X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

O śpiewających glinianych ptaszkach i wietrze grającym w butelce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 11:30
O tym, czy dawniej dzieci na wsiach w ogóle miały czas na zabawę i jakie zabawki sami pamiętają z dzieciństwa opowiedzieli Brygida i Kuba - nasi Źródełkowi górale. Kaja Prusinowska wspominała swoje pierwsze spotkania z ulicznymi muzykami, a jej dzieci - Staś i Hania opowiadali o swoich przygodach małych wędrownych muzykantów.
Audio
  • źródełko, Hanna Szczęśniak, Kaja Prusinowska, Kałe Bała, Heniek Małolepszy
fot. Piotr BaczewskiMuzyka Zakorzeniona gliniane ptaszki, targowisko instrumentów, Zakopane, 2018
fot. Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona gliniane ptaszki, targowisko instrumentów, Zakopane, 2018 Foto: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Kiedyś dzieci bawiły się wszystkim – patykami, łupinkami od orzechów, śrubkami podebranymi dziadkowi.

- Choć dzieci miały mało czasu, bo roboty w chałupie było po łokcie (czyli bardzo, bardzo dużo! – przyp. red.), to same sobie robiły zabawki! Chłopcy przy pasieniu krów potrafili sobie wystrugać konika. Albo nawet prostą piszczałkę! – powiedział Kuba.

- A dziewczęta robiły z kawałeczków materiału lalki szmaciane. Główkę wypychały słomą, włosy robiły ze sznurka i zaplatały warkocze. Oczy i buzię malowały węglem i tak powstawała lalka szmacianka – najlepsza koleżanka! – dodała Brygida.

Bo kiedyś dzieci bawiły się wszystkim – patykami, łupinkami od orzechów, śrubkami podebranymi dziadkowi. Jedynym miejscem, gdzie można było kupić zabawki były odpusty. Odpust to uroczystość na cześć świętego patrona, ważnego w danym miejscu. W taki dzień rozstawiają się wokół kościoła stragany ze słodyczami i zabawkami, są koncerty i zabawy. Ale odpusty odbywały się rzadko. Dlatego nieczęsto można było kupić sobie zabawkę.

- Pamiętam, jak mój dziadek przyniósł mi z odpustu glinianego ptaszka. Był taki śliczny, malowany! Piszczał strasznie głośno, nie całkiem dobrze. Ale jakżeś nalał do niego wody, to zaczynał ćwierkać jak prawdziwy ptaszek! – wspomniała Brygida.

Z kolei Kaja Prusinowska wspominała swoje spotkania z wędrownymi muzykantami, ubarwiając swoją opowieść pięknymi romskimi pieśniami. Okazało się, że – by tworzyć muzykę – czasami wystarczy tylko łapać wiatr w butelkę po coli i coś to tego zanucić! Tak, jak pewien romski chłopiec, którego Kaja usłyszała kiedyś w pociągu. Romowie, czyli Cyganie, to ludzie, których przodkowie setki lat temu wyruszyli z Indii w wędrówkę po świecie. Niektóre plemiona romskie wędrują do dziś, a niektóre osiadły już w jednym miejscu. Na przykład Polska Roma to grupa Cyganów, która od trzystu lat zamieszkuje południe naszego kraju! 

Posłuchajcie pieśni zespołu Kałe Bała, którego członkowie wywodzą się właśnie z Polskiej Romy 

Pierwszego wędrownego muzykanta, Kaja zobaczyła w wieku trzech lat. Na podwórku, na warszawskiej Pradze zjawił się pan z pięknym czerwonym akordeonem, a ludzie przez okna rzucali mu pieniążki w papierkach na znak, że doceniają jego pracę. Do tej pory, kiedy Kaja Prusinowska słyszy ulicznych muzykantów cieszy się jak mała dziewczynka i traktuje takie wydarzenie, jak piękny prezent od losu. Hania i Staś pamiętają bardzo dobrze, jak sami występowali jako mali muzykanci – to było bardzo miłe doświadczenie! Grali w Chorwacji na wyspie Krk i w pięknej włoskiej Wenecji, a ludzie bili brawo i stali zasłuchani.


***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzi: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 11.00

mg/at

Zobacz także

Czytaj także

W Wilnie rozpoczął się odpust ku czci świętego Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 10:57
W Wilnie rozpoczęły się obchody ku czci świętego Kazimierza - patrona Litwy. Odpust potrwa do niedzieli. Św. Kazimierz był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Jego relikwie znajdują się w wileńskiej katedrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teresa Mirga i mistyka pieśni romskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:19
Gościem czwartkowych "Źródeł" była Teresa Mirga - romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała. Porozmawialiśmy m.in. o muzycznych inspiracjach artystki, wpływach muzyki tradycyjnej góralskiej na muzykę romską i różnicach w muzyce romskiej. Posłuchaliśmy także utworów artystki pochodzących z różnych okresów jej muzycznej twórczości.
rozwiń zwiń