Polskie Radio Dzieciom

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 13:44
Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Wielka miłość małych ludzi
Wielka miłość małych ludziFoto: pxhere.com - CC0 Domena publiczna

Duże znaczenie w przypadku odczuwania siły miłości w życiu dorosłym, jest to ile dostaniemy jej w dzieciństwie. Jak zauważyła Marta Bąkowska, pierwszym wzorcem uczuć są te w relacji rodzic- dziecko. - Maluchy nie zawsze zastanawiają się czym jest miłość, one po prostu ją wyrażają, czują i odbierają. Z wiekiem się to zmienia - zauważyła gość pierwszej godziny, w audycji "Strefa rodzica" i wraz z prowadzącą Joanną Ficińską omówiły najważniejsze etapy ewolucji tego uczucia w życiu człowieka.

Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, a także pedagog zwróciła zaś uwagę na to jak duży wpływ ma uczucie miłości na rozwój dzieci. - Dla wielu rodziców oczywiste jest to, że kochają swoje dzieci. Jednak to uczucie nie zawsze jest odbierane przez ich pociechy. Tu nie chodzi o to, żeby "wypruwać sobie żyły" zarabiając pieniądze, gotując czy kupując nowe rzeczy dla dziecka, ale o to aby poświęcić mu czas. Usiąść i porozmawiać - podkreśliła Lucyna Kicińska, gość drugiej godziny "Strefy rodzica". - Tego nastolatkom często brakuje. My zaś gubimy się często z naszymi intencjami i nie dajemy naszym dzieciom tego, czego naprawdę potrzebują - dodała wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

A o tym na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć można posłuchać w zapisie rozmowy:


Posłuchaj
34:42 [DAB]Dzieciom (PCM) 13 luty 2024 22_00_09.mp3 O poszukiwaniu miłości": Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

31:45 [DAB]Dzieciom (PCM) 13 luty 2024 21_00_07.mp3 O miłości, która zdarza się w życiu dzieci: psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka"

  


Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Marta Bąkowska - psycholog dziecięcy i Lucyna Kicińska/Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 21.00

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:15
Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 13:16
Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Walentynki o uczuciach rozmawiamyliśmy z Grzegorzem Kasdepke

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 23:00
Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? 
rozwiń zwiń