Polskie Radio Dzieciom

Święta Bożego Narodzenia w krajach skandynawskich

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 15:47
Agnieszka Stróżyk w Szwecji zakochała się będąc studentką. To dzięki jej tłumaczeniom znamy w polskim przekładzie m.in. "Piaskowego wilka", "Księżniczki i smoki", "Kajtka i Tosię" czy serię o "Rodzinie Obrabków". W audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o pracy tłumacza i literaturze, która pochodzi z kraju, gdzie co dziesiąta książka jest pozycją przeznaczoną dla dzieci.
O skandynawskich zwyczajach świątecznych, a także o najpiękniejszych szwedzkich książkach w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
O skandynawskich zwyczajach świątecznych, a także o najpiękniejszych szwedzkich książkach w audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: Shutterstock.com/Stokkete

Literatura dla dzieci zajmuje w Skandynawii szczególne miejsce. Skandynawskie książki dla najmłodszych są bardzo blisko dziecka. Szwedzkim książkom dla dzieci towarzyszą emocje związane z dziecięcym odkrywaniem świata, pierwszymi zachwytami, a czasami też trudnymi momentami. - Szwedzkie książki są tak pisane, żeby opowiadać je, a jednocześnie próbować oglądać świat oczami dziecka – mówiła w Kulturotece Agnieszka Stróżyk. 

W Szwecji bardzo ważny jest adwent. Oczekiwanie na święta związane jest tu z lekturą. Adwentowe książki skonstruowane są tak, że na każdy grudniowy dzień przypada jeden rozdział. Elementem, którego nie może zabraknąć w szwedzkim domu jest świecznik adwentowy, który pokazuje, ile niedziel zostało do Świąt Bożego Narodzenia. Popularne w Szwecji są także pierniczki, z nieco mniej popularną u nas podobizną świnki. Takie pierniczki wraz z suszonymi jabłkami wiesza się na choince.  

Posłuchaj
59:43 18.12. KULTUROTEKA.mp3 Święta Bożego Narodzenia w krajach skandynawskich_Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom_18.12.2022.

 

Więcej o skandynawskich zwyczajach świątecznych, a także o najpiękniejszych szwedzkich książkach, nie tylko tych przez siebie przetłumaczonych mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom tłumaczka literatury szwedzkiej dla dzieci, Agnieszka Stróżyk. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Stróżyk - tłumaczka literatury szwedzkiej dla dzieci
Data emisji: 18.12.2022
Godzina emisji: 17:00.

Czytaj dalej:

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

"Wścibscy" - relacja z Teatru Groteska

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 23:12
Za nami pierwsza w tym sezonie premiera w krakowskim teatrze Groteska. Na scenie "rozgościli się "Wścibscy”. Spektakl rozprawił się z tytułową ludzką przywarą, jaką jest wtykanie nosa w nieswoje sprawy. Jak wyglądały przygotowania do spektaklu i ostatnie próby? Co dzieje się na co dzień w pracowni plastycznej i krawieckiej? Jak wygląda montaż scenografii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:00
Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała m.in. "Aliaszkę", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury" czy "O kurza twarz!". Ta wspaniała artystka lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych, prowadzi też zajęcia dla dzieci "Być jak Leonardo" w Strefie Kultury w Piasecznie oraz warsztaty o karykaturze w Muzeum Karykatury w Warszawie i jest zakładniczką Zająca Szarego Obywatela. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:30
"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
rozwiń zwiń