X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 12:00
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.
Gambia
GambiaFoto: Pixabay

To najmniejsze państwo w Afryce leży na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Atlantyckim pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Równikiem. Zajmuje terytorium wzdłuż wielkiej rzeki Gambia - która stanowi główny element krajobrazu. Płynie ona w rozległej dolinie, otoczonej przez niewysokie wzgórza i piaszczysty płaskowyż. Kraj sąsiaduje tylko z jednym państwem - Senegalem graniczącym z Gambią z trzech stron. 

Posłuchaj
57:10 opowieści 11 .07.mp3 Historia Gambii sięga 2 tysięcy lat (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_11.07.2020. 

Najmniejszy kraj w Afryce
Stolicą państwa jest miasto Bandżul, położone u ujścia rzeki Gambia do oceanu. Ten najmniejszy w Afryce kraj, może pochwalić się historią sięgającą ponad 2000 wstecz. Należał do strefy wpływów największych w średniowiecznych mocarstw afrykańskich - najpierw imperium Ghany, zwanego "bagadu" na terenie dzisiejszej Mauretanii i Mali, a później - imperium Mali z niezwykłym centrum kulturalnym w mieście Timbuktu.

Pierwszymi osadnikami w tym rejonie były handlujące plemiona Mandinga które rozpowszechniły na tych terenach islam. Wielka żeglowna rzeka oraz bliskość oceanu sprzyjały rozwojowi handlu. Czarną kartę historii Gambii niestety stanowi niewolnictwo - to od gambijski wybrzeży właśnie odbijały statki pełne zakutych w kajdany mieszkańców Afryki. O kontrolę nad ujściem rzeki Gambii współzawodniczyli Portugalczycy Hiszpanie i Holendrzy, a później Anglicy i Francuzi.

Język i tradycje
Samodzielność i niepodległość Gambia uzyskała dopiero 55 lat temu. Chociaż społeczeństwo Gambii tworzy wiele różnych plemion, nie ma pomiędzy nimi zatargu, każde z nich zachowało swój język i tradycje, a jednocześnie zna i szanuje kulturę innych grup etnicznych. Wzdłuż największej rzeki w kraju zgodnie obok siebie żyje 5 plemion Mandinga, Wolof, Fula, Jola i Solinke. Zarówno bogata historia Gabi jak i bogactwo etniczne są przekazywane od wieków w tradycji ustnej przez opowiadaczy, czyli "griotów". Zapraszamy na niezwykłą wyprawę śladem gambijskich opowieści.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji:11.07.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo

Zobacz więcej na temat: podróże edukacja DAB+
Zobacz także

Czytaj także

Historia powstania Australii

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 16:31
Dzisiaj, rozpoczynając ferie, udajemy się w daleką podróż na drugą półkulę - do Australii. Kangury, koala czy struś? A może Opera w Sydney? Z czym wam kojarzy się ten kraj?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkany Ziemi. Pradawne legendy andyjskich wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:00
W bajkowej i pełnej pradawnych legend wędrówce, podążamy szlakiem największych wulkanów na Ziemi. Ostatnio przemierzyliśmy najbardziej aktywnie sejsmicznie obszary naszej planety czyli Pacyficzny Pierścień Ognia. Ciągnie się on wzdłuż wszystkich kontynentów na Oceanie Spokojnym. To tam skupiona jest największa liczba wulkanów, a większość wysp ma pochodzenie wulkaniczne. Dzieje się tak ponieważ dno Pacyfiku leży na największej płycie tektonicznej Ziemi zwanej pacyficzną, która nieustannie porusza się i trze o inne otaczające ją płyty powierzchni kuli ziemskiej. Co powodują te ruchy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fado - muzyka o losie portugalskich żeglarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:21
Portugalia kojarzy się ze słońcem, z morzem, ze wspaniałymi podróżami, ale dla tych wszystkich, którzy interesują się muzyką Portugalia - to też Fado. Fado to portugalska muzyka narodowa zazwyczaj smutne melodie i smutne teksty. Często śpiewa się w nich o morzu, albo o ubogim, biednym życiu. Dźwięki tego gatunku muzycznego znane są nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.
rozwiń zwiń