Polskie Radio Dzieciom

Depresja u mężczyzn - objawy i przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 09:15
Depresję możemy rozpoznać na podstawie trzech osiowych objawów, tj. spadek nastroju, spadek napędu i niemożność ucieszenia się z życia, tzw. anhedonia. Objawy te muszą utrzymywać się przez pewien czas. Do tego dochodzą objawy dodatkowe, jak np. lęki, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, zaburzenia libido i wiele innych. Mimo to u mężczyzn depresja może objawiać się w inny sposób. 
Mężczyznom trudno się przyznać do depresji
Mężczyznom trudno się przyznać do depresjiFoto: shutterstock/Space_Cat

W wielu przypadkach zaczyna się od tego, że mężczyzna staje się bardziej drażliwy, a w związku z tym zaczyna mieć kłopoty w życiu zawodowym i prywatnym, pogarszają się jego relacje, zaczyna podejmować ryzykowne zachowania i aktywności, które mają na celu neutralizację różnych emocji, od których pacjent chce uciec, dlatego depresja nie zawsze jest przez niego samego zauważana.  

Posłuchaj
57:57 2023_03_31 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Depresja u mężczyzn _Strefa Rodzica 31 marca 2023

Depresja u mężczyzn może różnić się od tej, którą przechodzą kobiety. Ponadto kobiety częściej mówią o depresji i konsumują więcej treści na ten temat. Nic więc dziwnego, że tego typu treści kierowane są przede wszystkim do kobiet. 

W przypadku mężczyzn objawy są trudniejsze do zauważenia przez nich samych. Zazwyczaj najpierw ich otoczenie zauważa, że coś się dzieje. Mężczyźni rzadziej sięgają po pomoc, ponieważ często bagatelizują symptomy świadczące o depresji i nie chcą przyznać się do słabości, ponieważ zostali wychowani w przeświadczeniu, że „chłopaki nie płaczą”. Stereotypy związane z męskością stanowią niemałą blokadę w diagnozowaniu depresji u mężczyzn.

Przeżywanie depresji jest również inne z tego względu, że u kobiet te objawy mogą się częściej pojawić ze względu na to, że kobiety są bardziej wrażliwe na emocje. Gdy u kobiet szwankuje coś na poziomie emocji, mają jakąś trudność emocjonalną, one już potrafią dostrzec, że coś dzieje się nie tak. Mężczyzna w większości przypadków te emocje będzie bardzo długo odsuwał i zgłosi się po pomoc dopiero w momencie, w którym nie będzie miał siły działać – Zauważył Szymon Zyśko – Jak mężczyzna jest zestresowany i zły, wpada w taki acting-out, próbuje jakoś to rozładować, idzie na siłownię, ale w momencie, w którym on na tę siłownię nie będzie potrafił pójść, zobaczy, że coś się dzieje.

W międzynarodowych klasyfikacjach chorób nie ma takiego pojęcia jak męska depresja, jest po prostu określenie zaburzenia depresyjne, natomiast wiemy z praktyki i wiemy też z różnych publikacji, że istnieje odmienny sposób przeżywania depresji przez mężczyzn – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Siuda.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Krzysztof Siuda - psychiatra i psychoterapeuta. Współautor książki "Męska depresja", Szymon

Żyśko - dziennikarz, reporter, autor książek. Specjalista ds. social mediów i PR. Współautor książki "Męska depresja"

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 14:01
Kryzys wieku średniego to pojęcie zaproponowane w latach sześćdziesiątych na podstawie badań artystów w kryzysie. Odnosił się do objawów, takich jak przygnębienie, niezadowolenie z życia, poczucie samotności, pragnienie ucieczki od codziennych obowiązków, zauroczenie osobą inną niż dotychczasowy partner/partnerka oraz nagły pociąg do używek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
rozwiń zwiń