Polskie Radio Dzieciom

Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać? "Strefa rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 14:01
Kryzys wieku średniego to pojęcie zaproponowane w latach sześćdziesiątych na podstawie badań artystów w kryzysie. Odnosił się do objawów, takich jak przygnębienie, niezadowolenie z życia, poczucie samotności, pragnienie ucieczki od codziennych obowiązków, zauroczenie osobą inną niż dotychczasowy partner/partnerka oraz nagły pociąg do używek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Na ogół kryzys wieku średniego przedstawiany był pod postacią mężczyzny, który pewnego dnia odkrywa, że jest śmiertelny i diametralnie zmienia swoje życie, chcąc zerwać z rutyną. Jest to również okres szeroko prezentowany w popkulturze, jednak psychologowie mówią, że coś takiego jak kryzys wieku średniego nie istnieje.

- Kryzys wieku średniego trudno jest ustalić ze względu na to, że nie wiemy, co to jest wiek średni – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom Igor Rotberg. W okolicach czterdziestki nasza sytuacja na ogół jest bardziej stabilna niż dwadzieścia lat wcześniej. – W związku z tym kryzys wieku średniego rysuje się jako mit, jako sposób na przedstawienie fabuły filmu. To jest pewien rodzaj określenia, które może być próbą wyjaśnienia tego, co się z nami lub z kimś dzieje, próbą usprawiedliwiania własnych działań lub działań kogoś innego – dodał. 

Posłuchaj
58:49 2022_12_16 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać?_Strefa Rodzica 16 grudnia godz. 21:00

Posłuchaj
59:13 2022_12_16 22_00_20_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Kryzys wieku średniego. Po czym go rozpoznać?_Strefa Rodzica 16 grudnia godz. 22:00

W kontekście psychologicznym kryzys wieku średniego nie jest określony, ponieważ brakuje szczegółów, które są niezbędne do badania danego zjawiska. Wciąż jest to mało dopracowany termin. – Ludzie mogą doświadczać kryzysów w bardzo różnym wieku – zauważył psycholog. Często zależy to od sytuacji prywatnej, ekonomicznej, schematów, przekonań, charakteru, struktury osobowości oraz wewnętrznych i zewnętrznych zasobów.  

Czym jest kryzys wieku średniego? Kiedy, u kogo i w jakich okolicznościach występuje oraz po czym rozpoznać, że właśnie go przechodzimy? Jaka jest rola kryzysu wieku średniego w naszym życiu? Na co warto zwrócić uwagę, gdy przechodząc kryzys wieku średniego jest się rodzicem? Odpowiedzi na te i inne pytania w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Mikołaj Foks

Gość: Igor Rotberg – psycholog, psychoterapeuta

Data emisji: 16.12.2022

Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
rozwiń zwiń