Polskie Radio Dzieciom

Profilaktyka chorób onkologicznych u mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:31
Nowotwór to choroba cywilizacyjna, która jest związana z coraz powszechniejszymi czynnikami. Zdecydowanie możemy mówić już o epidemii nowotworów. Obecnie medycyna pozwala na całkowite wyleczenie większości nowotworów, jednak muszą być one wykryte na wczesnym etapie. Dlatego tak ważne są profilaktyka pierwotna, czyli  unikanie zachorowania oraz profilaktyka wtórna tj. wczesne wykrycie choroby, dzięki badaniom profilaktycznym?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Korawat photo shoot/shutterstock

Mężczyźni zdecydowanie rzadziej niż kobiety korzystają z badań profilaktycznych, a najczęściej występującymi u nich nowotworami są nowotwór prostaty, pęcherza moczowego, jądra czy prącia. – Przyjmuje się, że mężczyzna mniej więcej po 45 roku życia powinien przynajmniej raz w roku zrobić sobie oznaczenie PSA w celu wykrycia podwyższonej wartości antygenu gruczołu krokowego – wyjaśnił dr Kamil Kuć – Innym badaniem, które również można zrobić i jest to badanie dostępne, to chociażby USG brzucha zrobione raz do roku u mężczyzn powyżej 55-60 roku życia. Podczas tego badania oceniamy wygląd wątroby, nerek, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Dzięki temu bezpiecznemu badaniu jesteśmy w stanie na dosyć wczesnym etapie wykryć potencjalną chorobę, a dzięki temu zaproponować całkowite wyleczenie.  

Posłuchaj
58:53 2022_11_22 22_00_44_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Profilaktyka chorób onkologicznych u mężczyzn

- Największym wrogiem jest brak poczucia wpływu na swoje zdrowie i życie. Nam się wydaje, że zdrowie jest czymś, co się nam należy, co będziemy mieli całe życie. Niestety tak nie jest. Nauka, badania i wieloletnie obserwacje pokazują, że jeżeli nie zadbamy o siebie na odpowiednim etapie życia i nie wprowadzimy prozdrowotnych zachowań, to niestety jesteśmy skazani na zachorowanie na choroby przewlekłe, nie tylko nowotwory, ale i choroby kardiologiczne, metaboliczne – przestrzegł specjalista onkologii klinicznej. Dr Kamil Kuć przedstawił cztery podstawowe zasady, których należy się trzymać, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania. Są to rezygnacja z palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, aktywność fizyczna i unikanie nadwagi. Trzymanie się tych zasad redukuje ryzyko zachorowania o 93%.

Warto zaznaczyć, że nowotwory nie dotyczą tylko osób starszych. Są różne grupy nowotworów, a dla niektórych z nich typowe zachorowanie jest w młodym wieku. Więcej o profilaktyce chorób onkologicznych, szczególnie w przypadku mężczyzn na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: dr Kamil Kuć – specjalista onkologii klinicznej

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 21:00 

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym i je leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 15:35
Choroby weneryczne są związane z naturalną aktywnością człowieka, jednakże z powodu tego, że przenoszone są drogą płciową, często są one stygmatyzowane. Niemniej jednak, liczba przypadków zachorowań wzrasta, co wiąże się m.in. z przemieszczaniem się grup ludności, poczuciem bezpieczeństwa przy niektórych kontaktach oraz zmianą obyczajowości seksualnej. Podczas gdy dorośli zmagający się z tym problemem zazwyczaj wiedzą, gdzie się udać, tak nastolatkowie rzadko trafiają od razu do wenerologa. Co więcej, raz przebyta choroba weneryczna nie zapewnia nam odporności w przyszłości, dlatego istotna jest profilaktyka oraz odpowiednie leczenie, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła dr n. med. Dorota Nowicka, specjalista dermatolog/wenerolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy rak to wyrok? Jak sobie pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 16:05
Dlaczego warto pamiętać o regularnej samokontroli, zwłaszcza dolegliwości kobiecych? Jak reagować, kiedy dopadają nas choroby i dolegliwości? Dlaczego ważna jest też samokontrola i dokładne obserwowanie swojego organizmu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 12:52
Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
rozwiń zwiń