Polskie Radio Dzieciom

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 15:14
Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech? O tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: East News/Glow Images

Żeby pomóc dziecku w rozładowaniu emocji poprzez śmiech, sami musimy być na to gotowi, a więc mieć do tego odpowiedni nastrój. Upewnijmy się najpierw, czy sami nie płyniemy na fali negatywnej emocji, a dopiero później zajmijmy się emocjami dziecka. - Jak najbardziej można świadomie używać śmiechu jako wsparcia w rodzicielstwie i w tym, żeby rozładować napięcie, które jest w dziecku, a ponadto zaopiekować dziecko w trudnej sytuacji – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Bylinka Stoch. 

– Dzieci o wiele łatwiej zarażają się śmiechem i to jest to, co pomaga nam wspierać je na co dzień w trudnych doświadczeniach i emocjach, takich jak złość czy smutek – wyjaśniła. – Śmiech daje ulgę w problemach i dystans do tych problemów – dodał gość audycji Strefa Rodzica, Maciej Miecznikowski - Śmiech może nas leczyć, otworzyć nas i wiele nam pokazać. 

Posłuchaj
56:12 [DAB]Dzieciom (PCM) 27 styczeń 2023 21_00_35.mp3 Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?_Strefa Rodzica 27 stycznia godz. 22:01

 

Przekuwanie jednej emocji w drugą wymaga dużej dozy wrażliwości i swego rodzaju ostrożności ze względu na odbiór drugiej strony. Śmiech nie ma być bowiem wykluczający, a włączający. Mamy zaśmiać się razem, żeby druga osoba nie poczuła, że śmiejemy się z niej. Ta granica, szczególnie w przypadku relacji z dzieckiem, jest bardzo cienka. Nie oznacza to jednak, że z przekuwania złości w śmiech należy rezygnować. Pamiętajmy, że wiele zależy tutaj od relacji, jaką mamy z dzieckiem. 

O tym, jak za pomocą śmiechu rozładowywać towarzyszące dziecku napięcie, a także o tym, dlaczego śmiech jest tak ważny w naszym życiu w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Joanna Bylinka Stoch - blog The Good Question; psycholog specjalizująca się w rozwoju człowieka, Maciej Miecznikowski – muzyk, wokalista, aktor
Data emisji: 27:01.2023
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 11:07
Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadome rodzicielstwo – uważność i współczucie zamiast kontroli i oceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 09:15
Konferencja dla rodziców "Świadome rodzicielstwo. Jak w praktyce wzmacniać dobrostan polskich rodzin?" Współorganizowana przez Uniwersytet SWPS to już trzecia konferencja dotycząca świadomego rodzicielstwa w Polsce. O tym, co w programie nadchodzącej konferencji mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Weronika Chmielewska z Fundacji Edumind. Świadome rodzicielstwo zmienia perspektywę poprzez włączenie wolności i poczucia, że wszystko jest tak, jak być powinno. Kontrola i ocena odchodzi w zapomnienie, a sposób postrzegania problemów idzie w stronę akceptacji, która wynika z pracy nad obserwacją i transformacją silnych emocji. 
rozwiń zwiń