Polskie Radio Dzieciom

Jak dbać o florę bakteryjna jelit?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:48
Mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. Ponadto, znajdują się w nich bakterie, które odpowiadają nie tylko za trawienie, ale pomagają przyswajać magnez i wapń oraz mogą chronić przed cukrzycą typu II i otyłością. Tak więc flora bakteryjna jelit ma znaczący wpływ na nasz organizm, w związku z czym dobrze jest ją wzmacniać. O tym jak to robić opowiedziała w "Strefie Rodzica" dietetyczka, Magdalena Czyrynda – Koleda.
Jak dbać o florę bakteryjna jelit?
Foto: flickr.com

Jak się okazuje, poród naturalny może korzystnie wpłynąć na mikroflorę jelitową dziecka. To dlatego, ponieważ w momencie przechodzenia przed drogi rodne mamy, noworodek zyskuje dobre bakterie, które z biegiem lat procentują. Dzięki nim istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na nadwagę, otyłość, a nawet nadciśnienie.

Jeśli chcemy zadbać o florę bakteryjną dobrze jest skupić się na odpowiedniej diecie. Oprócz jedzenia posiłków regularnie, istotna jest również jakość spożywanych produktów. Warto dostarczać organizmowi błonnik pokarmowy, którego źródłem są warzywa i owoce oraz produkty zbożowe, takie jak makarony czy pieczywo. Dodatkowo, korzystne jest spożywanie jogurtów naturalnych, kefirów, kiszonych ogórków i kapusty – naturalnych probiotyków. 

Posłuchaj
59:44 2021_08_03 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o florę bakteryjna jelit?/Strefa Rodzica 3 sierpnia godz. 22:00

Jako że jelita to nasz drugi mózg, spożywanie niekorzystnych dla nich produktów wpływa nie tylko na nasz organizm, ale też samopoczucie. Oprócz biegunki, zaparcia lub wzdęć, efekty złej diety możemy odczuć na zdrowiu psychicznym. – W momencie, kiedy np. osoby cierpią na zespół jelita drażliwego, okazuje się, że niejednokrotnie takim osobom właśnie towarzyszą problemy ze strony układu nerwowego, że często tutaj podupada ich psychika, ich samopoczucie – skomentowała Magdalena Czyrynda – Koleda.

Z pewnością niekorzystne dla naszych jelit jest palenie papierosów oraz spożywanie dużej ilości przetworzonego cukru, np. pod postacią kolorowych napojów. Dobrze jest także zwrócić uwagę na rodzaje przyjmowanych leków przeciwbólowych, gdyż mogą one źle oddziaływać na zachowanie równowagi dobrych bakterii w jelitach. Dodatkowo, zamiast częstego spożywania mięsa, możemy je zastąpić innym rodzajem białka, np. z produktów mlecznych lub ryb.

Gdybyśmy chcieli przygotować sobie jednodniowy jadłospis, mógłby on wyglądać następująco. Korzystając z tego, że mamy jeszcze sezon na owoce, śniadanie możemy zrobić na bazie owsianki lub płatków orkiszowych, dodając np. maliny lub borówki oraz pestki słonecznika czy siemię lniane, które dobrze wpływa na pracę jelit. W przypadku, gdy ktoś woli śniadania na słono, może ono być zrobione z twarożku ze szczypiorkiem, rzodkiewką i ogórkiem, pamiętając także o pieczywie żytnim lub razowym. Z kolei na drugie śniadanie przygotować można koktajl na bazie maślanki z awokado czy owocami, albo hummus bądź pastę z bobu np. z papryką lub marchewką. Osoby, które lubią mięso mogą zjeść na obiad stek wołowy z kaszą i warzywami. Inni natomiast mogą wybrać rybę z kaszą bulgur i surówką. Dzień możemy zakończyć np. zupą pomidorową z makaronem lub chłodnikiem posypanym serem feta.

W celu poprawy flory jelitowej niektórzy mogą zdecydować się na kupno probiotyków w aptece, co później może okazać się dla nich szkodliwe. W przypadku chorób towarzyszących, dobrze jest, aby szczepy bakterii były dostosowane indywidualnie do potrzeb danej osoby. Wynika to z tego, że w naszych jelitach może być szczep oddziaływujący patogennie, dla którego bakterie niewłaściwych probiotyków mogą stanowić pożywkę. Tak więc w efekcie tego możemy doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Magdalena Czyrynda – Koleda/ dietetyk
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

Zobacz także
Czytaj także

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:37
Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o wzrok? Rozmowa z okulistą

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:04
Na przestrzeni lat zaczęliśmy coraz częściej korzystać z komputerów, tabletów i telefonów, co niekorzystnie wpłynęło na nasz wzrok. Efektem tego są suche, czerwone i zmęczone oczy oraz pogorszenie się widzenia. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że z powodu pandemii znaczna część naszego życia przeniosła się do internetu. W związku z tym, w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom gościem była okulistka, Bożena Grechuta, która opowiedziała, jak właściwie dbać o wzrok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:41
Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
rozwiń zwiń