Polskie Radio Dzieciom

Magazyny papierowe dla dzieci kontra nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 16:23
Wraz z rozwojem technologii rola magazynów papierowych w życiu dzieci staje pod coraz większym znakiem zapytania. Czy słusznie? Przecież kompetencji przyszłości, takich jak: elastyczność, kreatywność czy krytyczne myślenie młodzi ludzie nie zdobędą wpatrując się w ekran, a ćwicząc funkcje poznawcze właśnie poprzez takie aktywności, jakie są w dobrej jakości papierowych magazynach. 
Korzyści płynące z magazynów papierowych dla dzieci - tematem audycji PRD
Korzyści płynące z magazynów papierowych dla dzieci - tematem audycji PRDFoto: Tomsickova Tatyana/ Shuttrerstock

- Wpływamy na gusta, rozwój, inteligencję najbardziej wrażliwych odbiorców – mówiła Joanna Szulc -  Myślę tutaj też o odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, zwracanie uwagi na to, czego je uczymy, jak przemycamy wiedzę, także wiedzę o wartościach, o tym, co jest ważne w życiu, dlaczego należy rozwiązywać konflikty z przyjaciółmi, dlaczego te przyjaźnie są ważne, a życie społeczne potrzebne.  

Magazyny papierowe dla dzieci kontra nowe technologie

Odbiorcy magazynów papierowych dla dzieci to osoby, które nie powinny jeszcze uczestniczyć w rozrywce cyfrowej, a przynajmniej nie powinna być ona jedyną, ponieważ jest to dla nich czas na poznawanie i doświadczanie świata.  

Posłuchaj
59:19 2023_05_22 21_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Magazyny papierowe dla dzieci kontra nowe technologie_Strefa Rodzica 22 maja godz. 21:00

- One mają przed sobą ważne zadania rozwojowe, muszą nauczyć się świata w taki bardzo podstawowy sensoryczny sposób i doświadczać świata bezpośrednio. Te dzieciaki dorosną do świata cyfrowego, ale wcześniej muszą nauczyć się ważnych rzeczy, które będą im potrzebne przez całe życie – tłumaczyła Joanna Szulc – Ważna jest kreatywność i to taka, która nie zna granic i to właśnie tej kreatywności będziemy potrzebować w młodych ludziach w przyszłości.

Korzyści płynące z magazynów papierowych dla dzieci

Od dzisiejszych dzieci zależy, jak świat będzie wyglądał w przyszłości. To w ich rękach będą ważne rzeczy. Towarzysząc dzieciom w ich dojrzewaniu tworzymy przyszły świat, a magazyn papierowy jest szansą na to, żeby odbiorca uczestniczył w tym, co jest do niego kierowane. 

- Jest to rozrywka, która wpływa na umiejętności poznawcze dzieci, spostrzegawczość, kreatywność, a to jest w naszych czasach bardzo ważne, dlatego że dzieci coraz częściej mają podawany taki płaski komunikat, który mało pobudza do dotykania i rozumienia świata oraz dawania z siebie więcej, nie tylko do odbioru – tłumaczył gość Strefy Rodzica.

Jaką przewagę magazyny papierowe mają nad nowymi technologiami? Jaka przyszłość je czeka i czy przetrwają w zderzeniu z nowoczesnością? Które kompetencje rozwijają w dzieciach, a które w rodzicach? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Joanna Szulc - redaktorka, pisze teksty dla dzieci w Świerszczyku, autorka tekstów dla rodziców jako psycholog
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Odłącz się - Połącz się"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:41
Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach 

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 12:07
Drobne sprzeczki między rówieśnikami są wpisane w życie szkoły. Zazwyczaj są jednorazowe, a dzieci szybko się godzą i wracają do wspólnego spędzania czasu. Jeśli jednak jakiś problem nie ustępuje, a niewinne dokuczanie przybiera postać przemocy, trzeba interweniować. Z tym, jak zrobić to skutecznie, borykają się placówki na całym świecie. Z pomocą może przyjść technologia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 12:18
Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
rozwiń zwiń