Powieści na antenie

"Czterdzieści zasad miłości"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 16:23
W cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty książki Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości" w tłumaczeniu Ewy Elżbiety Nowakowskiej. Czytała Katarzyna Herman.
Katarzyna Herman
Katarzyna HermanFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

Posłuchaj
09:58 To się czyta latem Dwójka 23 sierpień 2021 11_01_36.mp3 Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:48 To się czyta latem 24.08.2021.mp3 Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

10:25 To się czyta latem Dwójka 25 sierpień 2021 11_02_20.mp3 Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:56 To się czyta latem 26.08.2021.mp3 Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:43 T się czyta latem Dwójka 27 sierpień 2021 11_01_30.mp3 Elif Shafak "Czterdzieści zasad miłości", czyta Katarzyna Herman - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

  

Ella Rubinstein – Amerykanka, lat niespełna czterdzieści, trójka dorastających dzieci i małżeństwo w trakcie rozpadu. Każdy jej dzień wygląda tak samo: dba o dom oraz przygotowuje pełnowartościowe posiłki dla najbliższych. Do czasu, gdy zostaje zatrudniona jako recenzentka w jednej z agencji literackich.

Jej pierwsze zlecenie to maszynopis powieści o Rumim – trzynastowiecznym poecie nazywanym Szekspirem świata islamu. Ella, początkowo sceptyczna, wraz z lekturą odkrywa, że historia Rumiego w zdumiewający sposób odzwierciedla jej własną.

Od tego momentu jej życie diametralnie się zmienia.

[Opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 23-27.08.2021

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: książki literatura Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polecamy książki. "Frida Kahlo i kolory życia" Caroline Bernard

22.06.2021 11:30
- "Frida Kahlo i kolory życia" niemieckiej pisarki to historia wyjątkowej artystki, która żyje na własnych zasadach, wbrew oczekiwaniom społecznym i stereotypom, przez życie idzie z siłą, pasją i odwagą - tłumaczyła Kinga Michalska.
Pamiątki z Fridą Kahlo w Meksyku
Pamiątki z Fridą Kahlo w MeksykuFoto: Anna Sulencka2/Shutterstock.com

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Fabularyzowana biografia meksykańskiej malarki autorstwa Niemki Caroline Bernard to książka, w której zawarte są zarówno elementy życia osobistego, jak i kolejne etapy drogi zawodowej Fridy Kahlo. To historia o sztuce, pasji i namiętności, w której poznajemy nie tylko niezwykłe malarstwo i trudne losy Fridy Kahlo, ale też otaczający ją świat, czyli Meksyk pełen kolorów i Paryż czasów surrealistów.

Posłuchaj
04:35 _PR4_AAC 2021_06_22-11-47-46.mp3 O książce "Frida Kahlo i kolory życia" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)

Czytaj także:

- Mamy tu obraz kobiety początkowo niepewnej siebie. Nie wiedziała, ile znaczy jako artystka, a przeszła drogę, która zaprowadziła ją na wystawę w Paryżu - opowiadała gość Czwórki. - Frida rozsławiła swój rodzimy Meksyk, ale pokazała też, że w życiu do wszystkiego można dojść własnymi siłami. Stała się ikoną, symbolem nie tylko własnego kraju, ale też kobiecości. Zanim odniosła sukces łączyła w bardzo ciekawy sposób sztukę folklorystyczną z anatomią kobiet - tłumaczyła Kinga Michalska. 

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

- Przekuwała swoje osobiste problemy, związane m.in. z niespełnionym macierzyństwem, kłopotami małżeńskimi, kalectwem, w sztukę. To, co ją spotykało przekładała na obrazy - opowiadała Kinga Michalska. Jak podkreślała, "Frida Kahlo i kolory życia" to książka dla miłośników historii o silnych i niezależnych kobietach, ale nie tylko. - Także dla osób, pasjonujących się kulturą Meksyku - mówiła gość Czwórki.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

Nowy "Radiobook" - słynny melodramat "Trędowata" Heleny Mniszkówny

16.08.2021 08:47
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy powieść Heleny Mniszkówny pt. "Trędowata". 
Helena Mniszkówna - Trędowata
Helena Mniszkówna - "Trędowata"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
25'26 Nowy "Radiobook" - "Trędowata" Heleny Mniszkówny (Kulturalna Jedynka)
więcej

Czyta Irena Kwiatkowska (nagranie z 1966 roku):

Posłuchaj
25:26 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_08_15 PR1_23_11_39_Kulturalna_Jedynka.mp3 Nowy "Radiobook" - "Trędowata" Heleny Mniszkówny (Kulturalna Jedynka)

 

Projekt "Radiobook" rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku czterema tytułami, wśród których był "Pustelnik" Heleny Mniszkówny. Teraz proponujemy najbardziej znany tytuł tej autorki - "Trędowatą". Ta dwutomowa powieść, wydana w Krakowie w roku 1909, do dziś uchodzi za najsłynniejszy polski melodramat.

Helena Mniszkówna, autorka 20 romansów z tzw. wyższych sfer, stała się jedną z najbardziej docenianych przez czytelników autorek literatury popularnej. W swej narracji przedstawiała stereotypowe sytuacje melodramatyczne, ale cnota i szlachetność (prawie) zawsze brały górę nad złem i egoizmem.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Bohaterką powieści "Trędowata" jest Stefcia Rudecka, skromna nietytułowana szlachcianka, pełniąca rolę guwernantki w domu pewnej baronowej. Kobieta zakochuje się (z wzajemnością) w ordynacie Waldemarze Michorowskim, którego baronowa jest ciotką. Waldemar doprowadza do zaręczyn ze Stefanią, ale szykany i intrygi ze strony arystokratycznych rodzin zwiastują nieszczęśliwy koniec.

Krytycy nie zachwycili się "Trędowatą". Powieść odniosła jednak prawdziwy sukces czytelniczy. Jeszcze przed wojną (w latach 1926 i 1936) doczekała się dwóch ekranizacji. Historię wziął na warsztat także Jerzy Hoffman (1976 rok), a w 1999 roku pojawił się serial telewizyjny. Prezentowana wersja audio to wykonana w 1966 roku, w studiach Polskiego Radia, interpretacja tekstu "Trędowatej" przez aktorkę Irenę Kwiatkowską.Trędowata #01 | Helena Mniszkówna Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


Poza tym w audycji:

BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Serwis Bitwa Warszawska 1920

- o multimedialnym serwisie Polskiego Radia poświęconym Bitwie Warszawskiej - serwis "Bitwa Warszawska 1920", nominowany w kategorii "Edukacja", zwyciężył w pierwszym etapie 14. Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" i decyzją jury wszedł do finałowej piętnastki,

- podsumowanie uroczystości rocznicowych związanych z Bitwą Warszawską, zwaną także Cudem nad Wisłą. Bitwa, stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej, uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata, 

Bitwa Warszawska w literaturze i sztuce,

- XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" - 14-31 sierpnia - na którym można przyjrzeć się twórczości Chopina poprzez arcydzieła innych twórców,

- 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem - 12 sierpnia rozpoczął się największy organizowany pod Tatrami festiwal związany z kulturą ludową,

- XVIII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" - celem festiwalu, który rozpocznie się 21 sierpnia, jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej,

- Ewa Heine o XII Festiwalu "Królewskie Arkady Sztuki" na Zamku Królewskim w Warszawie - do 28 sierpnia w trakcie 12 występów zaprezentują się twórcy niezależni, poszukujący, proponujący różnorodną sztukę teatralną i muzykę. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 15.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk