Powieści na antenie

Wszystkie wojny Lary

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 12:00
Spotykają się w gruzińskim McDonaldzie: reporter z Polski i była aktorka z Groznego. Życie Lary odzwierciedla wszystko, co na przestrzeni ostatnich lat zdarzyło się w Gruzji, Czeczenii i Syrii.
Audio
  • Wojciech Jagielski "Wszystkie wojny Lary", czyta Sławomir Grzymkowski - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Wojciech Jagielski "Wszystkie wojny Lary", czyta Sławomir Grzymkowski - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Wojciech Jagielski "Wszystkie wojny Lary", czyta Sławomir Grzymkowski - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Wojciech Jagielski "Wszystkie wojny Lary", czyta Sławomir Grzymkowski - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Wojciech Jagielski "Wszystkie wojny Lary", czyta Sławomir Grzymkowski - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Wszystkie wojny Lary to kolejna po Nocnych wędrowcach i Wypalaniu traw głęboka, aktualna i wciągająca opowieść znanego reportażysty
"Wszystkie wojny Lary" to kolejna po "Nocnych wędrowcach" i "Wypalaniu traw" głęboka, aktualna i wciągająca opowieść znanego reportażystyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Wszystkie wojny Lary" to kolejna po "Nocnych wędrowcach" i "Wypalaniu traw" głęboka, aktualna i wciągająca opowieść znanego reportażysty. Jej sens wykracza poza opisywane wydarzenia i wytrąca nas z komfortu myślenia stereotypami.

Matka mudżahedinów opowiada o tym, jak wojna wielokrotnie stawała u jej drzwi. I o swojej jedynej obsesji: jej synowie mają pamiętać o tym, by "żyć, nie umierać".

Szamil i Raszid dorastają w rajskiej dolinie na rubieżach Gruzji. Jako nastolatkowie emigrują do Polski, by zostać Europejczykami. Potem wyjeżdżają dalej na Zachód, zakładają rodziny. Po latach europejski raj zaczyna ich przerażać swoją obcością i duchową pustką. Wciąga ich święta wojna, wojna o wartości ich zdaniem największe – obietnica nowego raju. Tak trafiają do Syrii...

Lara wciąż walczy o to, by wrócili do domu.

Pozornie odległe od siebie "kontynent rosyjski" oraz bliskowschodni kalifat okazują się ściśle związane. Na ich styku rodzi się fundamentalizm, a historia Lary pokazuje, że każdy raj może okazać się piekłem.

Fragmenty reportażu "Wszystkie wojny Lary" czytał dla Państwa Sławomir Grzymkowski.

***

mat. prasowe wyd. Znak/mc/jp/bch

Czytaj także

Wojciech Jagielski: wybory w Afganistanie były zawsze źródłem problemów

25.09.2014 17:48
Dwa niedawni przeciwnicy w wyborach prezydenckich w Afganistanie podpisali porozumienie o powołaniu rządu jedności narodowej, który obejmie władzę w poniedziałek 29 września. Na jego czele stanie prezydent Ashraf Ghani. Nie wiadomo jeszcze, jakie stanowisko zajmie jego niedawny konkurent Abdullah Abdullah.
Wojciech Jagielski: wybory w Afganistanie były zawsze źródłem problemów
Foto: fot. U.S Embassy Kabul Afghanistan/CC
Posłuchaj
09'43 Wojciech Jagielski omawia sytuację polityczną w Afganistanie (Puls świata/Dwójka)
więcej

Polityczne przepychanki w Afganistanie trwały pół roku. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy odbył się audyt wyborczy – liczenie głosów, sprawdzanie doniesień o fałszerstwach. Wyniku audytu nie opublikowano, lecz podejrzewa się, że to on stanowił podstawę porozumienia.

Wojciech Jagielski, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, reporter, autor książek m.in. o Afganistanie, zwrócił uwagę, że istota tego porozumienia zaprzecza samej idei wyborów prezydenckich. Dlaczego? O tym w nagraniu audycji XXX prowadzonej przez Dariusza Rosiaka.

mc

Zobacz więcej na temat: Afganistan

Czytaj także

Sąsiedzi. Wojciech Jagielski o pogromach w RPA

21.04.2015 00:42
Co najmniej 7 osób zginęło, a wiele zostało pobitych w ostatniej fali zamachów na obcokrajowców w Republice Południowej Afryki. Dlaczego dochodzi do tych ataków?
19 kwietnia 2015 r. w Johannesburgu odbył się marsz przeciw ksenofobicznym zamachom w RPA
19 kwietnia 2015 r. w Johannesburgu odbył się marsz przeciw ksenofobicznym zamachom w RPAFoto: PAP/EPA/KEVIN SUTHERLAND
Posłuchaj
11'22 Wojciech Jagielski o pogromach w RPA (Puls świata/Dwójka)
więcej

W innych krajach afrykańskich, w których obywatele dotknięci są przemocą, dochodzi do marszów i demonstracji przeciwko RPA. Król Zulusów Goodwill Zwelithini wzywa do zachowania spokoju - ale wcześniej to właśnie jego słowa zostały uznane za hasło do pogromów.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzący: Dariusz Rosiak

Gość: Wojciech Jagielski (reporter, autor książek o RPA: "Wypalanie traw" i "Trębacz z Tembisy")

Data emisji: 20.04.2015

Godzina emisji: 17.15

mc/mm

Czytaj także

Rozpad ZSRR w reportażach Swietłany Aleksijewicz

08.10.2015 13:00
– Zwykli ludzie doznali wstrząsu po upadku Związku Radzieckiego – mówiła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
Książka Swietłany Aleksijewicz jest nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 (zdj. ilustracyjne)
Książka Swietłany Aleksijewicz jest nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 (zdj. ilustracyjne)Foto: Sergey Rodovnichenko/flickr/cc
Posłuchaj
14'29 Swietłana Aleksijewicz i Martin Pollack o książce "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Wybieram Dwójkę)
więcej

Białoruska pisarka przygląda się ludzkim historiom w momencie gwałtownej przemiany, której prości obywatele państw bloku wschodniego nie mogli przewidzieć. Przez lata wpajano im pewien obraz świata, który z dnia na dzień okazał się bezwartościowy. – Rozpad Związku Radzieckiego w sposób dosłowny przenosi się w mojej książce na rozpad człowieka – powiedziała Swietłana Aleksijewicz.

Autorka książki mówiła w Dwójce, dlaczego "czerwony człowiek" był przed pierestrojką przekonany o swojej doskonałości, a także tłumaczyła, skąd bierze się dzisiejsza agresja ludzi na postsowieckiej ziemi i co z tym wszystkim wspólnego ma reżim Władimira Putina.

***

Materiał przygotowała: Monika Pilch

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: Swietłana Aleksijewicz (białoruska pisarka), Martin Pollack (austriacki pisarz, dziennikarz i tłumacz literatury polskiej)

Data emisji: 14.05.2015

Godzina emisji: 16.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/jp

Czytaj także

Wojciech Jagielski: nie mam odwagi pisać o Polsce

02.06.2015 17:00
- Tutaj mógłbym ewentualnie pisać o piłce nożnej, ale musiałbym poświęcić lata na przygotowanie się do tego tematu, tak jak lata poświęciłem Afryce i Kaukazowi - mówił w Dwójce wybitny reportażysta.
Dziennikarz, korespondent wojenny Wojciech Jagielski podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia. Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich przyznawana jest od 2006 r. za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę
Dziennikarz, korespondent wojenny Wojciech Jagielski podczas uroczystości wręczenia wyróżnienia. Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich przyznawana jest od 2006 r. za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykęFoto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
20'54 Wojciech Jagielski o swoim stosunku do pracy reportera. Rozmawia Katarzyna Nowak (Wybieram Dwójkę)
więcej

Wojciech Jagielski 1 czerwca odebrał nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za reportaż i eseistykę. W audycji dziennikarz opowiadał o odpowiedzialności, którą czuje podczas tworzenia swoich książek. - Jeśli piszę o jakimś Czeczenie czy Ugandyjczyku, to jest minimalna szansa, że on to przeczyta. Nie mogę więc sobie pozwolić na fałsz lub koloryzowanie moich reportaży - podkreślał.

W rozmowie z Katarzyną Nowak Wojciech Jagielski opowiadał, jak na prośbę bohatera książki "Wypalanie traw" wstrzymał jej anglojęzyczne wydanie, a także o nietypowej prośbie pewnego Czeczena w sprawie francuskojęzycznego wydania "Wieży z kamienia".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Jagielski (reportażysta)

Data emisji: 2.06.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/jp

Czytaj także

Rosyjskie historie Swietłany Aleksijewicz

08.10.2015 13:00
W "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty książki znakomitej białoruskiej pisarki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
Fragment okładki książki Czasy secondhand Swietłany Aleksijewicz
Fragment okładki książki "Czasy secondhand" Swietłany AleksijewiczFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
14'11 Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", czyta Elżbieta Kijowska - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'39 Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", czyta Elżbieta Kijowska - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
14'39 Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", czyta Elżbieta Kijowska - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'31 Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", czyta Elżbieta Kijowska - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'43 Swietłana Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", czyta Elżbieta Kijowska - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej. Pisarka została również współlaureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz laureatką literackiej nagrody Nobla

Rozdział z książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" zatytułowany "O pięknie dyktatury i o tajemnicy motyla w cemencie" czytała Elżbieta Kijowska.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.06.2015

Godzina emisji: 9.45

jp/mc


Zobacz więcej na temat: Białoruś literatura ZSRR