Polskie Radio Dzieciom

Wystartował 4. KONKURS DLA DZIECI Nasze Muzyczne Źródełko. Pokażcie swoje muzyczne korzenie!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 09:00
Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej po raz kolejny zapraszają dzieci od 3. do 15. roku życia, muzykujące rodziny oraz zespoły amatorskie do wzięcia udziału w Konkursie "Nasze Muzyczne Źródełko".
Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej zapraszają do udziału w IV konkursie Nasze Muzyczne Źródełko
Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej zapraszają do udziału w IV konkursie Nasze Muzyczne Źródełko!Foto: mat.pras.

To kolejna odsłona wydarzenia skierowanego do wszystkich osób, które uwielbiają muzykę ludową i folkową - ale tych najmłodszych! Muzyką tradycyjną tak często zajmują się dorośli muzycy i fascynaci, i ci mają gdzie występować, grać i dzielić się swoją pasją. Polskie Radio postanowiło jednak zadbać, aby także dzieci i młodzież, które tak pięknie podtrzymują tradycję, miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Dlatego nagrodą w konkursie jest występ na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej!

TAK BAWILI SIĘ UCZESTNICY TRZECH ODSŁON NASZEGO MUZYCZNEGO ŹRÓDEŁKA!


Grasz, śpiewasz, muzykujesz? DOŁĄCZ DO LAUREATÓW

Nasze Muzyczne Źródełko tradycyjnie jesienią otwiera zgłoszenia do konkursu, skierowanego do młodych muzykujących i śpiewających artystów, amatorskich zespołów, działających przy ośrodkach kultury lub prywatnie. Przez trzy lata trwania konkursu w gronie uczestników znalazły się setki dzieci występujących zarówno solo, jak i w zespołach śpiewaczych i kapelach. – Ta setka młodych wykonawców, śpiewających i grających muzykę swoich rodzinnych stron pokazuje, że muzyka ludowa wciąż jest atrakcyjna dla najmłodszego pokolenia i wciąż może przynosić radość ze wspólnego muzykowania – powiedział Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej przy okazji uroczystego Koncertu Laureatów 1 kwietnia 2023

Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza, który jest dostępny na stronie zrodelko.polskieradio.pl. Utwory mogą być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 listopada 2023 roku.


HARMONOGRAM KONKURSU
START KONKURSU 8.10.2023 – ogłoszenie konkursu w audycji „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom
ZGŁOSZENIA 9.10.2023-5.11.2023 
OBRADY JURY 6.11.2023-15.11.2023
OGŁOSZENIE LISTY FINALISTÓW 19.11.2023 – ogłoszenie w audycji „Źródełko”
GŁOSOWANIE SŁUCHACZY 20.11.2023–3.12.2023 – Słuchacze mogą oddać głosy na utwory finalistów emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom
OGŁOSZENIE LAUREATÓW 10.12.2023 – w audycji „Źródełko”
UROCZYSTY FINAŁ – wręczenie nagród oraz udział w koncercie zorganizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio Dzieciom oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (Termin do ustalenia)

 >>>TU ZNAJDZIESZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY<<<


Kamila Kobielus podczas uroczystego koncertu laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko Kamila Kobielus podczas uroczystego koncertu laureatów konkursu Nasze Muzyczne ŹródełkoWypełnij prosty formularz ze swoim dzieckiem!

Aby zgłosić swoje dziecko lub podopiecznych do konkursu, należy pamiętać o kilku wymaganiach technicznych. Pliki audio muszą być nazwane imieniem i nazwiskiem Uczestnika, powinny mieć format audio, np. mp3, a długość dźwięku nie powinna przekraczać 3 minut. Utwory mogą być śpiewane, grane lub grane i śpiewane.

Do wyboru są cztery kategorie: 

  1. dla dzieci od 3 do 6 lat,
  2. od 7 do 10 lat,
  3. od 11 do 15 lat
  4. i rodzinna (zespołowa).

ZOBACZ TEŻ: 


Nagrania Uczestników ocenia będzie Jury w składzie:

Kamila Kobielus: skrzypaczka, laureatka I edycji konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Uczennica piątej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wieprzu oraz klasy szóstej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Zamiłowanie do muzyki ludowej i skrzypiec rozbudził w niej nieżyjący już dziadek Dominik, pasjonat kultury i tradycji regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Trzyma kciuki za wszystkich Uczestników konkursu!

Gabriela Mościcka: wokalistka, akordeonistka, założycielka liderka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej grająca również na akordeonie. Wychowana na polskiej muzyce tradycyjnej i autorskiej poezji śpiewanej miłośniczka repertuaru dwudziestolecia międzywojennego i kontynuatorka twórców oraz wykonawców tamtego czasu. Prywatnie mama trzyletniego Fryderyka i niespełna rocznej Krysi.

Marta Powałowska: aktorka i historyczka, ale przede wszystkim dziennikarka, autorka licznych projektów dla dzieci i producentka słuchowisk w Polskim Radiu Dzieciom. 

Hanna Szczęśniak: p​roducentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, kierowniczka projektów, prowadząca audycję „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci​

Piotr Dorosz: etnomuzykolog, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer​, redaktor RCKL i prowadzący audycję "Źródełko"

Heniek Małolepszy: z zamiłowania muzykant. Śpiewa szlagiery przedwojennej Warszawy, akompaniując sobie na bandżo i gitarze, okraszając je zabawnymi anegdotkami. Kompozytor, gawędziarz, popularyzator miejskiego folkloru stolicy.

***

Partnerem Konkursu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Patronat: Minister Edukacji i Nauki i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorzy: Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom

 


Zobacz także
Czytaj także

Wielki Finał trzeciego konkursu Nasze Muzyczne Źródełko! Oto zwycięzcy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 11:30
W audycji uroczyście ogłosiliśmy listę zwycięzców specjalnego konkursu Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Polskiego Radia Dzieciom skierowanego do dzieci i młodzieży, Nasze Muzyczne Źródełko!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze Muzyczne Źródełko. Koncert laureatów trzech odsłon

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 21:44
1 kwietnia 2023 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert laureatów trzech odsłon konkursu Nasze Muzyczne Źródełko - z lat 2020, 2021 i 2022. Jego organizatorem było Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Gwiazdozbiorze o kulisach koncertu laureatów konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 12:58
1 kwietnia z okazji urodzin Polskiego Radia Dzieciom oraz Radiowego Centrum Kultury Ludowej, w studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, odbył się galowy koncert laureatów konkursu "Nasze Muzyczne Źródełko". Koncert był ukoronowaniem wszystkich trzech edycji. Podczas tego wydarzenia mogliśmy usłyszeć młodych artystów wykonujących muzykę tradycyjną swoich regionów. Byli wśród nich śpiewacy, instrumentaliści, a także zespoły śpiewacze i kapele. O kulisach tego koncertu w audycji "Gwiazdozbiór" w PRD rozmawiali Piotr Kędziorek - redaktor naczelny RCKL, Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz artyści - uczestnicy koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa odsłona audycji "Źródełko" - teraz także w formie podcastów!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 08:35
Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom zapraszają na nową odsłonę niedzielnej audycji "Źródełko". W ramach współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi audycja dostępna jest teraz również w formie podcastów. Na podróż po świecie tradycji i muzyce korzeni zapraszają Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz oraz nowi współprowadzący: Heniek Małolepszy i Przemysław Łozowski. Premierowe odcinki w każdą niedzielę o godz. 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń