Polskie Radio Dzieciom

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 11:52
Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak zatem powinna wyglądać dobra bajka edukacyjna? W jaki sposób mogą z nią pracować dorośli i dzieci? Czy każdy temat da się opisać w bajce edukacyjnej? Jaką korzyść ze sponsorowania takich bajek mają marki? Na te pytania odpowiedzieli w Strefie Rodzica: Agnieszka Krajnik - pomysłodawczyni bajki "Dobre rady na odpady" oraz ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej w firmie Provident, Boguś Janiszewski - autor książek edukacyjnych dla dzieci oraz Michał Jakub Stępień, który jest dyrektorem zarządzającym Fundacji Zaczytani.org. 

Posłuchaj
60:03 2022_10_03 21_01_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych? Cz. 1

Okazją do podjęcia tematu bajek edukacyjnych na antenie Polskiego Radia Dzieciom jest premiera bajki edukacyjnej napisanej w duchu zero waste, czyli "Dobre rady na odpady", która łączy ze sobą wiele światów, m. in. artystyczny, wydawniczy, biznesowy, ideowy i wolontariacki. Jest to bajka poświęcona niemarnowaniu żywności, autorstwa Bogusia Janiszewskiego. Część merytoryczną do książki stworzyła Sylwia Majcher, znana influencerka ekologiczna i autorka książek poświęconych tej tematyce. 

Posłuchaj
57:52 2022_10_03 22_01_46_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych? Cz. 2

- Poruszamy w tej publikacji tematy nadrzędne, dobre rady na odpady, czyli jak nie marnować, jak dbać o nasze portfele, ale też o zdrowie, a przede wszystkim o świat, który nas otacza. W tej publikacji rodzice znajdą samą bajkę, która dotyka tematu, jest płaszczyzną, wokół której będziemy się poruszać z dzieckiem, a dalej są scenariusze zajęć. Krok po kroku powiedziane jest, jak poprowadzić drugi etap bajkoterapii, którym jest oczywiście rozmowa – mówił Michał Jakub Stępień – Edukujemy nie tylko dzieci, ale też nas, dorosłych. Są to trzy części przygotowane przez ekspertów w swojej dziedzinie.  

Więcej na temat bajki Dobre rady na odpady, a także innych bajek edukacyjnych, które poruszają trudne, ale bardzo ważne tematy na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Agnieszka Krajnik - pomysłodawczyni bajki "Dobre rady na odpady", ekspertka ds. Zrównoważonego Rozwoju i Komunikacji Wewnętrznej w firmie Provident, Boguś Janiszewski - autor książek edukacyjnych dla dzieci, Michał Jakub Stępień - dyrektor zarządzający Fundacji Zaczytani.org

Data emisji: 03.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie kompetencje i umiejętności będą ważne na rynku pracy, kiedy dorosną dzisiejsze maluchy? 

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 17:57
Z badań wynika, że zawody tej stosunkowo niedalekiej przyszłości nie są jeszcze znane. Ponad połowa zawodów, które będą w przyszłości wykonywać nasze dzieci jeszcze nie istnieje. Coraz częściej odchodzi się od traktowania twardych kompetencji potwierdzonych kursami, certyfikatami i zaświadczeniami jako wyznaczniki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń