Polskie Radio Dzieciom

Za nami pięć audycji specjalnych dla dzieci i mam w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 22:27
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania Dnia Mamy i z tej okazji przygotowało audycje specjalne. W studiu gościniami były mamy i dzieci. Rozmawialiśmy o urokach, ale i o troskach, z jakimi mamy mierzą się nie tylko od święta. O ich mocach, wielozadaniowości, ale i o chwilach dla siebie. O stygmatyzacji, prawie do bycia szczęśliwą w swoim ciele, w swoim świecie i na swoich zasadach. Czy szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko?
Dzień Mamy w Polskim Radiu Dzieciom. Audycje specjalne od 9.00 do 22.00. Zapraszamy
Dzień Mamy w Polskim Radiu Dzieciom. Audycje specjalne od 9.00 do 22.00. Zapraszamy!Foto: PR

W audycji "Znane mamy od rana" (godz. 9.00-12.00) gościniami Martyny Chuderskiej są Justyna Bednarek - poetka, pisarka i ilustratorka. - Wszystkie Mamy życzą sobie przede wszystkim zdrowia swoich dzieci i bliskich, bo mamy tak mają - zażartowała Justyna Bednarek gość Polskiego Radia Dzieciom i dodała: - Ale my naszym słuchaczkom życzymy też wspaniałych prezentów od dzieci! 

Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024 Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom, 26.05.2024

W audycji możemy posłuchać nie tylko ulubionej muzyki Justyny Bednarek, ale też o jej ulubionych książkach. - "Nasza niegrzeczna mama" to książka, która przypomina mi dzieciństwo moich dzieci - powiedziała gość audycji specjalnej "Znane mamy od rana" i opowiedziała o kulisach tworzenia lektury przeznaczonej nie tylko dla dzieci.


Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024 Justyna Bednarek gościnią audycji specjalnej z okazji Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom, 26.05.2024

- Pamiętajmy też o mamach, których nie ma z nami i o tych, które są już starsze i mają dorosłe dzieci, bo mama to jest funkcja dożywotnia, nieważne, ile ma się lat - przypomniała wszystkim słuchaczom Justyna Bednarek.

- Mamy nieco inne upodobania muzyczne. Ala bardzo lubi muzykę swojego pokolenia - powiedziała w audycji aktorka Natalia Lesz, przyznała jednak, że córka towarzyszy jej podczas niektórych występów i wspiera ją. Następnie artystka podzieliła się z Martyną Chuderską swoimi doświadczeniami z bycia mamą.


Natalia Lesz gościni audycji "Znane mamy od rana" w studiu Polskiego Radia Dzieciom z okazji Dnia Mamy Natalia Lesz gościni audycji "Znane mamy od rana" w studiu Polskiego Radia Dzieciom z okazji Dnia Mamy

W studiu gościliśmy też wokalistkę Lidię Sadową- Spanie i jedzenie to moje hobby, przyznała aktorka, co nie powinno dziwić nikogo, kto ma małe dzieci. Synowie powiedzieli jednak, że w tym dniu dali pospać swojej mamie. Rodzina Lidii Sadowej podzieliła się też ze słuchaczami planami na ten wyjątkowy dzień.


Lidia Sadowa gościnią audycji specjalnej prowadzonej przez Martynę Chuderską w Dniu Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom. Lidia Sadowa gościnią audycji specjalnej prowadzonej przez Martynę Chuderską w Dniu Dnia Mamy w Polskim Radiu Dzieciom.

Jedną z gościń audycji była też Emilia Komarnicka, aktorka i wokalistka.


Emilia Komarnicka w audycji "Znane Mamy od rana" w Polskim Radiu Dzieciom Emilia Komarnicka w audycji "Znane Mamy od rana" w Polskim Radiu Dzieciom

- Gdybym miała powiedzieć w jakiej przestrzeni ja jestem sobą, no bo przecież jestem mamą, żoną, aktorką, siostrą,  przyjaciółką,  itd. ale gdzie ja jestem sobą bezwzględnie, tak naprawdę i to pierwsze co mi przyszło, a to nie jest odpowiedź na trzyminutowe rozważanie, tylko o wiele głębsze, i to pierwsze co mi przyszło to to, że w tańcu. Projekt taneczny, w którym tańczę ze Stefano, to najważniejszy artystyczny projekt w moim życiu, który powstał absolutnie z serca - powiedziała Mili Komarnicka dodając - Mamy ten ogromny dar spotkania ze Stefano artystycznego połączenia. Kiedy się spotkaliśmy, to nie mieliśmy pomysłu na jaki temat chcemy robić spektakl. W ogóle może nie spektakl, może koncert, a może tylko parę piosenek. Zaczęliśmy od intencji, że chcielibyśmy stworzyć coś, co będzie ludzi poruszało na tyle, by mogli wrócić do siebie i tak daliśmy się prowadzić w tym projekcie "Kto ma klucz". To spektakl, który trudno nazwać spektaklem, bo jest taniec, teatr i teatr dramatyczny i śpiewany również. Ja w życiu się nie spotkałam z takim odbiorem. Za każdym razem, gdy gramy w dużym mieście, czy w mniejszej miejscowości, przychodzą głównie kobiety po spektaklu, zapłakane, z paczką zużytych chusteczek mówiących, że to historia o nich i ich związku, relacji z mężem. Pytają skąd znamy ich historię. Opowiadają, że dzięki spektaklowi poszli z mężem na terapię, bo zrozumieli jak wiele jeszcze jest w nich żywego i o co chcą dbać. Więc choć to wielkie słowo, śmiało mogę powiedzieć, że jest to spektakl misyjny, a my jesteśmy tam ze Stefano, w pewnym sensie na służbie, opowiadając o temacie, który dotyczy każdego. 
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

W "Galerii mam" (godz. 12.00-15.00) Justyna Majchrzak zaprosiła na rozmowę ze śpiewaczką operową Justyną Reczeniedi i jej córką.


Posłuchaj
175:54 galeria mam.mp3 Justyna Reczeniedi gościnia audycji "Galeria mam" w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 


Justyna Reczeniedi gościnią audycji w Dniu Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024 Justyna Reczeniedi gościnią audycji w Dniu Mamy w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024


Z kolei w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki (i mamy też)!" (godz. 15.00 – 18.00) m.in. o tym, jak zwierzęta opiekują się swoim potomstwem, o patentach na wychowanie w świecie zwierząt oraz tym jak wygląda okres dzieciństwa u poszczególnych gatunków. Był także ranking najlepszych, najsprytniejszych i najbardziej pomysłowych mam w świecie zwierząt, w którym pomógł Dominik Hajduk, edukator z warszawskiego ogrodu zoologicznego i dzieci w studiu.


Posłuchaj
172:21 Zwierzaki.mp3 Dzieciaki kochają zwierzaki (i mamy też) w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 

Katarzyna Pietrzak zaprasza na audycję muzyczną "Przebojowa mama". W audycji pojawiły się dwie artystki, które łączy profesja – obie panie są wokalistkami i mamami. Po 18.00 w studiu pojawiła się Ania Rusowicz, a o 19.00 odwiedziła nas Joanna Kondrat


Posłuchaj
115:57 Przebojowa mama.mp3 Audycja "Przebojowa mama" w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 

26 maja, w paśmie rodzicielskim, o kluczowych zagadnieniach związanych z sytuacją polskiej mamy w świetle prawa. Rozmawialiśmy m.in. o tym, czy można zwolnić kobietę w ciąży, czym jest wykaz prac zakazanych dla kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią i jakie urlopy przysługują mamom. Gościniami Marty Powałowskiej w audycji "Mamy prawa" (godz. 20.00-22.00) były psycholożka Agnieszka Malinowska oraz prawniczka specjalizująca się w pomocy prawnej kobiet, autorka bloga o prawach kobiet - Aleksandra Wejdelek-Bziuk.


Posłuchaj
118:27 Mamy prawa.mp3 Audycja "Mamy prawa" w Polskim Radiu Dzieciom_26.05.2024

 


🔶 Grafika do pobrania

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne zespoły muzyczne - ważna część społeczności szkolnej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 23:00
W edukacji muzycznej niemałą rolę odgrywa gra zespołowa, a idea łączenia muzyki, zajęć pozalekcyjnych i wspólnego spędzania czasu jest bez wątpienia warta uwagi. Zespołowo gra się najczęściej w szkołach muzycznych, gdzie często mamy do czynienia z chórami, orkiestrami symfonicznymi, big-bandami czy orkiestrami dętymi, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Transmisja "Piegowatego koncertu" w Polskim Radiu Dzieciom!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 11:00
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na transmisję "Piegowatego koncertu" pt. "Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele". Koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy poprowadzi Kasia Stoparczyk. Na koncert w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zapraszamy 11 maja o godzinie 12.00. Transmisja w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń