X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/sdecoret

Mieszek włosowy to punkt na ciele człowieka, w którym znajduje się tzw. cebulka z której wyrasta włos. Na całej skórze takich miejsc jest około 5 milionów, z czego tylko na samej twarzy blisko milion. Suma ta jest nieco większa od liczby mieszkańców Krakowa. Jeśli chodzi o liczebność włosów na głowie, jest ich nawet 150 tys. i mogą żyć od dwóch do siedmiu lat. Jednakże dziennie wypada nam ich między 60 a 80. 

Posłuchaj
59:21 2021_05_17 18_00_54_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Ciało ludzie. Ciekawostki liczbowe (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_17.05.2021. 

Ogromny wpływ na ludzkie ciało ma woda, która stanowi 70% naszej masy. Tak więc, jeśli waga dorosłego mężczyzny wynosi 70kg, to w jego ciele jest 49 litrów wody, która znajduje się m.in. w każdej komórce naszego ciała, kościach oraz mózgu. Zaliczają się do niej również takie płyny jak krew lub osocze. Odpowiednie nawodnienie ciała sprawia m.in. to, że nasza skóra jest sprężysta i młodziej wygląda.  

przyroda kobieta_1200.jpg
O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Chociaż może to się wydawać nieprawdopodobne, gdyby połączyć wszystkie elementy układu krwionośnego człowieka, powstała linia prosta miałaby długość 100 tys. km, co oznacza, że mogłaby owinąć Ziemię ponad 2 razy. Natomiast łańcuch stworzony z DNA każdej komórki mógłby połączyć odcinek ponad dwukrotnie większy od odległości dzielącej Ziemię od Słońca. Więcej w załączonej audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 17.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Wcale nie trzeba być superbohaterem aby mieć supermoce

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 17:00
Popularność superbohaterów wynika m.in. z tego, że za pomocą swoich supermocy dokonują rzeczy, których zwykły człowiek nie byłby w stanie zrobić. Jak jednak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, każdy z nas może posiadać nadzwyczajne moce, nie będąc nawet tego świadomym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Mamy z Polskim Radiem Dzieciom już za nami!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 22:24
Za nami "Dzień mamy" w Polskim Radiu Dzieciom. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe "Laurki dla Mamy" oraz życzenia złożone na antenie stacji. było ich mnóstwo i mamy nadzieję, że wspólnie sprawiliśmy Mamom dużo radości. Dzieci dzwoniły do studia od samego rana i składały piękne życzenia. Mogły także zadedykować piosenkę dla mamy. Zaś na mediach społecznościowych PRD nie zabrakło wspaniałych laurek wysyłanych przez naszych słuchaczy. Zapraszamy do ich oglądania i dziękujemy za wspólnie spędzony Dzień mamy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci powróciły do szkolnych ławek. Czego obawiają się nauczyciele?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 08:00
Dziś, 31 maja, placówki oświatowe wznowiły działania stacjonarne. Oznacza to, że po długim oczekiwaniu nauczyciele i uczniowie mogli wrócić do klas i cieszyć się początkiem powrotu do rzeczywistości znanej przed pandemią. Oprócz ogromnych oczekiwań czy nadziei, moment ten może wzbudzić także lęk i niepokój wśród pedagogów, rodziców oraz przede wszystkim dzieci i młodzieży. Na co zatem zwracają uwagę nauczyciele? Jak rodzice i nauczyciele mogą pomóc dziecku w zadbaniu o kondycje fizyczną? I jakie rozwiązanie przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Akademią Wychowania Fizycznego? 
rozwiń zwiń