Powieści na antenie

"Kształt ruin"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:00
Od 18 do 22 stycznia w audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty prozy kolumbijskiego pisarza Juana Gabriela Vasqueza "Kształt ruin" w przekładzie Katarzyny Okrasko i interpretacji Wojciecha Żołądkowicza.
Vsquez Juan Gabriel Kształt ruin, czyta Wojciech Żołądkowicz
Vásquez Juan Gabriel "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
10:11 To się czyta, 18.01, fr. 1 .mp3 Juan Gabriel Vásquez "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:49 Dwójka To się czyta 19.01.2021.mp3 Juan Gabriel Vásquez "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka) 

09:48 To się czyta Dwójka 20 styczeń 2021 11_00_53.mp3 Vásquez Juan Gabriel "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:55 Dwójka To się czyta 21 styczeń 2021 11_00_28.mp3 Vásquez Juan Gabriel "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:38 To się czyta Dwójka 22 styczeń 2021 11_00_35.mp3 Vásquez Juan Gabriel "Kształt ruin", czyta Wojciech Żołądkowicz, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

 Juan Gabriel Vásquez to kolumbijski pisarz, dziennikarz i tłumacz urodzony w 1972 roku w Bogocie. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia sześć języków i wydano w czterdziestu krajach. Jest laureatem licznych wyróżnień literackich, m.in. English Pen Award 2012 za Hałas spadających rzeczy, nagrody Hiszpańskiej Akademii Królewskiej za Reputacje czy Nagrody Rogera Caillois, otrzymanej wcześniej przez m.in. Mario Vargasa Llosę, za całokształt twórczości.

W 2019 roku "Kształt ruin" znalazł się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera. Książka opowiada o pewnym tajemniczym morderstwie kolumbijskiego męża stanu, które nigdy tak naprawdę nie zostaje wyjaśnione. Kto chroni tę tajemnicę i dlaczego przypuszczeń jest wiele, a każdy ma inną wersję tych wydarzeń?   

"Kształt ruin" - jak pisze wydawca - to polityczny thriller o poszukiwaniu prawdy, która zdaniem wielu powinna pozostać na zawsze ukryta".

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 18-22.01.2021 

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Musiał: estetyka Kafki ma wiele z filmu niemego

14.01.2021 11:03
- Kino było dla Kafki niezwykle istotne. Chętnie korzystał z tej rozrywki choć oczywiście nie traktował jej na równi z literaturą, to była raczej rozrywka niskich lotów - mówił w Dwójce Łukasz Musiał, autor posłowia do książki Hansa Zichlera "Kafka idzie do kina".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Schutterstock/Julie Mayfeng
Posłuchaj
08'38 Rozmowa z Łukaszem Musiałem o publikacji "Kafka idzie do kina" (Poranek Dwójki)
więcej

Posłuchaj
08:38 14.01.2021 g. 8.30 Poranek Dwójki (Kafka idzie do kina).mp3 Rozmowa z Łukaszem Musiałem o publikacji "Kafka idzie do kina" (Poranek Dwójki)

 

"Dzienniki" Franza Kafki rozpoczynają się od opisu sceny filmowej, a na kolejnych kartach kalendarza w latach 1909-1913 pojawia się wiele wzmianek na temat kinowych wizyt pisarza. Zostały one obszernie opisane przez Hansa Zichlera.

- Nie jest to jednak książka specjalistyczna, jest bardziej swobodną i żywą gawędą o ówczesnym kinie, które oglądał Kafka, i które mogło wywrzeć na niego pewien wpływ - mówił Łukasz Musiał.

W notatkach Kafki próżno szukać konkretnych odniesień do obrazów filmowych, nie znajdziemy w nich recenzji, a jedynie opisy wrażeń, jakie towarzyszyły mu w kinie. Hans Zischler opisuje je jako "afekty  wtopione w obrazy niczym znak wodny".

Esej „Kafka idzie do kina” Hannsa Zischlera w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz i z posłowiem Łukasza Musiała jest już...

Opublikowany przez Wydawnictwo Ossolineum Czwartek, 17 grudnia 2020

Korespondencja sztuk

Publikacja Hansa Zischlera otworzyła prawie zapomniane tropy badawcze, które analizują estetykę pisarską i fabularną Franza Kafki w odniesieniu do sztuki filmowej. Pierwszym, który porównał świat przedstawiony Kafki do filmów Chaplina był przyjaciel i wydawca dzienników pisarza Max Brod. Podobne badania podjęli między innymi Walter Benjamin czy Theodor Adorno.

