!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Lecznicze właściwości ziół. Jak je stosować?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 10:10
Rumianek, pokrzywa... Czy wiecie, które rośliny są lecznicze? Jakie kwiatki, jakie listki mogą nam pomóc w sytuacji przeziębienia lub osłabienia? Zielarze doskonale znają właściwości ziół i wiedzą kiedy warto je zrywać, jak suszyć i w jaki sposób podawać choremu. 
Nawet zdrowe zioła spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu
Nawet zdrowe zioła spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić naszemu zdrowiuFoto: Shutterstock/Chamille White

Jedną z osób zafascynowanych ziołolecznictwem jest profesor Iwona Wawer, która przez bardzo wiele lat zajmowała się chemią fizyczną na wydziale farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a zielarstwo jest jej pasją.
Jak mówiła w rozmowie z Arturem Wolskim - w naszym najbliższym otoczeniu rośnie bardzo wiele różnych roślin, które są jadalne, ale niekoniecznie je wykorzystujemy, bo tak naprawdę uprawia się znacznie mniej gatunków niż rośnie wokół nas. Jeśli wybierzemy się na spacer, to warto się wybrać właśnie po to, żeby zobaczyć, co z tego co rośnie na łące nadaje się jeszcze do jedzenia.

Posłuchaj
27:52 MiniEureka 22.07.mp3 Które zioła pachną latem? (Mini Eureka/Polskie Radio Dzieciom)_27.07.2020.

 

- Pamiętam takie wyprawy rodzinne kiedy z przyjemnością spróbowałam dzikiego szczawiu i zobaczyłam jakie to są kwaśne listki. To było jedno z pierwszych doświadczeń w lesie - wspominał gość "Mini Eureki". 

Jedną z pierwszych herbat, jakie podajemy dzieciom, jest herbata rumiankowa. Sam rumianek ładnie pachnie, ma ślicznie wyglądające białe kwiatki. Ale co z pokrzywą? Czy na chwast, który rośnie pod płotem możemy spojrzeć życzliwie? Czy możemy zrobić jajecznicę z pokrzywą? Albo zupę? 

Audycja: Mini Eureka
Rozmawiał: Artur Wolski
Gość: Iwona Wawer
- pasjonatka ziołolecznictwa
Data emisji: 22.07.2020.
Godzina emisji: 17.15

"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

--

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.
Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.


Zobacz także
Czytaj także

Otyłość międzypokoleniowa. Czy można się od niej uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:43
Ponad sześćdziesiąt procent Polaków ma problem z wagą powyżej normy. Co czwarte dziecko ma nadwagę lub otyłość. Czy otyli dziadkowie i rodzice to także otyłe dzieci? Bohaterka ostatniej Strefy Rodzica udowodniła, że zbyt duża waga przedstawicieli poprzednich pokoleń nie przesądza o losie najmłodszych członków rodziny. Swoją receptą na pokonanie otyłości podzielił się gość "Strefy Rodzica" w PR Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:00
Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 17:34
Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
rozwiń zwiń