Polskie Radio Dzieciom

Prawie połowa Polaków uważa, że nazwa "urlop macierzyński" jest krzywdząca

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 14:49
- Słowa kreują rzeczywistość i jeśli ona się zmienia, to słowa też powinny się zmienić, a nie udawać że pasują - powiedziała Olga Kozierowska, gość Polskiego Radia Dzieciom, prezeska Sukcesu Pisanego Szminką, która zbiera podpisy pod petycją skierowaną do rządu w sprawie zmiany wspierającego szkodliwe przekonania określenia "urlop macierzyński / rodzicielski / ojcowski" na "przerwa macierzyńska / rodzicielska / ojcowska". Po szczegóły zapraszamy poniżej. 
Urlop macierzyński to krzywdząca nazwa
"Urlop macierzyński" to krzywdząca nazwaFoto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Jak uważają pomysłodawcy petycji w sprawie zmian nazewnictwa - ma to na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat rzeczywistej wartości pracy podczas przerw macierzyńskich i rodzicielskich. Może też doprowadzić do większego wsparcia ze strony społeczeństwa i instytucji publicznych, co przekłada się m.in. na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego rodziców.

Jak podkreśliła Olga Kozierowska, Fundacja dba o włączanie. - Jeżeli chcemy, żeby ojcowie też angażowali się w wychowanie dzieci - to w nazewnictwie przewidujmy ich, bo oni również otrzymują obecnie "zasiłek macierzyński" – powiedziała. - Jeżeli weszła dyrektywa, że ojcowie także mają swoje 3 miesiące, których nie mogą oddać nikomu, to jest to dla nich czas. Włączmy ich także w kodeksie pracy.

Olga Kozierowska dodała również, że już wkrótce będą dostępne wyniki badań w tej kwestii. – Na razie mogę zdradzić jedną daną, że ponad 40% Polaków uważa, że nazwa "urlop macierzyński" jest krzywdząca i że powinna być kategorycznie zmieniona – powiedziała prezeska Fundacji i wyjawiła, że przygotowuje się do dużej kampanii społeczno-edukacyjnej, która rozpocznie się właśnie w czasie urlopów wypoczynkowych, czyli w lipcu i sierpniu.

W drugiej godzinie audycji Aleksandra Jasińska poruszyła temat rodzin tzw. "patchworkowych". Skąd wzięła się ta niezwykła nazwa modelu rodziny? Jakie problemy i zalety kryją się za życiem w takim związku i co cechuje rodzinę "uszytą z kawałków"? 
Posłuchaj załączonego zapisu audycji.


Posłuchaj
120:34 [DAB]Dzieciom (PCM) 13 czerwiec 2024 21_00_09.mp3 Urlop czy przerwa rodzicielska? O tym w Strefie Rodzica

 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Olga Kozierowska, prezeska Sukcesu Pisanego Szminką
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 21.00

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 14:46
- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Różdżka: 1300 dzieci szuka rodziców, którzy mają dobre serca

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 12:50
- Dziękuję wszystkim rodzinom zastępczym za to, że są i za to ze pomyśleliby aby wykonywać tak trudne, a jednocześnie piękne zadanie - powiedziała Magdalena Różdżka, która od lat jest ambasadorką rodzicielstwa zastępczego oraz założycielką Fundacji Ukochani. W audycji "Strefa Rodzica", aktorka podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z rodzinami zastępczymi i powiedziała dlaczego warto dołączyć do tego grona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Da się zrobić, ale trzeba to dobrze zaplanować" - o wakacjach bez dzieci w "Strefie rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 15:43
Spędzenie kilku dni wakacji bez dzieci to jedna z trudniejszych decyzji w karierze rodzica. Jak podkreśliły goście "Strefy rodzica": Marysia Górecka, twórczyni bloga Mamy Gadżety, oraz dziennikarka Magdalena Prokop Duchnowska - warto ją podjąć. A o tym jak zorganizować taki wypoczynek, dokąd się udać i jak powiedzieć o tym dzieciom, ekspertki radziły Słuchaczom w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń