Polskie Radio Dzieciom

Jak budować swój własny sukces? Język korzyści i nie tylko [POSŁUCHAJ AUDYCJI]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 13:08
Nie ma magicznego przepisu na sukces. Jeśli chcemy go mieć, musimy samemu go zrobić opierając się na sprawdzonym modelu postępowania znanym od lat. Mówi on m.in. o tym, aby postępować etycznie, być otwartym, podnosić swoją poprzeczkę i brać odpowiedzialność za swoje życie. O budowanie własnego sukcesu opowiedział w "Strefie Rodzica" dr. Mateusz Grzesiak, terapeuta, wykładowca akademicki oraz autor książki "Bądź skuteczny".
Jak budować swój własny sukces? Język korzyści i nie tylko [POSŁUCHAJ AUDYCJI]
Foto: Zbigniew Kozłowski

Jeśli chcemy osiągnąć cel, który dotyczy także drugiej osoby, np. chcemy przekonać dziecko, aby regularnie myło zęby, dobrze jest mówić do niego językiem korzyści. Jednak najpierw lepiej zastanowić się, na czym zależy drugiej osobie i zmienić swoją perspektywę, ponieważ nasze wartości mogą się różnić. W ten sposób, kiedy ludzie będą mieli określone korzyści, samoczynnie przekonają się do naszego pomysłu lub prośby. Jeśli mamy określony cel, dzielimy go najpierw na etapy, a potem namawiamy kogoś do czegoś poprzez zadawanie stopniowych pytań, które ukierunkują daną osobę oraz przekonają do naszego pomysłu. Natomiast, gdy będziemy kogoś zmuszać, wtedy u takiej osoby wystąpi poczucie zaburzenia potrzeby autonomii, a w efekcie tego naturalny opór.

Tak naprawdę, w każdej sferze życia będziemy musieli nauczyć się przekonywać innych, np. kobieta przekonuje swój dziecko jako mama, aby jadło zdrowo. Jako żona przekonuje męża, aby spędzał z nią więcej czasu lub przekonuje siebie, aby zacząć uprawiać sport. Tak więc zachęcanie lub namawianie to powszechne umiejętności, które występują w wielu kontekstach. 

Posłuchaj
58:56 2021_11_03 21_00_42_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 3 listopada godz. 21:00

 

Polakom ciężko jest pogodzić pracę z życiem osobistym z uwagi na niewłaściwe planowanie oraz organizowanie. Sukces nie jest zarezerwowany dla wybrańców, ale jest następstwem naszego postępowania. – Po prostu musimy wiedzieć, co zrobić, żeby osiągnąć określonego rodzaju skutek – skomentował Mateusz Grzesiak. Większość ludzi sukcesu zautomatyzowała swoje czynności, co oznacza, że kiedy mamy już umiejętności, których jesteśmy świadomi, nie myślimy o nich i postępujemy naturalnie. Tworzą się wtedy także nawyki, takie jak rozwiązywanie problemu, zamiast narzekanie na niego.

Jedną z trudności, której został poświęcony rozdział książki jest życie seksualne rodziców. Okazuje się, że zaraz po pieniądzach jest to najczęstsza przyczyna konfliktów. Seks jest symboliką uczuć, a więc kiedy nasze podstawowe potrzeby, takie jak okazywanie miłości czy akceptacja nie zostają spełnione, przekłada się to również na ten obszar życia. W związku z tym, dobrze jest otwarcie rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich pragnieniach i potrzebach. Co więcej, badania pokazują, że korzystne jest chodzenie spać razem o określonej porze. To dlatego, ponieważ zapewnia to przestrzeń do pojawienia się bliskości. Oprócz tego dobrze jest unikać w łóżku rozmów na tematy związane z dziećmi lub pracą, aby skupić się na sobie, jako parze. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość:  dr. Mateusz Grzesiak, terapeuta
Data emisji: 3.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:05
Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
rozwiń zwiń