Polskie Radio Dzieciom

Czy pięciolatek musi interesować się architekturą?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:14
Warsztaty architektoniczne to świetny pomysł, by przekonać się, czy u dziecka występuje zainteresowanie architekturą. Po wykonaniu pierwszego kroku, na zaciekawionych tematem czekają liczne zabawy z nim związane. Dla małego adepta architektury na początek wystarczą wycieczki, podczas których będzie mógł wyszukiwać ciekawe budynki znajdujące się w okolicy.
O czym one mówią - weź udział w konkursie Polskiego Radia Dzieciom
"O czym one mówią" - weź udział w konkursie Polskiego Radia DzieciomFoto: Pixabay

Skuteczną pomocą dla rodzica mogą okazać się książki. Sarah Tavernier i Alexandre Verhille napisali jedną z bardziej interesujących pozycji - "Monumentalne. Cuda i rekordy architektury". Książka pomoże poznać dziecku znane, oryginalne i imponujące budowle świata. Jednak z czasem to wciąż będzie za mało. 

Posłuchaj
59:43 2021_12_17 20_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 grudnia godz. 21:00

W praktyce warto angażować dziecko w podejmowanie decyzji na temat przestrzeni, w której funkcjonuje. Może wybrać kolor ścian w swoim pokoju, zdecydować o ustawieniu mebli czy skomponować pasujące dekoracje.  Istnieją również liczne możliwości działania poza domem. Jest wiele aktywności, które pozwalają dziecku wpływać na otaczającą je rzeczywistość. 

Posłuchaj
59:22 2021_12_17 22_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 grudnia godz. 22:00

Anna Komorowska napisała książkę będącą zwieńczeniem dziesięciu lat jej pracy warsztatowej w temacie architektury. Pozycja dotyczy edukacji architektonicznej, która opiera się głównie na zabawie. W książce "Zabawy architektoniczne. Wychowanie przez budowanie" propozycji jest wiele. Można je dowolnie łączyć, tworząc indywidualne programy.

O tym, na co należy zwrócić uwagę przy rozbudzaniu zainteresowania architekturą opowiedziała w Strefie Rodzica autorka wyżej wspomnianej książki, Anna Komorowska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Anna Komorowska - architekt
Data emisji: 17.12.2021
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać mocne strony dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 10:50
Każde dziecko ma mocne strony, o których czasami może nawet nie wiedzieć. W ich odkrywaniu, rozwijaniu i wzmacnianiu towarzyszą rodzice, których wsparcie może także pomóc najmłodszym w radzeniu sobie z trudnościami. Oprócz tego, do podbudowywania mocnych stron u dzieci wykorzystać można również bajki, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom mówiła Ilona Kostecka, autorka książki  "Matylda Odważna i Pralkowy Potwór".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kodowanie i programowanie. Jak się tego nauczyć? Europejska inicjatywa społeczna "Codeweek"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 21:05
Naukę kodowania można rozpocząć już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Na początku odbywa się ona w formie zabawy, jednak już wtedy uczy logicznego, kreatywnego i analitycznego myślenia. Dzieci poznają wówczas także kompetencje w postaci sprawczości, którą wykorzystuje się w ciągu całego życia. Dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z kodowaniem powstała coroczna, europejska inicjatywa społeczna CodeWeek, w której Polska jest liderem. O jej przebiegu i kodowaniu opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Zacharska, koordynatorka i promotorka CodeWeeka w Polsce, Anna Świć, ekspertka edukacyjna i ambasadorka EduSense oraz Krzysztof Jaworski, trener ze Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:31
Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajkoterapia dla małych i dużych. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:01
Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. 
rozwiń zwiń