X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 08:00
Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Ideą psychoterapii tańcem i ruchem jest to, że umysł i ciało tworzą całość. Dzięki niej pacjent może przedstawić siebie w inny sposób niż zazwyczaj. W tańcu dużą rolę odgrywa ekspresja, dlatego poprzez ruch możemy dotrzeć do wewnętrznych emocji, a ciało może posłużyć jako narzędzie do wyrażenia tego, co czujemy. - Chodzi to, żeby dotrzeć do czegoś, co było kiedyś – powiedziała Ada Kaczan. Taka forma terapii pozwala pacjentom na odkrycie kim oni są oraz co może powodować u nich np. poczucie stresu bądź lęku. Nawet jeśli uważamy, że pewien temat został przepracowany, może okazać się, że ciało wciąż o nim pamięta i informuje nas, że dana kwestia ciągle na nas negatywnie wpływa. 

Posłuchaj
109:09 21.05. Strefa rodzica - psychoterapia tańcem.mp3 Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_21.05.2021.

 

Sesje terapeutyczne mogą odbywać się w grupie lub pojedynczo. Jedno z pierwszych pytań terapeuty dotyczy tego, czy pacjent miał już doświadczenie z tańcem bądź ruchem. W trakcie rozmowy następuje próba wyrażenia słów i emocji poprzez ruch, do którego można wykorzystać m.in. piłkę. Nadanie jej tempa przerzucania lub przesuwania może obrazować np. wymianę zdań, których nie miało się szansy wypowiedzieć podczas rozmowy, która jest obecną przyczyną naszych negatywnych emocji. Tak więc psychoterapia tańcem i ruchem jest metaforą podróży w głąb siebie, a czasem także w przeszłość i polega na odkryciu emocji, które do tej pory tłumiliśmy lub których nie byliśmy świadomi. Pozwala ona zmniejszyć napięcia w ciele i odczuć większą harmonię.

shutterstock_taniec 1200.jpg
Psychoterapia tańcem w walce z problemami emocjonalnymi dzieci i dorosłych

Odzwierciedleniem naszej kondycji psychicznej może być np. samopoczucie czy sposób poruszania się. W psychoterapii tańcem i ruchem istotna jest pamięć ciała.  Jednak nie dotyczy ona jedynie wydarzeń nieprzyjemnych, gdyż w trudnych sytuacjach jesteśmy w stanie dzięki niej wrócić do chwil szczęśliwych i radosnych. Dodatkowo, zwiększenie swojej świadomości ciała może przełożyć się także na poprawę oddechu, którego prawidłowość jest pomocna w momentach stresowych.

 

Zobacz także

Czytaj także

Czy "TO" powód, aby pójść z dzieckiem do psychoterapeuty?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 19:00
Z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać. Im wcześniej problem zostanie rozpoznany, tym większa szansa na całkowite jego zniwelowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mówić i jak słuchać? Budujmy dobrą komunikację w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 07:00
Komunikacja w rodzinie bywa trudna i może być przyczyną wielu niedomówień i konfliktów. Co zrobić, żeby porozumieć się z partnerem życiowym oraz jak mówić, żeby być dobrze zrozumianym przez dziecko? O tym w załączonej audycji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń