Polskie Radio Dzieciom

Postanowienia noworoczne. Jak wprowadzić je w życie i wytrwać w swoich założeniach?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 10:00
Niektórzy mają je co roku, inni nie robią nigdy, z góry zakładając, że ich utrzymanie nie jest możliwe. Być może problem z wprowadzeniem postanowień w życie nie tkwi w naszej słabości, a w tym, że nie są one realne. Nowy Rok traktujemy przecież jako przełom i chcemy zmienić się bezwzględnie, nie dając sobie miejsca na potknięcia, bo przecież jeden błąd oznacza, że nie wywiązaliśmy się z postanowienia i musimy odłożyć je na przyszły rok. Nie dajemy sobie więc przestrzeni na wprowadzanie zmian małymi krokami, mając nadzieję, że „od jutra” wszystko się zmieni. 
Jak wprowadzić w życie postanowienia noworoczne i wytrwać w swoich założeniach? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Jak wprowadzić w życie postanowienia noworoczne i wytrwać w swoich założeniach? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Shutterstock/Boontoom Sae-Kor

Nowy Rok jest jedną z dat granicznych, która pozwala stanąć ze sobą twarzą w twarz, a tym samym podsumować, w jakim punkcie jesteśmy i wyznaczyć, gdzie chcielibyśmy być oraz co chcielibyśmy osiągnąć. Nie po to, żeby zrobić to tu i teraz, ale żeby wyznaczyć sobie kierunek i dobrze wykorzystać swoje zasoby. – Wyznaczenie sobie dalekosiężnych celów na następny rok jest bez sensu i zawsze nas zdołuje. Lepiej wyznaczać sobie małe cele, nawet co jakiś czas – zauważyła dr Sabina Zalewska – Każdy mały krok bardzo motywuje, a pozytywna motywacja powoduje, że chcemy robić to dalej, więc wyznaczamy sobie następne małe cele. W ten sposób można osiągnąć naprawdę wiele.

Decydując się na postanowienia noworoczne, możemy podzielić je na te, które wiążą się z małymi krokami oraz te bardziej odległe, na których realizację będziemy potrzebować więcej niż rok. – Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek stawiała sobie jakieś cele związane akurat z Nowym Rokiem, natomiast ja regularnie robię sobie takie listy zadań do wykonania w skali mikro i w skali makro – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Justyna Bednarek. Lista pozwala uporządkować to, co jest do zrobienia. Jak zaznacza pisarka, samo pomyślenie nic nie zmieni, jednak przygotowanie i realizacja sensownego planu może pomóc.  

Posłuchaj
57:57 2022_12_28 22_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 grudnia godz. 22:00

 

Czy postanowienia noworoczne mają sens? Jak zrobić realne postanowienia noworoczne? Czy warto zdecydować się na rodzinne postanowienia? Czy jeśli postanowienie będzie wspólne i będziemy mogli rodzinnie wspierać się w wytrwaniu w nim, mamy większe szanse na realizacje? Jak takie wsparcie powinno wyglądać? Odpowiedzi na te i inne pytania w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji! 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: dr Sabina Zalewska - psycholog, pedagog przedszkolny, Barbara Woźnica – dziennikarka, Justyna Bednarek - pisarka

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabawa w uważność. Jak odnaleźć świadomość chwili? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:09
Zabieganie i rozproszenie przejawia się w różnych codziennych sytuacjach. A gdyby życie było spokojniejsze? Zachowanie równowagi emocjonalnej powinno się tyczyć nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Tylko jak zacząć? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bezpiecznie nad Wisłą" zimową porą. "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 15:10
Bezpieczeństwo nad wodą jest ważne przez cały rok, jednak szczególnego znaczenia nabiera podczas przerwy świątecznej czy ferii, kiedy to zimowa aura sprzyja tworzeniu się lodu na rzekach i jeziorach. Niestety wciąż są to miejsca wybierane przez dzieci do zabawy, która może skończyć się tragicznie, gdy pokrywa lodu pęknie. Między innymi przed tym przestrzega akcja "Bezpiecznie nad Wisłą". 
rozwiń zwiń