Polskie Radio Dzieciom

Poczucie własnej wartości wyniesione z domu. Jak pomóc dziecku i sobie?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:53
Pewność siebie to stan, w którym mamy świadomość swoich możliwości i zdajemy sobie sprawę z zalet, jakie posiadamy. Gdy czujemy się dobrze sami ze sobą, społeczeństwo lepiej nas odbiera. Pewność siebie rzutuje na wiele aspektów życia i może przynieść liczne korzyści.  
Budowanie poczucia własnej wartości budowane od najmłodszych lat
Budowanie poczucia własnej wartości budowane od najmłodszych latFoto: Shutterstock/Just dance

Duży wpływ na to, jak postrzegamy siebie w dorosłym życiu ma nasze dzieciństwo. Jak kształtować pewność siebie u dziecka? Na to pytanie odpowiedziała w Strefie Rodzica Katarzyna Stanisławska, która w swoim życiu zawodowym stara się wskazywać drogę kobietom, również matkom.  

Na macierzyństwo składa się wiele czynników. Fakt posiadania dziecka nie oznacza jednak rezygnacji ze swojej kobiecości, a co za tym idzie - z własnych potrzeb. To, jak czuje się matka, ma realny wpływ na wychowanie dziecka, a w dłuższej perspektywie także na jego postrzeganie swojej osoby. 

Posłuchaj
59:41 2022_01_12 21_59_58_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Poczucie własnej wartości wyniesione z domu. Jak pomóc dziecku i sobie?

Kształtowanie poczucia wartości u dziecka wymaga od kobiet rezygnacji z dążenia do perfekcji w każdej dziedzinie życia, gdyż to z góry skazuje je na obniżenie poczucia własnej wartości. Szczególnie istotne jest to, by dać sobie możliwość popełnienia błędu, który nie będzie traktowany jak porażka lecz jako przystanek w drodze do osiągnięcia celu.  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Katarzyna Stanisławska - stylistka emocjonalna
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pokonać strach i działać? Posłuchaj rozmowy z trenerem komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:23
Czasami chcielibyśmy coś zrobić, ale boimy się wykonać pierwszy krok lub obawiamy się skutków naszych działań. Pojawia się wówczas strach, który przejmuje kontrolę nad innymi emocjami, takimi jak odwaga, która jest kluczowa np. w dążeniu do realizacji marzeń. Niemniej jednak, pomimo odczuwania lęku czy niepokoju, możemy iść do przodu i starać się osiągnąć wyznaczony cel. O tym, jak to zrobić opowiedziały Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Magda Macyszyn, coach i mediator oraz Iza Kazimierczak, coach i trenerka empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń