Polskie Radio Dzieciom

"Da się zrobić, ale trzeba to dobrze zaplanować" - o wakacjach bez dzieci w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 15:43
Spędzenie kilku dni wakacji bez dzieci to jedna z trudniejszych decyzji w karierze rodzica. Jak podkreśliły goście "Strefy rodzica": Marysia Górecka, twórczyni bloga Mamy Gadżety, oraz dziennikarka Magdalena Prokop Duchnowska - warto ją podjąć. A o tym jak zorganizować taki wypoczynek, dokąd się udać i jak powiedzieć o tym dzieciom, ekspertki radziły Słuchaczom w Polskim Radiu Dzieciom.
W Strefy Rodzica rozmowa o odpoczynku i planowaniu wakacji przez rodzicówGdzie, czym i kiedy pojechać, a także co, i jak zapakować, aby wszystko co najważniejsze się zmieściło.Tuż po zakończeniu audycji zapraszamy do posłuchania podcastu o słomianym zapale u dzieci. Gasić czy wzniecać?
W "Strefy Rodzica" rozmowa o odpoczynku i planowaniu wakacji przez rodziców Gdzie, czym i kiedy pojechać, a także co, i jak zapakować, aby wszystko co najważniejsze się zmieściło. Tuż po zakończeniu audycji zapraszamy do posłuchania podcastu o słomianym zapale u dzieci. Gasić czy wzniecać?Foto: Shutterstock.com

Autor profilu "Blog Ojciec" napisał kiedyś: "Najlepszy rodzaj wychowania dzieci: Przez 50 tygodni rodzicielstwo bliskości, a przez 2 tygodnie rodzicielstwo odległości". Czy w swoim rodzicielstwie warto pozwolić sobie na chwilę oddechu od dzieci? Jak zorganizować takie wakacje i jakie korzyści może nam przynieść odrobina czasu tylko dla siebie? Z własnego doświadczenia i własnych obserwacji opowiedziały o tym dwie mamy: Marysia Górecka i Magdalena Prokop-Duchnowska - goście "Strefy Rodzica".

Takie rozłąki z dziećmi, zdaniem Magdaleny Prokop-Duchnowskiej, są niezwykle potrzebne dla przewietrzenia głowy i relacji małżeńskiej. - Potrzebujemy odpoczynku także od naszych dzieci. To nie jest z naszej strony egoizm, ale altruizm, bo my to robimy dla siebie, aby się zregenerować i znów dawać z siebie wszystko co najlepsze dzieciom. W relacji z mężem czy żoną też jest to niezwykle ważne, aby zwolnić i przegadać pewne trudne tematy. Poza tym tęsknota i dystans sprawia, że potrafimy spojrzeć na nasze dzieci bardziej pozytywnie niż na co dzień - wyjaśniła dziennikarka.

- Pamiętam taki pierwszy wyjazd, który zorganizowaliśmy 11 lat temu. Nasze dzieci były wtedy bardzo małe i mieliśmy mnóstwo obaw, czy dziadkowie dadzą sobie z nimi radę. Okazało się, że dali, a ten wyjazd do dziś wspominamy jak wspaniałą wycieczkę dwójki dorosłych ludzi bez tego całego bagażu - powiedziała Marysia Górecka i dodała: - Kiedy jesteśmy z dziećmi jesteśmy zawsze mamą i tatą. Bardzo trudno jest wyjść z takiej roli i porozmawiać na inne tematy na co dzień - dodała blogerka.

W drugiej godzinie "Strefy Rodzica", zaproszeni goście rozmawiali o tym w jaki sposób wynagrodzić dzieciom ewentualną rozłąkę i spędzić trochę czasu z całą rodziną.
Gdzie, czym i kiedy pojechać, a także co, i jak zapakować, aby wszystko co najważniejsze się zmieściło?


Posłuchaj
120:34 [DAB]Dzieciom (PCM) 6 czerwiec 2024 21_00_20.mp3 W "Strefie rodzica": Marysia Górecka oraz Magdalena Prokop Duchnowska o wakacjach z dziećmi i bez.

 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: 
Marysia Górecka, mama czwórki dzieci, blogerka i twórczyni bloga Mamy Gadżety, oraz Magdalena Prokop Duchnowska mama dwóch synów i dziennikarka. 

Data emisji: 6.06.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 14:46
- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zabiegany rodzic, ma poznać prawdziwe potrzeby swojego dziecka? Podpowiada terapeutka rodziców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 10:25
- Poza tym, że warto się zatrzymać i dowiedzieć się co dzieje się w mojej głowie, nie warto zadręczać się tym, ile błędów popełniamy na początku swojego rodzicielstwa - podpowiedziała Agnieszka Rogala, terapeutka rodziców, autorka książki "Poukładaj to sobie w głowie", która była gościem Aleksandry Jasińskiej w Polskim Radiu Dzieciom. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Różdżka: 1300 dzieci szuka rodziców, którzy mają dobre serca

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 12:50
- Dziękuję wszystkim rodzinom zastępczym za to, że są i za to ze pomyśleliby aby wykonywać tak trudne, a jednocześnie piękne zadanie - powiedziała Magdalena Różdżka, która od lat jest ambasadorką rodzicielstwa zastępczego oraz założycielką Fundacji Ukochani. W audycji "Strefa Rodzica", aktorka podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z rodzinami zastępczymi i powiedziała dlaczego warto dołączyć do tego grona.
rozwiń zwiń