X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak poczucie wdzięczności może zmienić życie?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 10:00
W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, kiedy patrzymy na siebie lub innych w negatywny sposób. Krytyka ta może czasem być bezwiedna, co nie zmienia faktu, że stan ten uniemożliwia nam korzystanie z uprzejmości i zadowolenia, którymi moglibyśmy się wzajemnie dzielić. Kluczem do zmiany takiego postępowania może być praktykowanie wdzięczności, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Magdalena Galek, autorka ebooka "Wdzięczność dla początkujących".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/My Good Images

Wdzięcznością możemy określić postawę, gest, słowo dziękuję lub uczucie. Wynikać ona może np. z intensywnego, lecz krótkotrwałego doznania, które wprowadza nas w nastrój dobrego samopoczucia lub stanu dłuższego, ale mniej intensywnego. Zależy to m.in. od poziomu naszej wrażliwości. Znaczący jest jednak fakt, że postawa wdzięczności ułatwia nam znalezienie pozytywnych stron sytuacji oraz optymistyczne spoglądanie na świat, siebie i innych. Co więcej, praktykowanie tego uczucia może poprawić nasz sen. To dlatego, ponieważ jeśli wieczorem się wyciszymy i pomyślimy za co jesteśmy wdzięczni, pomoże nas to się odprężyć i rozluźnić. Oznacza to, że.

Wdzięczność była praktykowana już wiele lat temu, m.in. przez starożytnych Egipcjan, dla których główną wartość stanowiły harmonia i równowaga. Była ona tak istotna, że każdego dnia musieli przywoływać 5 rzeczy, za które byli wdzięczni. Co więcej, uważali że osoby niewdzięczne grzeszą, a tym samym zanieczyszczają swoje serca. Z kolei filozofowie ze starożytnej Grecji i Rzymu uznawali wdzięczność za cnotę – W zależności od tych różnych nurtów, to czym jest ta cnota można to inaczej definiować. Natomiast najogólniej, ja to określam, że jest to taka umiejętność kierowania się w stronę dobra, a unikania zła – skomentowała Magdalena Galek. 

Posłuchaj
59:05 2021_07_19 21_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 19 lipca godz. 21:00

Jednym ze sposób praktykowania tego stanu jest zastanowienie się najpierw za co lub za kogo jest się wdzięcznym, a następnie spisanie swoich przemyśleń. – To zapisanie, jest pewnym utrwaleniem. Ja lubię dziennik wdzięczności też dlatego, że staje się on swego rodzaju pamiętnikiem i mogę sobie przekartkować go zawsze, spojrzeć wstecz, zobaczyć, jeżeli wpisuje daty, co mi się przydarzyło dobrego jakiś czas wcześniej – dodała Magdalena Galek. Dzięki temu, że w notatniku będą opisane pozytywne zdarzenia, może on służyć pomocą, gdy będziemy czuć się gorzej. Co więcej, praktykowanie wdzięczności wieczorami sprawi, że kolejny dzień przywitamy z lepszym nastawieniem. 

Posłuchaj
59:44 2021_07_19 21_59_51_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 19 lipca godz. 22:00

W przypadku praktykowania wśród rodzin można korzystać z małych rytuałów i np. odmawiać modlitwę dziękczynną, jeśli jesteśmy religijni. Rodzice mogą dodatkowo podziękować swoim dzieciom za to, że po prostu są oraz zachęcić je i pomóc im w rozpoznawaniu swoich uczuć. Jeśli maluch nie umie pisać jeszcze zbyt dobrze, dzienniczek wdzięczności może zamienić na prace plastyczne, w których zawrze tę samą myśl. Z kolei u singli i osób starszych, które żyją samotnie wdzięczność korzystnie wpływa na ich relacje z innymi. W przypadku związków odżywia ona i pogłębia miłość między dwojgiem ludzi. Jeśli natomiast w pracy człowiek doświadczy wdzięczności i docenienia tego, co robi, jego działania staną się efektywniejsze, a on sam szczęśliwszy. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Magdalena Galek
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 ---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <--- 

 

Zobacz także

Czytaj także

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o zdrową dietę w okresie wakacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:42
Wielu z nas traktuje wakacje jako czas postanowień. Mówimy, że będziemy prowadzić bardziej aktywny tryb życia oraz zmienimy dietę na zdrowszą. Niestety po pewnym czasie nasza motywacja się obniża, co w znacznym stopniu spowodowane jest błędnym przedstawianiem zdrowego odżywiania jako odmawianie sobie produktów, które lubimy. Zamiast tego istotne jest, aby w jedzeniu znaleźć równowagę, o czym w audycji "Strefia Rodzica" mówiła dr Paulina Metelska, koordynatorka programu "6-10-14 dla zdrowia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak spędzić wakacje w mieście blisko natury?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 15:00
Przerwa od szkoły i nauki to dobry moment, by odejść od komputera i spędzić czas na świeżym powietrzu obcując z natura. Aby to zrobić, nie trzeba wcale wyjeżdżać poza miasto, gdyż niejedno skrywa w sobie dziką przyrodę, która czeka na odkrycie. O tym, jak ciekawie spędzić wakacje w mieście jednocześnie będąc blisko zieleni opowiedziały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Anna Warzyńska i Olga Maj z Fundacji "Dzieci w Naturę".
rozwiń zwiń