Polskie Radio Dzieciom

Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach 

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 12:07
Drobne sprzeczki między rówieśnikami są wpisane w życie szkoły. Zazwyczaj są jednorazowe, a dzieci szybko się godzą i wracają do wspólnego spędzania czasu. Jeśli jednak jakiś problem nie ustępuje, a niewinne dokuczanie przybiera postać przemocy, trzeba interweniować. Z tym, jak zrobić to skutecznie, borykają się placówki na całym świecie. Z pomocą może przyjść technologia.  
Jak rozwiązywać przemoc rówieśniczą w szkołach za pomocą nowych technologii?
Jak rozwiązywać przemoc rówieśniczą w szkołach za pomocą nowych technologii? Foto: Glow Images/ East News

Często jako dorośli narzekamy, że nowe technologie zubażają relacje między nastolatkami. Jednak to zbyt prosta i krzywdząca diagnoza. Młodzież i tak będzie z technologii korzystać, a może się okazać, że to właśnie za pomocą smartfonów będą mogli ocalić rówieśnikom zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie.  

Technologia przeciwko przemocy rówieśniczej 

Jednym ze sposobów na wsparcie i pomoc osobom krzywdzonym w szkole jest skorzystanie z systemu zapobiegania przemocy RESQL, który został opracowany przez zespół psychologów, pedagogów, nauczycieli i szkoleniowców z Uniwersytet SWPS przy aktywnym udziale uczniów.  

Posłuchaj
58:43 2023_03_06 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach _Strefa Rodzica 6 marca 2023

To całkowicie darmowa i anonimowa aplikacja do pobrania na smartfona. Aby w nią wejść, uczeń musi wpisać kod szkoły. Po jego wpisaniu pojawia się dostęp do panelu, za pomocą którego można przesłać anonimowe zgłoszenie. 

– Każdy przycisk jest przypisany do danego rodzaju przemocy. Są one skategoryzowane: przemoc relacyjna, przemoc fizyczna, przemoc materialna – wymieniał współtwórca systemu - W momencie kiedy dziecko wybierze przycisk, dodatkowo ma jeszcze podpowiedzi, ma przykłady, czyli np. jeżeli kogoś okradziono jest to przemoc materialna, jeżeli kogoś wykluczamy z grupy jest to przemoc relacyjna. 

Wysłane przez ucznia zgłoszenie jest obsługiwane przez interwentów szkoły, będących odpowiednio przeszkolonymi z obsługi systemu i prowadzenia interwencji psychologami bądź pedagogami szkolnymi. To właśnie oni podejmują działania, zadając uprzednio dodatkowe pytania. O dalszych krokach, w których często uczestniczą także inni uczniowie opowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Rzeńca, psycholog.

Skąd się bierze przemoc rówieśnicza i jak na nią reagować? Czy młodzi w ogóle chcą pomagać sobie nawzajem? Dlaczego warto oddawać sprawczość w ręce uczniów? Co robić, żeby było mniej rówieśniczej przemocy, a więcej pomocy? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Krzysztof Rzeńca – psycholog, współtwórca systemu RESQL, wspierającego szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 21:00


Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?
Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 10:53
Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń