Polskie Radio Dzieciom

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 12:00
Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o tym jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc? Foto: East News/Glow Images

Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Stopa-Wołowiec - pedagog, psychoprofilaktyk społeczny, terapeuta zaburzeń zachowania, terapeuta pedagogiczny, diagnosta i terapeuta w zakresie autyzmu oraz integracji sensorycznej, terapeuta ręki i metody Svietlany Masgutowej w części ustno-twarzowej. Od czternastu lat pracuje w szkole jako pedagog-terapeuta, rozwiązując liczne trudności wychowawcze. Współpracuje także z licznymi placówkami pozaoświatowymi oraz prywatnymi gabinetami specjalistycznymi. 

Posłuchaj
58:42 2022_12_21 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?_Strefa Rodzica 21 grudnia godz. 21:00

Posłuchaj
60:20 2022_12_21 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?_Strefa Rodzica 21 grudnia godz. 22:00

  

-  Trzeba pamiętać, że słowa niosą za sobą przede wszystkim bardzo duży ładunek emocjonalny – zaznaczyła Małgorzata Stopa-Wołowiec. Odbiór słowa może być różny w zależności od tego, czy jest to słowo mówione czy pisane, przy czym słowo pisane jest trwalsze. Ładunek emocjonalny płynie jednak z tonu głosu i mimiki twarzy. 

Odpowiedzialność za wypowiedziane słowa jest olbrzymia, szczególnie w relacji rodzica z dzieckiem. – Im bardziej skrzywdzimy nasze dziecko jako małego człowieka, tym więcej tego smutku, skrzywdzenia, złości, czasami nienawiści będzie funkcjonowało w życiu młodzieńczym, a potem niestety w dorosłości – zauważyła gościni Strefy Rodzica.  

Błędem jaki popełniamy w komunikacji z dzieckiem jako rodzice jest to, że z góry zakładamy, iż dziecko powinno być takie, jaki my sobie wyobrażamy, blokując tym samym jego kreatywność. Ponadto mamy tendencję do powielania słów, które sami słyszeliśmy jako dzieci. Pamiętajmy, że z komunikatem, jakie dziecko dostaje od rodzica, idzie później przez dorosłe życie.  

Słowa i zwroty dzielimy na dwie grupy – te, które dają motywacje oraz takie, które motywację odbierają. Więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem, by budować je w sposób pozytywny w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania. 

Audycja: Strefa Rodzica 

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Małgorzata Stopa-Wołowiec - pedagog, psychoprofilaktyk społeczny, terapeuta

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 13:40
Dzieci same się nie obronią! REAGUJ na przemoc wobec dzieci! to kampania o tym, w jaki sposób zachowywać się, kiedy mamy podejrzenie, że wobec dziecka z naszego bliższego lub dalszego otoczenia stosowana jest przemoc. Jak zachować się w takiej sytuacji? Interweniować samemu, a może od razu wezwać policję? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Jolanta Zmarzlik.
rozwiń zwiń