Polskie Radio Dzieciom

"Dzik Dzikus" i "Świnia Malwina" Krzysztofa Łapińskiego. O zwierzętach, a może o ludziach?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 18:00
Jest filozofem, tłumaczem, dziennikarzem naukowym, a także członkiem kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii. Jego "Dzika Dzikusa" i Świnię Malwinę" uwielbiają nie tylko dzieci. Historie z życia zwierząt poruszają tematy ważne i aktualne: skomplikowane relacje, szacunek, wolność, bezpieczeństwo. W "Kulturalnej Strefie" o książkach, które znaleźć można "w zakątku, w którym króluje piękno i prawda - literaturze dziecięcej" rozmawialiśmy z Krzysztofem Łapińskim. 
Krzysztof Łapiński gościem Polskiego Radia Dzieciom
Krzysztof Łapiński gościem Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

Jego "Dzika Dzikusa" i "Świnię Malwinę" uwielbiają nie tylko najmłodsi. Choć bohaterami książek Krzysztofa Łapińskiego są zwierzęta, tak naprawdę traktują one o ludziach. Są na tyle uniwersalne, że odnajdą w nich coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli. Historie z życia zwierząt poruszają tematy ważne i aktualne: skomplikowane relacje, szacunek, wolność, bezpieczeństwo. Sam o swoich książkach mówi, że są o odzyskiwaniu sprawczości. 

– Coś się takiego dzieje w życiu tych zwierząt, co sprawia początkowo, że wszyscy się od nich odsuwają, że one wpadają w taki ciemny, głęboki dołek, ale potem powoli wydobywają się z niego na różne sposoby, m. in. dzięki przyjaźni – wyjaśnił autor. Książki Łapińskiego pokazują młodemu czytelnikowi, że odzyskanie inicjatywy jest możliwe, tłumaczą, że z każdej sytuacji jest wyjście i mówią, jak istotne w życiu człowieka są relacje międzyludzkie.  


Posłuchaj
59:39 2023_01_08 21_00_04_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 8 stycznia godz. 21:00

Książki jego autorstwa podkreślają szczególną rolę przyrody w życiu człowieka, a także wpływ człowieka na środowisko. – Staram się pisać w duchu empatii w stosunku do przyrody i zwierząt, które żyją w tym lesie, żeby dzieci, które idą w przyrodę myślały o tym, co robią w lesie – podkreślił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Łapiński. Przedstawiony w książce Las Kabacki jest swego rodzaju soczewką, która daje pogląd na przyrodę w ogóle, a także na problemy, z którymi zmaga się natura. 

Pomysł na „Dzika Dzikusa” pojawił się w głowie Krzysztofa Łapińskiego podczas wspólnych spacerów z córką po wspomnianym wyżej Lesie Kabackim. Wówczas wymyślał różne historie związane z tym miejscem, a później przelał je na papier. W swoim życiu miał styczność z pisaniem scenariuszy i to właśnie podczas tego kontaktu zyskał świadomość chociażby na temat tego, co w fabule jest najważniejsze i w jaki sposób kreować bohaterów. 

Krzysztof Łapiński jest filozofem, tłumaczem, dziennikarzem naukowym, a także członkiem kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii. O jego ścieżce związanej spisaniem książek dla dzieci, a także o uwielbianych nie tylko przez dzieci książkach „Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” i o znaczeniu przyrody w życiu każdego z nas w Kulturalnej Strefie na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 8.01.2023.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Krzysztof Łapiński - autor
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

Czytaj dalej:

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Cezary Harasimowicz i jego opowieść o wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:00
Cezary Harasimowicz jest scenarzystą, aktorem, dramaturgiem i pisarzem. Jego poetycki język znamy nie od dziś. Napisana kilka lat temu "Mirabelka" ze zjawiskowymi ilustracjami Marty Kurczewskiej budzi zachwyt i porusza. Teraz autor powraca z historią, której inspiracją były prawdziwe wydarzenia. "Tygrys" to "opowieść, o dzikich zwierzętach, dobrych i złych ludziach oraz o tym, co najcenniejsze - wolności", bo "Każdy siedzi w jakiejś klatce i trzeba, żeby z tej klatki kiedyś uciekł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:30
"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 18:51
W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
rozwiń zwiń