!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Sercu na ratunek. Zabieg, jakiego świat medycyny nie widział

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 23:33
W Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom historia Heleny Wojtyńskiej, u której podczas badań prenatalnych wykryto poważną wadę serca. Dzięki temu można było zareagować tuż po porodzie i udało się uratować dziewczynkę. Szansą na zlikwidowanie schorzenia było poddanie się nowatorskiej operacji. Helenka przeszła więc zabieg, jakiego świat medycyny jeszcze nie widział. O walce o jej zdrowie i o własnych przeżyciach z tamtego czasu opowiedziała w audycji Agata Górniak-Wojtyńska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yurchanka Siarhei

– Helenka czuje się bardzo dobrze, rozwija się jak zdrowe dziecko, no i nie widać po niej, że w ogóle kiedykolwiek była chora, poza tym że ma blizny – mówiła mama Helenki. Obecnie dziewczynka ma dwa lata i osiem miesięcy.

O wadzie serca dziewczynki jej rodzice dowiedzieli się w trzynastym tygodniu ciąży, w czasie badania, podczas którego poznali płeć dziecka. Wtedy przyszedł czas na kolejne badania, z których wyniknęło, że Helenka ma przełożenie wielkich pni tętniczych, ubytek w sercu, słabą kurczliwość lewej komory, anomalie wieńcowe, a z każdym badaniem pojawiały się kolejne uściślenia. Po urodzeniu okazało się, że wada Helenki jest na tyle poważna, że lekarze musieli wykonać specjalną diagnostykę przez podjęciem decyzji o dalszych krokach. Okazało się, że operacja nie może zostać wykonana w Warszawie, a w Austrii, jednak z powodu pandemii nie było łatwo dostać się tam od razu. 

Posłuchaj
59:19 2022_11_01 20_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sercu na ratunek. Historia Heleny Wojtyńskiej Cz. 1

Saturacje Heleny spadały, a dziecko oczekiwało na werdykt z maseczką tlenową. Wtedy pojawiła się informacja, że taką operację może wykonać w Krakowie prof. Mroczek, ratując dwie komory serca Heleny. Miała to być nowatorska operacja nie tylko w Polsce, ale i na skalę światową. – To jest niesamowite, że w Polsce udało się przeprowadzić tak wyjątkową operację – tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Agata Górniak-Wojtyńska – Helena jest pierwszym dzieckiem na świecie z taką anomalią wieńcową, u którego udało się zrobić dwie komory serca i która tak dobrze funkcjonuje. 

Posłuchaj
59:30 2022_11_01 21_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sercu na ratunek. Historia Heleny Wojtyńskiej Cz. 2

Początki po tak ciężkiej operacji były trudne, jednak z każdym dniem Helenka stawała się zdrową dziewczynką. – Jej funkcjonowanie zmieniło się diametralnie. Już po trzech tygodniach wróciłyśmy do domu – wspomniała mama dziewczynki. Tam na Helenkę czekała jeszcze rehabilitacja. Obecnie dziewczynka przyjmuje leki, ale rozwija się jak całkiem zdrowe dziecko. 

Więcej na temat historii Heleny Wojtyńskiej w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Agata Górniak-Wojtyńska

Data emisji: 01.10.2022

Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach
Jak powstają choroby na tle autoagresji?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:34
Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komunikacja przyjazna pacjentom. Pozytywna dyscyplina w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 17:07
Właściwa komunikacja z pacjentem, zwłaszcza pediatrycznym, odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie terapeutycznym. Zmienia przebieg leczenia, wpływa na kondycję psychiczną dziecka oraz poziom współpracy pacjenta z personelem medycznym. Dlatego w grupa lekarzy specjalistów i rezydentów rozpocznie szkolenie nacelowane na podniesienie umiejętności komunikacyjnych. Kurs "Komunikacja Przyjazna Pacjentom" przeprowadzi Fundacja K.I.D.S. oraz eksperci Pozytywnej Dyscypliny.
rozwiń zwiń