Polskie Radio Dzieciom

Co mitologia ma wspólnego z cyklem menstruacyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 12:51
Cykl menstruacyjny to nasz cały wewnętrzny świat emocjonalny, który w oparciu o wiedzę może nam dać pewne możliwości i opowieści o tym, co tak naprawdę w sobie nosimy. Z Samią Mandragorą na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy o naturze, cykliczności i kobiecym cyklu miesięcznym.
Co mitologia ma wspólnego z cyklem menstruacyjnym?
Co mitologia ma wspólnego z cyklem menstruacyjnym? Foto: shutterstock.com/Viktor Gladkov

W każdej fazie cyklu miesięcznego spotykamy się z innymi mitami, innymi archetypami kobiecości czy nawet boginiami. Podstawowa wiedza na temat cyklu menstruacyjnego, którą większość dorosłych kobiet nabyła w wieku nastoletnim dotyczy wyłącznie części biologicznej i fizjologicznej, natomiast aspekt wpływu na psychikę i wewnętrznych doświadczeń jest całkowicie pomijany. Kluczem jest uświadomienie sobie, że cykliczność nie jest tylko biologiczna, a hormony są bardzo mocno połączone z naszym układem nerwowym i stanami emocjonalnymi.  

Posłuchaj
58:42 2022_12_07 20_59_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Co mitologia ma wspólnego z cyklem menstruacyjnym?_Strefa Rodzica 7 grudnia godz. 21:00

Wiele kobiet wzrastało w społecznym przekonaniu, iż miesiączka jest doświadczeniem trudnym, które zabiera siłę, żeby funkcjonować w codzienności, a w fazie lutealnej nie należy nas traktować poważnie. Jeśli nie wgłębimy się w to, co dzieje się pod powierzchnią, faza lutealna może być dla nas uciążliwa i ciężko może być nam znieść siebie samą. Dodajmy, że jest to faza najdłuższa. Jednak czy musi być trudna? Warto otworzyć w sobie gotowość na to, co w tej fazie przychodzi. 

– Na pewno ta faza daje nam możliwość doświadczania pełniej i intensywniej swojej emocjonalności – zauważyła Samia Mandragora. - Potencjał w fazie lutealnej jest taki, że my faktycznie możemy się poprzyglądać tej naszej emocjonalnej warstwie, ale też tam bardzo często mogą dochodzić do głosu nasze potrzeby, które są przez nas same głęboko spychane – dodała. 

Cykl menstruacyjny dzieli się na cztery fazy, które można porównać do faz księżyca. Mitologie, baśnie i mity to opowieści o wewnętrznych, psychicznych stanach, personifikacje postaci to spersonifikowane stany, które mamy, a archetypy są siłami, które mieszkają głęboko w naszej podświadomości. Więcej o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Samia Mandragora. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Aleksandra Ficińska

Gość: Samia Mandragora – przewodniczka, towarzyszka, kobieta cykliczna

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.


Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń