Polskie Radio Dzieciom

Strach u kobiety w ciąży jest obecny, ale nie zawsze uzasadniony. Eksperci o prawach polskich mam.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 11:27
Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży to w jej życiu następują zmiany. Wyjaśniła to na początku Agnieszka Malinowska. - Zmienia się wszystko. To nie tylko hormony, ale cała głowa, a ile kobiet, tyle różnych doświadczeń i przeżyć. Każda z nas ma inną perspektywę, motywację i potrzeby - powiedziała psycholożka w audycji Polskiego Radia Dzeiciom.
Ekspertki Polskiego Radia Dzieciom radziły mamom
Ekspertki Polskiego Radia Dzieciom radziły mamomFoto: PR

"Mamy prawa" to audycja specjalna, która wypełniona została dużą dawką nie łatwej, ale jakże ważnej wiedzy. W przystępny sposób przedstawiły ją gościnie: Agnieszka Malinowska - psycholożka, Aleksandra Wejdelek-Bziuk - adwokat Kobiet,  prawniczka specjalizująca się w pomocy prawnej kobiet i Yulia Zahorodnya - ekspertka ds. rynku pracy.

Wiele kobiet boi się tego jak na wiadomość o ciąży zareaguje jej pracodawca - zaczęła rozmowę Marta Powałowska. Potwierdziła to Yulia Zahorodnya. - Najbardziej kobiety boją się tego, że ich wynagrodzenie zostanie obniżone, a nawet, że stracą posadę, a na ich stanowisko zostanie zatrudniony ktoś inny. Tymczasem nie ma się czego bać, bo polskie prawo chroni kobiety w ciąży - powiedziała.

Sprawę oceniła też Aleksandra Wejdelek-Bziuk. - Ten strach jest obecny, ale pod kątem prawnym zupełnie nieuzasadniony, jeśli mówimy o pracownikach zatrudnionych na umowę o pracę. Kodeks pracy chroni przed utratą zatrudnienia. Nie dotyczy to jednak wszystkich pozostałych mam - powiedziała ekspertka i wyjaśniła co powinny w takiej sytuacji zrobić mamy nie będące objęte tą ochroną.

Czy można zwolnić kobietę w ciąży? Czym jest wykaz prac zakazanych dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią? Jakie urlopy przysługują mamom? To oczywiście tylko "kropla w morzu" pytań i tematów, które wypełniły dwie godziny naszej specjalnej audycji z okazji Dnia Matki na którą zaprosiła Marta Powałowska i jej goście.

A więcej można posłuchać w nagraniu audycji:


Posłuchaj
118:27 Mamy prawa.mp3 Audycja "Mamy prawa" w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 


Audycja specjalna
Prowadzi: Marta Powałowska

Goście: Agnieszka Malinowska - psycholożka - Aleksandra Wejdelek-Bziuk - Adwokat Kobiet - prawniczka specjalizująca się w pomocy prawnej kobiet - Yulia Zahorodnya (Agencja ViPol) - Ekspertka ds. rynku pracy
Data emisji: 26.05.2024
Godzina audycji: 20.00


Audycja specjalna w Polskim Radiu Dzieciom Audycja specjalna w Polskim Radiu Dzieciom

Dziś nadaliśmy także inne audycje specjalne z okazji Dnia Mamy:

W audycji "Znane mamy od rana" (godz. 9.00-12.00) gościniami Martyny Chuderskiej były Justyna Bednarek - poetka, pisarka i ilustratorka. - Wszystkie Mamy życzą sobie przede wszystkim zdrowia swoich dzieci i bliskich, bo mamy tak mają - zażartowała Justyna Bednarek gość Polskiego Radia Dzieciom i dodała: - Ale my naszym słuchaczkom życzymy też wspaniałych prezentów od dzieci! 

Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024 Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom, 26.05.2024

W audycji możemy usłyszeć nie tylko ulubioną muzykę Justyny Bednarek, ale też opowieści o jej ulubionych książkach. - "Nasza niegrzeczna mama" to książka, która przypomina mi dzieciństwo moich dzieci - powiedziała gość audycji specjalnej "Znane mamy od rana" i opowiedziała o kulisach tworzenia lektury przeznaczonej nie tylko dla dzieci.


Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024 Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom, 26.05.2024
- Pamiętajmy też o mamach, których nie ma z nami i o tych, które są już starsze i mają dorosłe dzieci, bo mama to jest funkcja dożywotnia, nieważne, ile ma się lat - przypomniała wszystkim słuchaczom Justyna Bednarek.

- Mamy nieco inne upodobania muzyczne. Ala bardzo lubi muzykę swojego pokolenia - powiedziała w audycji aktorka Natalia Lesz, przyznała jednak, że córka towarzyszy jej podczas niektórych występów i wspiera ją. Następnie artystka podzieliła się z Martyną Chuderską swoimi doświadczeniami z bycia mamą.


Natalia Lesz gościni audycji "Znane mamy od rana" w studiu Polskiego Radia Dzieciom z okazji Dnia Mamy Natalia Lesz gościni audycji "Znane mamy od rana" w studiu Polskiego Radia Dzieciom z okazji Dnia Mamy

W studiu gościliśmy też wokalistkę Lidię Sadową. - Spanie i jedzenie to moje hobby, przyznała aktorka, co nie powinno dziwić nikogo, kto ma małe dzieci. Synowie powiedzieli jednak, że w tym dniu dali pospać swojej mamie. Rodzina Lidii Sadowej podzieliła się też ze słuchaczami planami na ten wyjątkowy dzień.


Lidia Sadowa gościnią audycji specjalnej prowadzonej przez Martynę Chuderską w Dniu Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom. Lidia Sadowa gościnią audycji specjalnej prowadzonej przez Martynę Chuderską w Dniu Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom.

Jedną z gościń audycji była też Emilia Komarnicka, aktorka i wokalistka.


Emilia Komarnicka w audycji "Znane Mamy od rana" w Polskim Radiu Dzieciom Emilia Komarnicka w audycji "Znane Mamy od rana" w Polskim Radiu Dzieciom

- Gdybym miała powiedzieć w jakiej przestrzeni ja jestem sobą, no bo przecież jestem mamą, żoną, aktorką, siostrą,  przyjaciółką,  itd. ale gdzie ja jestem sobą bezwzględnie, tak naprawdę i to pierwsze co mi przyszło, a to nie jest odpowiedź na trzyminutowe rozważanie, tylko o wiele głębsze, i to pierwsze co mi przyszło to to, że w tańcu. Projekt taneczny, w którym tańczę ze Stefano, to najważniejszy artystyczny projekt w moim życiu, który powstał absolutnie z serca - powiedziała Mili Komarnicka dodając - Mamy ten ogromny dar spotkania ze Stefano artystycznego połączenia. Kiedy się spotkaliśmy, to nie mieliśmy pomysłu na jaki temat chcemy robić spektakl. W ogóle może nie spektakl, może koncert, a może tylko parę piosenek. Zaczęliśmy od intencji, że chcielibyśmy stworzyć coś, co będzie ludzi poruszało na tyle, by mogli wrócić do siebie i tak daliśmy się prowadzić w tym projekcie "Kto ma klucz". To spektakl, który trudno nazwać spektaklem, bo jest taniec, teatr i teatr dramatyczny i śpiewany również. Ja w życiu się nie spotkałam z takim odbiorem. Za każdym razem, gdy gramy w dużym mieście, czy w mniejszej miejscowości, przychodzą głównie kobiety po spektaklu, zapłakane, z paczką zużytych chusteczek mówiących, że to historia o nich i ich związku, relacji z mężem. Pytają skąd znamy ich historię. Opowiadają, że dzięki spektaklowi poszli z mężem na terapię, bo zrozumieli jak wiele jeszcze jest w nich żywego i o co chcą dbać. Więc choć to wielkie słowo, śmiało mogę powiedzieć, że jest to spektakl misyjny, a my jesteśmy tam ze Stefano, w pewnym sensie na służbie, opowiadając o temacie, który dotyczy każdego. 
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

W "Galerii mam" (godz. 12.00-15.00) Justyna Majchrzak zaprosiła na rozmowę ze śpiewaczką operową Justyną Reczeniedi i jej córką.


Posłuchaj
175:54 galeria mam.mp3 Justyna Reczeniedi gościnia audycji "Galeria mam" w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 


Justyna Reczeniedi gościnią audycji w Dniu Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024 Justyna Reczeniedi gościnią audycji w Dniu Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024


Z kolei w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki (i mamy też)!" (godz. 15.00 – 18.00) m.in. o tym, jak zwierzęta opiekują się swoim potomstwem, o patentach na wychowanie w świecie zwierząt oraz tym jak wygląda okres dzieciństwa u poszczególnych gatunków. Był także ranking najlepszych, najsprytniejszych i najbardziej pomysłowych mam w świecie zwierząt, w którym pomógł Dominik Hajduk, edukator z warszawskiego ogrodu zoologicznego i dzieci w studiu.


Posłuchaj
172:21 Zwierzaki.mp3 Dzieciaki kochają zwierzaki (i mamy też) w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 

Katarzyna Pietrzak zaprosiła na audycję muzyczną "Przebojowa mama". W audycji pojawiły się dwie artystki, które łączy profesja – obie panie są wokalistkami i mamami. Po 18.00 w studiu pojawiła się Ania Rusowicz, a o 19.00 odwiedziła nas Joanna Kondrat. 


Posłuchaj
115:57 Przebojowa mama.mp3 Audycja "Przebojowa mama" w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Aby żyło się łatwiej. Dziś Dzień Nauki Polskiej w Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 08:20
Korzystając na co dzień z wielu wynalazków, często nie zastanawiamy się nawet, że mamy je dzięki pracy konkretnych badaczy. W Polskim Radiu Dzieciom zaglądaliśmy do ich laboratoriów i staraliśmy się poznać ich pracę. A jak wyglądają ich miejsca pracy, ubrania które tam noszą i narzędzia, którymi się posługują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdy dziecko się złości potrzebuje spokoju dorosłych". Co sygnalizuje nam złość dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 16:10
Podobno kiedy dziecko się złości, najbardziej potrzebuje spokoju dorosłych. A o tym dlaczego dzieci się złoszczą i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami opowiedziały w "Strefie Rodzica" psycholog dziecięca: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk, psycholog i autorka książki na temat złości. Co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami pięć audycji specjalnych dla dzieci i mam w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 22:27
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania Dnia Mamy i z tej okazji przygotowało audycje specjalne. W studiu gościniami były mamy i dzieci. Rozmawialiśmy o urokach, ale i o troskach, z jakimi mamy mierzą się nie tylko od święta. O ich mocach, wielozadaniowości, ale i o chwilach dla siebie. O stygmatyzacji, prawie do bycia szczęśliwą w swoim ciele, w swoim świecie i na swoich zasadach. Czy szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko?
rozwiń zwiń