!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak zwiększyć możliwość zajścia w ciążę dzięki diecie?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:24
To, co jemy wpływa nie tylko na zdrowie naszego organizmu, ale także układ rozrodczy. Oznacza to, że odpowiednia dieta może zwiększyć szansę na zajście w ciążę oraz korzystnie wpłynąć na jej prawidłowy przebieg. To dlatego, ponieważ dostarczane składniki m.in. pobudzają działania hormonów płciowych oraz rzutują na proces owulacji. O diecie dla przyszłych mam opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/HBRH

Przyczyn niepłodności jest wiele i mogą one dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wśród nich możemy wyróżnić np. niedowagę, nieregularne cykle, nadwagę czy niską jakość nasienia u mężczyzny. Według badań jedynie 5% kobiet starających się o dziecko zwraca szczególną uwagę na to, co jedzą. Chociaż wprowadzenie odpowiedniej diety jest zależne od przyczyn trudności zajścia w ciążę, istnieją ogólne składniki, których zastosowanie może przynieść korzystne efekty. 

Posłuchaj
60:17 2021_09_14 21_59_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 września godz. 22:00

Warto wybierać produkty bogate w żelazo, cynk, witaminy z grupy B oraz z pełnego ziarna. Pomoże to trzymać stabilny poziom glukozy i insuliny we krwi. Z kolei białko roślin strączkowych poprawi parametry płodności u kobiet i mężczyzn. Dobrze jest także dodać do swojej diety warzywa, np. zielone, takie jak jarmuż czy brokuły, które są źródłem kwasu foliowego, magnezu i witaminy B6. Natomiast czerwona papryka dostarczy organizmowi witaminę C. Równie korzystne jest jedzenie ryb, zwłaszcza morskich i innych produktów bogatych w omega-3.

W okresie przygotowywania do zajścia w ciąże dobrze jest zwrócić uwagę na masę ciała. – Zarówno zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej, jak i zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej może powodować problemy z płodnością, ale również zwiększać powikłania w trakcie ciąży – powiedziała Sylwia Leszczyńska. To dlatego, ponieważ tkanka tłuszczowa wytwarza hormony, w związku z czym jej nieprawidłowy poziom będzie powodował zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W przypadku kobiet o zbyt wysokim poziomie tkanki tłuszczowej występuje nadmiar hormonów męskich, a niedobór żeńskich. U mężczyzn sytuacja jest natomiast odwrócona. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Sylwia Leszczyńska
Data emisji: 14.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o florę bakteryjna jelit?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:48
Mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. Ponadto, znajdują się w nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za trawienie, ale pomagają przyswajać magnez i wapń oraz mogą chronić przed cukrzycą typu II i otyłością. Tak więc flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na nasz organizm, w związku z czym dobrze jest ją wzmacniać. O tym jak to robić opowiedziała w "Strefie Rodzica" dietetyczka, Magdalena Czyrynda – Koleda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zaakceptować siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 23:08
Są takie momenty, kiedy w roli mamy nie czujemy się wystarczające. Staramy się być perfekcyjne, pomimo że tak naprawdę nie ma ludzi idealnych. Z pewnością w dążeniu do zaakceptowania siebie nie pomagają media społecznościowe, które często pokazują upiększony i nieprawdziwy świat, który może negatywie wpłynąć na poczucie własnej wartości. W celu wsparcia kobiet powstała akcja #jestemdość, o której w „Strefie Rodzica” opowiedziała jej inicjatorka i autorka bloga Matko Jedyna, Magda Mikołajczyk.
rozwiń zwiń