- Podobieństwa estetyki Kafki do filmu niemego to będzie chociażby podział struktury fabularnej na poszczególne sceny. Widać sposób łączenia scen w sekwencje odpowiadające aktom w dramacie, w szczególności w powieściach, na przykład w "Procesie" - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Inne elementy obecne w prozie Kafki, które mogły być inspirowane sztuką filmową to zwrócenie uwagi czytelnika na mowę ciała bohatera, opisy gier światła i cienia, a także użycie wyolbrzymień i groteski.

Adaptacja Kafki na miarę XXI wieku

W posłowiu do polskiego wydania "Kafka idzie do kina" Łukasz Musiał zwraca uwagę na "serialowy" potencjał twórczości Kafki, interesujący dla współczesnych odbiorców.

- Jestem ogromnym fanem seriali, nie ja jeden zresztą. Jest to od kilkunastu lat dziedzina sztuki filmowej, która przeżywa niebywały rozwój, może największy w swojej historii - opowiadał autor - Przekucie "Procesu" na serial byłoby ciekawym eksperymentem.

Zdaniem gościa "Poranka Dwójki" produkcja na podstawie twórczości Kafki mogłaby przyjąć formę interaktywnie angażującą odbiorców.

- Gdybyśmy mogli wyjść poza kafkowskie rozwiązania i uruchomić własną wyobraźnię to dałoby to naprawdę ciekawe efekty. Moglibyśmy spróbować pokierować losem głównego bohatera "Procesu" inaczej niż to zrobił Kafka i nie sądzę, żeby miał coś przeciwko - podsumował Łukasz Musiał.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Łukasz Musiał (literaturoznawca)

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki

Czytaj także

Małgorzata Czyńska: w pracy biografa sięgamy do różnych źródeł

14.01.2021 14:32
- Nieustannie sięgam po biografie, listy i dzienniki, a gdy mam przesyt tego typu lektur ratuję się czytaniem kryminałów i książek kulinarnych - o pracy biografki i jej czytelniczych wyborach w "Literackich witaminach" opowiadała Małgorzata Czyńska.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michele Brusini/Shutterstock.com
Posłuchaj
09'07 Małgorzata Czyńska opowiada o biografiach, kryminałach i literaturze kulinarnej (Literackie witaminy/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
09:07 13.01.2021 g. 16.45 Literackie witaminy.mp3 Małgorzata Czyńska opowiada o biografiach, kryminałach i literaturze kulinarnej (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Specyfika pracy biografa opiera się na badaniu różnych źródeł, celem oddania pełni upodobań i charakteru portretowanych postaci. Są to zarówno dokumenty czy korespondencja bezpośrednio związana z bohaterem biografii, ale również wszystkie materiały związane z jego otoczeniem lub epoką życia.


kobieta książka 1200.jpg
Monika Śliwińska: czytam przede wszystkim biografie kobiet

- Czasami trafiam na jakieś wzmianki czy na interesujące mnie zdjęcie w zagranicznej prasie lifestyle’owej - mówiła Małgorzata Czyńska - również rzeczy, którymi się otaczamy i nasze domy wiele o nas mówią.

Biografie to nie jedyny nurt literacki, którego warsztat opiera się na kwerendach i badaniach historyczno-środowiskowych. Małgorzata Czyńska w tym aspekcie wyróżnia kryminały Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, których akcja toczy się w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku.

- Jestem z pochodzenia Krakuską, więc chylę czoła przed autorami, ponieważ czytając te książki naprawdę czuję się jakbym przechadzała się po mieście i brnęła w krakowskim błocie - oceniła pisarka - atmosfera miasta w tych książkach oddana jest fantastycznie.


stara książka grzbiet księga 1200.jpg
Anna Mateja: pociąga mnie niejednoznaczność życiorysów

Ostatnie z książek, które Małgorzata Czyńska czyta w wolnej chwili i które wykorzystuje do pracy to literatura kulinarna. Wspomniała swoje doświadczenie z artykułami o kulinarnych upodobaniach artystów, a także swoje ulubione książki o kuchni różnych epok i miejsc.

Gościem "Literackich witamin" była Małgorzata Czyńska, autorka książek "Berezowska. Nagość dla wszystkich", "Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego" oraz najnowszej "Łempicka. Tryumf życia".

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Małgorzata Czyńska (pisarka, biografka)

Data: 13.01.2021

Godz. emisji: 16.45