Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 12:03
Gdańska Galeria Zmysłów miejsce, które nie do końca da się zobaczyć, ale można je przeżyć innymi zmysłami, dotknąć, powąchać, zdobyć nowe umiejętności i nauczyć postrzegać świat na nowo. Znajduje się w samym centrum Gdańska przy Okopowej 7, na pierwszym piętrze. Na zwiedzających czekają dwie główne atrakcje: wycieczka w ciemność i galeria sztuki z cyklem Dotknij sztuki. 
Jak wygląda życie osoby niewidomej tematem audycji PRD.
Jak wygląda życie osoby niewidomej tematem audycji PRD.Foto: Prazis Images/shutterstock.com

Wystawiają się u nas autorzy, którzy dostosowują swoje dzieła do oglądania poprzez dotyk – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Monika Domagalska-Ilińska. Osoby widzące, które oglądały eksponaty w ciemności poprzez dotyk, mogą zweryfikować swoje wyobrażenie na ich temat w galerii. W muzeum prowadzone są warsztaty z sensoryki, sensoryki zapachu i pisma Braille’a.

Każdej grupie zwiedzającej muzeum towarzyszy przewodnik. Są to grupy nie większe niż 6-8 osób. Emocje po wejściu w ciemność dodatkowo rozładowują dwa psy, które są przewodnikami. 

Posłuchaj
59:59 2023_05_17 20_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wygląda życie osoby niewidomej? Muzeum do zwiedzenia w ciemności_Strefa Rodzica 17 maja godz. 21:00

To jest miejsce, które uczy empatii i zrozumienia dla różnorodności, dla różnych ludzi, którzy borykają się z różnymi problemami. My jesteśmy stowarzyszeniem osób niewidomych i słabo widzących. Każdy z nas na co dzień żyje z niepełnosprawnością, natomiast stworzyliśmy miejsce, w którym jesteśmy ekspertami, czyli muzeum, które zwiedza się w całkowitej ciemności i otwieramy ludziom oczy na to, jak można funkcjonować bez wzroku – tłumaczyła Monika Domagalska-Ilińska – Pokazujemy, że to życie jest ciekawe, jednocześnie uczymy dzieciaki, jak wspierać, jak zapytać czy pomóc i żeby były wyrozumiałe. Naszą niepełnosprawność przekuliśmy w atut, którym się dzielimy.

My na co dzień w naszej Galerii opowiadamy po prostu o sobie – mówiła przewodniczka, która od urodzenia jest osobą niewidomą – Bardzo ważne jest, żeby ludzie przyszli i sami się przekonali, jak to jest, bo my możemy oczywiście o tym mówić bardzo dużo, ale trudno jest powiedzieć, jak to jest, jak się nie widzi. Tego trzeba po prostu doświadczyć, przez moment wejść w naszą skórę i poczuć, żeby zrozumieć, nauczyć się wrażliwości i empatii. Jest to bardzo ważne szczególnie dla najmłodszych.

Więcej o Gdańskiej Galerii Zmysłów, a także o tym, jak wygląda życie osób niewidomych i z jakimi trudnościami zmagają się na co dzień w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Monika Domagalska-Ilińska – prezes Stowarzyszenia Inbisibilia, Eliza Nowakowska – przewodniczka w Gdańskiej Galerii Zmysłów
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 14:55
Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:58
Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 12:29
Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
rozwiń zwiń