Polskie Radio Dzieciom

O śpiewających glinianych ptaszkach i wietrze grającym w butelce

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 11:30
O tym, czy dawniej dzieci na wsiach w ogóle miały czas na zabawę i jakie zabawki sami pamiętają z dzieciństwa opowiedzieli Brygida i Kuba - nasi Źródełkowi górale. Kaja Prusinowska wspominała swoje pierwsze spotkania z ulicznymi muzykami, a jej dzieci - Staś i Hania opowiadali o swoich przygodach małych wędrownych muzykantów.
Audio
  • źródełko, Hanna Szczęśniak, Kaja Prusinowska, Kałe Bała, Heniek Małolepszy
fot. Piotr BaczewskiMuzyka Zakorzeniona gliniane ptaszki, targowisko instrumentów, Zakopane, 2018
fot. Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona gliniane ptaszki, targowisko instrumentów, Zakopane, 2018 Foto: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Kiedyś dzieci bawiły się wszystkim – patykami, łupinkami od orzechów, śrubkami podebranymi dziadkowi.

- Choć dzieci miały mało czasu, bo roboty w chałupie było po łokcie (czyli bardzo, bardzo dużo! – przyp. red.), to same sobie robiły zabawki! Chłopcy przy pasieniu krów potrafili sobie wystrugać konika. Albo nawet prostą piszczałkę! – powiedział Kuba.

- A dziewczęta robiły z kawałeczków materiału lalki szmaciane. Główkę wypychały słomą, włosy robiły ze sznurka i zaplatały warkocze. Oczy i buzię malowały węglem i tak powstawała lalka szmacianka – najlepsza koleżanka! – dodała Brygida.

Bo kiedyś dzieci bawiły się wszystkim – patykami, łupinkami od orzechów, śrubkami podebranymi dziadkowi. Jedynym miejscem, gdzie można było kupić zabawki były odpusty. Odpust to uroczystość na cześć świętego patrona, ważnego w danym miejscu. W taki dzień rozstawiają się wokół kościoła stragany ze słodyczami i zabawkami, są koncerty i zabawy. Ale odpusty odbywały się rzadko. Dlatego nieczęsto można było kupić sobie zabawkę.

- Pamiętam, jak mój dziadek przyniósł mi z odpustu glinianego ptaszka. Był taki śliczny, malowany! Piszczał strasznie głośno, nie całkiem dobrze. Ale jakżeś nalał do niego wody, to zaczynał ćwierkać jak prawdziwy ptaszek! – wspomniała Brygida.

Z kolei Kaja Prusinowska wspominała swoje spotkania z wędrownymi muzykantami, ubarwiając swoją opowieść pięknymi romskimi pieśniami. Okazało się, że – by tworzyć muzykę – czasami wystarczy tylko łapać wiatr w butelkę po coli i coś to tego zanucić! Tak, jak pewien romski chłopiec, którego Kaja usłyszała kiedyś w pociągu. Romowie, czyli Cyganie, to ludzie, których przodkowie setki lat temu wyruszyli z Indii w wędrówkę po świecie. Niektóre plemiona romskie wędrują do dziś, a niektóre osiadły już w jednym miejscu. Na przykład Polska Roma to grupa Cyganów, która od trzystu lat zamieszkuje południe naszego kraju! 

Posłuchajcie pieśni zespołu Kałe Bała, którego członkowie wywodzą się właśnie z Polskiej Romy 

Pierwszego wędrownego muzykanta, Kaja zobaczyła w wieku trzech lat. Na podwórku, na warszawskiej Pradze zjawił się pan z pięknym czerwonym akordeonem, a ludzie przez okna rzucali mu pieniążki w papierkach na znak, że doceniają jego pracę. Do tej pory, kiedy Kaja Prusinowska słyszy ulicznych muzykantów cieszy się jak mała dziewczynka i traktuje takie wydarzenie, jak piękny prezent od losu. Hania i Staś pamiętają bardzo dobrze, jak sami występowali jako mali muzykanci – to było bardzo miłe doświadczenie! Grali w Chorwacji na wyspie Krk i w pięknej włoskiej Wenecji, a ludzie bili brawo i stali zasłuchani.


***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadzi: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 11.00

mg/at

Zobacz także
Czytaj także

W Wilnie rozpoczął się odpust ku czci świętego Kazimierza

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 10:57
W Wilnie rozpoczęły się obchody ku czci świętego Kazimierza - patrona Litwy. Odpust potrwa do niedzieli. Św. Kazimierz był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Jego relikwie znajdują się w wileńskiej katedrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Mirga i mistyka pieśni romskich

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:19
Gościem czwartkowych "Źródeł" była Teresa Mirga - romska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała. Porozmawialiśmy m.in. o muzycznych inspiracjach artystki, wpływach muzyki tradycyjnej góralskiej na muzykę romską i różnicach w muzyce romskiej. Posłuchaliśmy także utworów artystki pochodzących z różnych okresów jej muzycznej twórczości.
rozwiń zwiń