dzieje w wieku nastoletnim – mówiła Izabela Antosiewicz. Jeżeli mentalna pępowina nie zostanie odcięta na żadnym z tych etapów, pozostanie ona w wieku dorosłym, co nie jest w żadnym wypadku dobre, ponieważ nie oznacza miłości do dziecka.  

Jeżeli kieruje nami miłość, patrzymy na potrzeby dziecka, ale jeśli na pierwszy plan wyłania się strach, to zwycięża nasza potrzeba kontroli. Gość audycji Strefy Rodzica sugeruje, żeby zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego nie chcemy pozwolić na samodzielność dziecka. – W pewnym momencie trzeba dojrzeć do tego, że ta relacja musi się zmienić z rodzica i dziecka na dwie strony dorosłe i równorzędne, a nie zależne od siebie. Trzeba przebudować tę relację i to jest robota dla rodziców – tłumaczyła Izabela Antosiewicz.

- Co innego więzi, a co innego uwięzienie w moich oczekiwaniach, w mojej zaborczej miłości, która jest egoistyczna. Często matka zamiast karmić dziecko, karmi się dzieckiem – dodała. Więcej o nieodciętej pępowinie mentalnej, o tym, jak zauważyć taką sytuację i jak ją odciąć w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

 

---> KLIKNIJ SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Data emisji: 18.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj więcej:
Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  Zobacz także
Czytaj także

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być wystarczająco dobrym rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 09:15
Wielu z nas wchodząc w rolę rodzica, miało o niej jakieś idealistyczne wyobrażenie - że będziemy zarówno ambitni, jak i potrafiący odpuścić. Uporządkowani, ale i spontaniczni. Szanujący zasady, jak i przełamujący schematy. Pewni swojej koncepcji wychowania, ale i elastyczni. Koniec końców okazywało się, że była to wizja tak bardzo wyśrubowana, że aż nierealna. Trochę jak obrazki generowane przez sztuczną inteligencję, która bazując na naszych fotografiach, potrafi stworzyć ilustracje przepiękne, ale nieprawdziwe. A może jest tak, że ideałem rodzicielstwa jest bycie nie tyle doskonałym, co wystarczającym?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
rozwiń zwiń