Polskie Radio Dzieciom

Wycieczki szkolne - wielka radość dla dzieci ale też ważny element edukacji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 08:00
Wiosna to najlepszy czas na wycieczki szkolne. Tegoroczny sezon wycieczkowy możemy uznać już za rozpoczęty, jednak szczyt sezonu przypada zwykle na końcówkę maja i początek czerwca. Swoje prywatne doświadczenia z wycieczkami przybliżyli na antenie Polskiego Radia Dzieciom nauczyciele oraz pracownik biura turystycznego, które zajmuje się organizacją wycieczek dla szkół.
Wycieczki szkolne są doskonałym narzędziem spełniającym społeczne funkcje edukacji
Wycieczki szkolne są doskonałym narzędziem spełniającym społeczne funkcje edukacjiFoto: Skyward Kick Productions/Shutterstock

Szkolny wyjazd to zawsze ogromna radość uczniów i niemałe wyzwanie dla nauczycieli. Wyjazdy z grupą podopiecznych mogą przysporzyć licznych trudności. Niektórzy nauczyciele są entuzjastami wycieczek, inni podchodzą do tematu sceptycznie. Wiele zależy od indywidualnych doświadczeń, ale też od klasy, nad którą wychowawca pełni akurat opiekę. Inaczej będą wyglądały wycieczki z dziećmi z młodszych klas szkół podstawowych, a inaczej z młodzieżą z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. 

Posłuchaj
59:10 2022_04_14 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wycieczki szkolne jako ważny element edukacji. Cz. 1

 

Wycieczki mogą mieć charakter edukacyjny, integracyjny czy poznawczy. Mogą być jednodniowe, dwudniowe, trzydniowe, tygodniowe oraz dłuższe. Szkolne wycieczki pozwalają uczniom poznać nauczyciela czy wychowawcę w innej roli i jednocześnie umożliwia opiekunowi lepsze poznanie uczniów. Takie wyjazdy uczą organizacji, punktualności, odpowiedzialności, samodzielności oraz radzenia sobie w grupie. Zorganizować wycieczkę można na własną rękę bądź skorzystać z oferty biura podróży. 

Posłuchaj
59:10 2022_04_14 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wycieczki szkolne jako ważny element edukacji. Cz. 2

 

Na szkolne wycieczki można spojrzeć z naukowego punktu widzenia. Są one bowiem doskonałym narzędziem spełniającym społeczne funkcje edukacji. Mamy więc do czynienia ze społecznymi wzorcami zachowań, kształtowaniem więzi i przekazywaniem wiedzy w sposób, jaki nie jest możliwy do zrealizowania w klasie. Uczniom można dać swobodę podczas wyboru miejsca, atrakcji czy punktów koniecznych do odwiedzenia – wspólne decyzje to wspólna odpowiedzialność.

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Iwona Małkiewicz – polonistka z technikum w Żarach, Agnieszka Fruba – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z Warszawy, terapeutka integracji sensorycznej, Jacob Adamson – nauczyciel z prywatnej szkoły podstawowej w Poznaniu, Sławomir Jarosławski – Biuro Turystyczne.
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 08:00
Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość u dzieci. Jak pomóc ją przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:05
Bycie nieśmiałym może tworzyć pewne przeszkody na poziomie społecznym, emocjonalnym czy behawioralnym. Ogranicza nas to m.in. w nawiązywaniu relacji partnerskich i przyjacielskich. Stan ten pojawia się zarówno u osób młodszych, jak i u dorosłych, jeśli w dzieciństwie nie próbowali go zwalczyć. Jako że dziecko przez pierwsze lata życia pozbawione jest kompetencji społecznych, które z czasem nabywa pod okiem rodziców i innych osób z otoczenia, np. nauczycieli,  to właśnie wtedy, w okresie przedszkolnym dobrze jest rozpocząć pracę nad nieśmiałością. O tym jak to zrobić opowiedziała w Strefie Rodzica Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń