Polskie Radio Dzieciom

Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 10:53
Wychowanie utalentowanego dziecka to niemałe wyzwanie, które jednak daje ogromną satysfakcję. Początkowo świadomość, że nasze dziecko jest wyjątkowo uzdolnione, może nas przytłoczyć, a nawet przerazić, ale też dać poczucie szczęścia i dumy. Gdy widzimy, że dziecko przejawia jakieś zdolności albo chciałby spróbować swoich sił w danej dziedzinie, musi wiedzieć, że efekty nie przyjdą od razu, a ich nadejście wymaga praktyki, poświęcenia i zaangażowania. 
Na zdjęciu gościni audycji Ewa Sołtysik i jej dzieci Maja i Bartek
Na zdjęciu gościni audycji Ewa Sołtysik i jej dzieci Maja i BartekFoto: Z prywatnego archiwum Ewy Sołtysik

Warto mimo wszystko pokazać dziecku dobre strony danej pasji, ale nie pomijać tych żmudnych - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama uzdolnionych dzieci. Podstaw trzeba się nauczyć, nie da się ich przeskoczyć, a to właśnie one najczęściej dzieci nudzą. - Są to małe kroczki, które po prostu trzeba wykonać, przbrnąć przez nie, żeby pójść dalej. Aby dziecko jak najlepiej rozwijało swoje talenty, dobrze jest powiedzieć mu, jaką drogę ma do przejścia i wspierać w tym swoją pociechę. 

Jak obudzić w dziecku pasje, kiedy jej nie przejawia?

Zdarza się i tak, że dziecko nie przejawia żadnych zainteresowań. W takiej sytuacji wiele zależy od nas, a także od tego, w jaki sposób pokażemy dzieciom, co warto robić, dlatego dużo róbmy z dziećmi. - Jeśli nasze dzieci widzą, że ich rodzice są zaangażowani i można to robić z pasją, że to jest fajne dla nas,  dla dorosłych, to dziecko nawet z ciekawości sprawdzi i być może samo się tym zainteresuje. Może to my bądźmy bodźcem dla naszego dziecka - wytłumaczyła Ewa Sołtysik. 

Posłuchaj
58:54 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 styczeń 2023 21_00_14.mp3 Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?_Strefa rodzica_PRD_12.01.2023

Jak właściwie wspierać dziecko, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje talenty, czy są w stanie to zrobić oraz, co jest nie bez znaczenia, ile będzie to kosztowało? Jak, będąc rodzicem, ułatwić sobie odnalezienie się w sytuacji, kiedy okazuje się, że nasze dziecko jest uzdolnione? A co, jeśli dziecko nie przejawia żadnych zainteresowań? 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Joanna Ficińska

Gość: Ewa Sołtysik - mama uzdolnionych dzieci - MaiBartka

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 21:00

Audycja Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską


 

Zobacz także
Czytaj także

Edukacja muzyczna dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 19:00
Każde dziecko rodzi się z określonym potencjałem muzycznym. Jednak nie u każdego rozwinie się on w ten sam sposób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pięciolatek musi interesować się architekturą?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:14
Warsztaty architektoniczne to świetny pomysł, by przekonać się, czy u dziecka występuje zainteresowanie architekturą. Po wykonaniu pierwszego kroku, na zaciekawionych tematem czekają liczne zabawy z nim związane. Dla małego adepta architektury na początek wystarczą wycieczki, podczas których będzie mógł wyszukiwać ciekawe budynki znajdujące się w okolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń