Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Od kiedy zacząć edukację muzyczną dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 15:21
Nasze upodobania muzyczne kształtują się od początku naszego życia i są efektem m.in. muzyki, której słuchają nasi rodzice oraz osoby z najbliższego otoczenia.  Bez względu na rodzaj muzyki, który preferujemy, korzystnie ona wpływ na nasz mózg, emocje i wyobraźnię. Co więcej, ponad 90% osób rodzi się z predyspozycjami do muzykowania, jednak brak aktywności muzycznej w domu sprawia, że zdolności te się nie rozwijają. O edukacji muzycznej dzieci opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Pamięć muzyczna rozwija się bardzo wcześnie. Jeszcze na etapie bycie w łonie mamy dziecko słyszy, co się dzieje, rozpoznaje głosy i zapamiętuje melodie. Szybko reaguje także na muzykę rytmiczną i jeśli nie jest ona wzbogacona np. o nietypową harmonię, dziecko jest w stanie skonsumować ją już przed pierwszym rokiem życia.

Umiejętność dziecka do rytmicznego przedstawiania słuchanej muzyki informuje nas, że niedługo będzie mogło słuchać nieco bardziej skomplikowanej formy. W przypadku muzyki klasycznej, osoby młodsze nie myślą, że jest ona zbyt trudna w odbiorze. Niemniej jednak, koncentracja dziecka jest krótkotrwała, dlatego jego zainteresowanie przeminie, jeśli utwór będzie zbyt długi. Oprócz tego, zbyt głośna muzyka może dziecko męczyć, a bezustanne słuchanie melodii sprawi, że ucho malucha się do niej przyzwyczai i przestanie on na nie reagować.

Rozwój muzyczny dziecka można porównać do rozwoju mowy, kiedy dziecko nie potrafi jeszcze wypowiadać słów, ale pomimo tego do niego mówimy. Liczy się dobre nastawienie rodziców do muzyki, tańca i śpiewania, które może udzielić się dzieciom. –Dla rozwoju muzycznego dziecka najważniejsze jest obcowanie z muzycznymi dźwiękami, a więc takimi, które mają określoną wysokość, którą da się zaśpiewać. Nawet jeżeli ta melodia nam niezbyt dokładnie wyjdzie - podkreśliła Violetta Łabanow-Jastrząb. Korzystne są także zabawy rytmem, wspólny taniec, wyliczanki oraz uczestnictwo w koncertach, zwłaszcza przeznaczonych dla niemowląt. 

Posłuchaj
59:14 2021_10_07 22_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 7 października godz. 22:00

Muzyka wpływa na kreatywność, wyobraźnię i oryginalność człowieka, dzięki czemu radzimy sobie lepiej w życiu oraz m.in. jesteśmy w stanie odnaleźć się w nieoczekiwanych warunkach. Zapamiętywanie melodii ma także pozytywny wpływ na pamięć werbalną , a więc osoby słuchające muzyki mają lepiej rozwinięte zdolności językowe. Co więcej, muzykowanie pozwala osiągnąć lepsze wyniki w nauce.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Violetta Łabanow-Jastrząb, prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich"
Data emisji: 7.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 09:00
Chociaż w ubiegłym roku można było zaobserwować niewielki wzrost poziomu czytelnictwa w kraju, liczba osób, które czytają jest wciąż niesatysfakcjonująca. Zmienić to może m.in. zachęceni dzieci do sięgnięcia po różnego rodzaju lektury, a także akcje Narodowego Czytania. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 4 września, kiedy to w różnych miejscach w Polsce odczytywana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. O czytaniu i książkach opowiedziały w "Strefie Rodzica" Monika Chilewicz, była właścicielką księgarni, w której pomagała rodzicom dobierać książki dla dzieci i młodzieży oraz Anna Andrzejewska, socjolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym są spersonalizowane opowiadania dla najmłodszych?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 13:30
Podczas gdy spotkanie z książką rozwija w nas wyobraźnię i wrażliwość, wydarzenia promujące czytelnictwo, jak np. akcja Narodowego Czytania, tworzą dodatkowo atmosferę wspólnoty. Dzięki temu, że rodzajów literatury jest wiele, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie, w tym również dzieci, które dodatkowo mogą skorzystać ze słuchowisk stworzonych specjalnie dla nich. O czytelnictwie wśród najmłodszych opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Magda Kiermaszek, psycholog, polonistka oraz autorka książek dla dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń