!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Jak młodzi ludzie zmieniają świat na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:51
Bycie osobą dojrzałą i aktywną społecznie nie jest zależne od wieku. Są bowiem takie osoby, które pomimo tego, że dopiero wchodzą w dorosłość, swoim entuzjazmem i wizją rzeczywistości mogą inspirować innych. Wiedzą one, że aby zmienić świat, dobrze jest zacząć najpierw od siebie oraz są świadome tego, że wielkie rewolucje czasami zaczynają się od małych kroków. Takimi osobami byli goście audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Aleksandra Just, studentka Szkoły Głównej Handlowej i zwyciężczyni konkursu dla liderów "Talent za talent", Kira Sukhoboichenko, uczennica klasy 2 LO, inicjatorka Międzynarodowego Dnia Plecaka, Marysia Świerczyńska, licealistka i delegatka European Youth Parliament Poland oraz Zuza Karcz, studentka Szkoły Głównej Handlowej i aktywistka na rzecz edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/ Shutterstock

W wieku 10 lat Kira postanowiła wziąć udział w konkursie dziecięcych startupów i to właśnie wtedy narodził się pomysł latającego plecaczka. Po pewnym czasie zdecydowała się także zorganizować konferencję. – Organizuje to święto od 2018 roku, 15 października i tego dnia proponuję szkołom, aby dawały możliwość i przestrzeń swoim uczniom do tego, aby dzielili się swoimi pomysłami, historiami, marzeniami i pasjami – powiedziała Kira Sukhoboichenko. Dzięki temu szkoły i nauczyciele mogą lepiej poznać uczniów, a dzieci i młodzież mają okazję nie tylko do wyrażenia swoich opinii, ale też wzięcia udziału w różnych warsztatach. Na konferencje zapraszane są osoby w różnym wieku, które chcą się rozwijać i motywować innych.

Zuza Karcz obecnie pracuje nad projektem, który ma na celu zachęcenie młodych dziewczyn do odważnego mówienia na temat swoich planów na przyszłość, także w obszarach polityki. Jako uczennica gimnazjum Zuza postanowiła, że chce aktywnie działać w społeczności szkolnej, w związku z czym w pierwszej klasie liceum została przewodniczącą samorządu szkolnego. Przez pewien okres była także członkinią młodzieżówki, co pozwoliło jej m.in. zrozumieć, jak formułować swoje myśli w sposób polityczny. Obecnie Zuza nie boi się mówić o trudnych, ale ważnych tematach. – Znalezienie tego, co nas gdzieś dotyka w świecie pozwala na zmianę tego świata – zaznaczyła Zuza Karcz. Wspiera m.in. queerowe dzieci i jest zaangażowana w kwestie antydyskryminacyjne. Oprócz tego działa na rzecz klimatu poprzez zwiększanie świadomości młodych osób na temat tej kwestii. 

Posłuchaj
58:46 2021_11_15 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 listopada godz. 21:00

Aleksandra rozpoczęła swoją działalność w wieku 16 lat. Zaczęła wówczas angażować się w projekty społeczne, a tym samym zwiększać swoje marzenia. Co jednak było impulsem do działania? – Myślę, że dużo aktywistów, działaczy społecznych ma jedną cechę wspólną. Działamy pod wpływem gniewu tak naprawdę. Zaczynamy działać ze względu na jakąś frustrację – skomentowała Aleksandra Just. Aby zrobić coś dla swojej lokalnej społeczności, Aleksandra postanowiła przygotować projekt "Rozmawiamy bez granic", tworząc tym samym przestrzeń do prowadzenia kulturalnej rozmowy oraz okazję do łamania stereotypów dotyczących m.in. komunikacji między osobami z różnych pokoleń. 

Posłuchaj
59:36 2021_11_15 21_59_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 15 listopada godz. 22:00

W przypadku Marysi, jej zainteresowanie dotyczy kwestii prawnych. – Obserwowałam po prostu te sytuacje i wszystkie wydarzenia, które się działy wokół mnie i tak poczułam potrzebę takiego zgłębienia tematu i też zainteresowania się w ogóle tym, co np. konkretne zmiany czy co konkretna nowa ustawa, która wchodzi w życie tak naprawdę zmienia w moim życiu – wyjaśniła Marysia Świerczyńska. Na jej działania wpłynęło także harcerstwo, które jako system wychowania uwrażliwia i pobudza ciekawość świata. Chcąc zrobić coś dla innych, Marysia bierze udział w projekcie "wPRAWIEni, którego celem jest szerzenie edukacji prawnej, m.in. w zakresie praw człowieka. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Aleksandra Just, Kira Sukhoboichenko, Marysia Świerczyńska, Zuza Karcz.
Data emisji: 15.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak poczucie wdzięczności może zmienić życie?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 10:00
W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, kiedy patrzymy na siebie lub innych w negatywny sposób. Krytyka ta może czasem być bezwiedna, co nie zmienia faktu, że stan ten uniemożliwia nam korzystanie z uprzejmości i zadowolenia, którymi moglibyśmy się wzajemnie dzielić. Kluczem do zmiany takiego postępowania może być praktykowanie wdzięczności, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Magdalena Galek, autorka ebooka "Wdzięczność dla początkujących".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
rozwiń zwiń