Polskie Radio Dzieciom

"Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom prosto z Zamościa. Autorzy konkursowych słuchowisk gośćmi Martyny Chuderskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 15:20
Niedzielna (18.06) "Kulturoteka" prosto z malowniczego Zamościa, gdzie odbywa się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W tym roku o nagrodę za najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży walczy 9 produkcji. W audycji pojawili się twórcy niektórych z nich. Na program przepełniony kulturą zaprosiła Martyna Chuderska.
Kulturoteka plenerowo z Zamościa. Trwa XXII Festiwal Dwa Teatry 2023. Na zdjęciu Martyna Chuderska i Andrzej Bajguz
"Kulturoteka" plenerowo z Zamościa. Trwa XXII Festiwal "Dwa Teatry 2023". Na zdjęciu Martyna Chuderska i Andrzej BajguzFoto: Cezary Piwowarski/PR

W tym roku w ramach festiwalu "Dwa Teatry" o miano najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży walczy dziewięć produkcji. Dziś (19.06.) o godzinie 19:00 poznamy werdykt i dowiemy się, które słuchowisko zwyciężyło. Poniżej w tekście rozmowy z twórcami niektórych z nich. 

"Inwazja robotów"
Słuchowisko może dotyczyć właściwie każdego tematu, który zagra autorowi w sercu. Temat "Inwazji robotów” jest bardzo współczesny. Dotyczy różnych emocji, które rodzą się pod wpływem nowych technologii. Kluczową rolę odgrywa jednak strach. - Gieni przyśniło się, że jej rodzice zamienili się w roboty i ten strach był tak wielki, że trudno było o nim mówić, żeby nie generować po raz drugi tego stresu, ale kiedy moja córka już opowiedziała, to wtedy zaczęliśmy pisać ten tekst i próbować go jakoś opanowywać. Ten strach związany jest też z technologią, której oczywiście nadużywamy, bo ona w pewnym momencie tak bardzo wchodzi w nasze życie, że my wszyscy stajemy się robotami - mówił Andrzej Bajguz, reżyser słuchowiska, dziennikarz w Polskim Radiu Białystok, tata dwóch dziewczynek, których głosy można było usłyszeć w słuchowisku "Inwazja Robotów".  

- Słuchowisko powstało z mojego złego snu, który był tak dla mnie straszny, że bałam się o nim mówić, ale gdy już powiedziałam, to było mi o wiele lżej, ponieważ podzieliłam się tym koszmarem z ludźmi, których znam i kocham - mówiła jedna z córek Andrzeja Bajguza - Postanowiliśmy napisać bajkę, potem przerodziło się to w słuchowisko i teraz będzie to na antenie. Chodziło przede wszystkim o to, by dziewczynki brzmiały naturalnie, a żeby się to udało, musiały być w odpowiednich nastrojach i powtarzać swoje kwestie podczas licznych prób.

- Tutaj to myślenie dźwiękiem jest bardzo ważne. My w radiu prawie już zapominamy o stronie biernej, używamy wyłącznie strony czynnej, więc wszystko, co robimy, nawet jak zapisujemy, to w formie do mówienia, a nie do pisania. To słuchowisko powstawało do takiego interaktywnego działania, żebyśmy opowiadali w tym słuchowisku o wszystkich zmartwieniach, ale też potem dawali nadzieje i zmierzali do happy endu przez taką naturalną formę spotkania w domu.  

Posłuchaj
59:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 18 czerwiec 2023 16_00_26.mp3 "Kulturoteka" prosto z Zamościa. Trwa XXII Festiwal "Dwa Teatry"

"Aga Jaga. Muzyczne przygody Agaty Zubel"
Słuchowisko "Aga Jaga. Muzyczne przygody Agaty Zubel” odczarowuje wszystkie czarownice, które różnie nam się kojarzą. - Tym słuchowiskiem chcieliśmy zachęcić dzieci i wszystkich do tego, żeby czarować głosem, bo głos jest naprawdę bardzo wdzięcznym narzędziem do tego, żeby wyczarować magiczny świat naszej wyobraźni - mówiła Anna Skuratowicz. 

"Aga Jaga” to słuchowisko o dorastającej dziewczynce, która nie porzuca swoich marzeń, a je realizuje. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj mama, która wspiera ją na każdym kroku. - Jej mama wie, że trzeba podążać za marzeniami dziecka, nawet jeżeli te marzenia się zmieniają - podkreśliła Anna Skuratowicz - I to mnie bardzo wzruszyło, kiedy po raz pierwszy przeczytałam książkę Zbigniewa Dmitroca, na podstawie której powstało nasze słuchowisko, że mama Agaty Zubel jest z nią, wierzy w nią bez względu to, co się dzieje w jej życiu i bez względu na to, jak często ona zmienia plan na to życie. Jej mama jest taką starszą czarownicą, która uczy, że magia w życiu jest bardzo ważna i to ona powoduje, że jesteśmy w stanie wyczarować coś z niczego.  

"Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej"
Słuchowisko "Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej” wyreżyserowała Aleksandra Głogowska i choć nie jest to romantyczna historia, właśnie ta jej przypadła. W tym słuchowisku pojawia się oryginalny głos samej Wandy Wiłkomirskiej, bo jej własna biograficzna opowieść przeplata się tu z tekstem Remigiusza Grzeli. Aleksandrze Głogowskiej udało się zdobyć trzy archiwalne taśmy z rozmowami z panią Wandą z Polskiego Radia Rzeszów. - Wydaje mi się, że dzięki temu wszyscy wiemy, że pani Wanda Wiłkomirska naprawdę żyła, a nie jest tylko historią o jakiejś tam skrzypaczce, która dawno temu żyła, umarła i tak naprawdę dla dzieci jest nierealną postacią - wyjaśniła Aleksandra Głogowska - Bardzo mi zależało na tym, żeby pokazać dzieciom, że ta pani była realna, żyła wśród nas. Koncertowała w Polsce, a za każdym razem jej powrót był wielkim wydarzeniem w Polsce, ponieważ była ona jedną z największych polskich skrzypaczek na świecie.  

W historii Wandy Wiłkomirskiej dorośli znajdą wiele interesujących treści, ale słuchowisko powstało w taki sposób, żeby chętnie posłuchali jej najmłodsi. Z historii płynie przekaz, że marzenia trzeba spełniać i nie można się cofać w dążeniu do nich. Reżyserka podkreśliła, że ludzie, którzy teraz są znani, kiedyś też byli dziećmi. - Ona też była mała, miała trudności, chodziła do przedszkola, chorowała, miała katar i w pewnym momencie po prostu postanowiła zostać skrzypaczką i poświęciła temu całe swoje życie i to się udało, a przecież kiedyś była jak każde dziecko i miała też trudniejsze momenty. 

To tylko niektóre ze słuchowisk dla dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie. Trzymamy kciuki za wszystkie słuchowiska konkursowe i czekamy na ogłoszenie wyników. W ramach XXII Festiwalu "Dwa Teatry” w Zamościu odbyły się liczne spotkania Polskiego Radia Dzieciom z dziećmi. Wśród atrakcji wystawa prac laureatów konkursu "Fredro w obrazku”, który ogłosiliśmy w PRD już jakiś czas temu. Byliśmy bardzo ciekawi, jak wiersze Aleksandra Fredry zobaczą i narysują dzieci. Rozmów z laureatami możecie także posłuchać w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy. 


Na zdjęciu laureatki konkursu "Fredro w obrazku", które odwiedziły nas w Zamościu na XXII Festiwalu "wa Teatry". Na zdjęciu laureatki konkursu "Fredro w obrazku", które odwiedziły nas w Zamościu na XXII Festiwalu "Dwa Teatry".

Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu "Dwa Teatry"
Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało ofertę dla dzieci i młodzieży. Były m.in. warsztaty radiowe "Włącz wyobraźnię", prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży i audycje plenerowe. Na uczestników festiwalu czeka także wystawa prac Laureatów konkursu "Fredro w obrazku". Instalacja znajduje się na Rynku Wodnym w Zamościu. 

Podczas warsztatów opowiadaliśmy dzieciom o radiu, o dźwięku i o tym, jak się nagrywa słuchowisko. Za przykład posłużyły fragmenty słuchowisk, których producentem było PRD "Babcocha" i "Podróżniczek i gniazdo lodowego olbrzyma". Uczestnicy warsztatów radiowych mieli okazję aby wziąć do ręki scenariusz, stanąć przed mikrofonem, wcielić się w rolę aktorów i własnym głosem opowiedzieć przygody bohaterów.

Przygotowana w komputerze baza dźwięków służyła pobudzeniu wyobraźni. Zadaniem dzieci było słuchanie dźwięków z zamkniętymi oczami, żeby móc sobie wyobrazić to, co aktualnie słyszą. Dzieci miały okazję zetknąć się z prawdziwym scenariuszem, dowiedzieć się, jak czyta się taki scenariusz, wystąpić przed mikrofonem, poczuć się jak aktorzy i za pomocą własnego głosu wcielić się w role bohaterów słuchowisk. 

--->WIĘCEJ INFORMACJI NA DWATEATRYDZIECIOM.POLSKIERADIO.PL <---

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Andrzej Bajguz, Aleksandra Głogowska, Anna Skuratowicz oraz laureatki konkursu plastycznego Polskiego Radia Dzieciom "Fredro w obrazku", które odwiedziły redakcję PRD w Zamościu.
Data emisji: 18.06.2023
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje kilkadziesiąt premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 



Zobacz także
Czytaj także

Znamy laureatów konkursu "Fredro w obrazku"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 08:00
Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego "Fredro w obrazku". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem lub bajką Aleksandra Fredry. Nagrodą jest prezentacja prac na wystawie plenerowej podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry". Zamość 2023. Więcej szczegółów w serwisie specjalnym www.fredrowobrazku.polskieradio.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci Alfabet już za nami!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 00:22
W dającym na co dzień spokój i wytchnienie Ogrodzie Saskim w Lublinie przez cztery dni działy się prawdziwe cuda. Dorośli stworzyli przestrzeń, w której Dzieci miały głos i możliwość nie tylko  wyrażania, ale też nazywania, oswajania i otulania emocji. 
rozwiń zwiń