Powieści na antenie

"To ja, Judasz. Biografia apostoła"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 11:15
Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Bojownik o wolność Izraela? Intelektualista z Judei pośród galilejskich rybaków? Judasz to najbardziej mroczna i niejednoznaczna postać Nowego Testamentu. Portret apostoła kreśli w swojej najnowszej książce Tomasz P. Terlikowski. Wybranych fragmentów słuchaliśmy w cyklu "To się czyta" w interpretacji Andrzeja Ferenca.
Andrzej Ferenc prezentuje książkę To ja, Judasz. Biografia apostoła Tomasza Terlikowskiego
Andrzej Ferenc prezentuje książkę "To ja, Judasz. Biografia apostoła" Tomasza TerlikowskiegoFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Tomasz P. Terlikowski proponuje świeże – biblijne, historyczne, literackie i psychoanalityczne – spojrzenie na postać Judasza. Czy w ogóle istniał? Co o nim wiemy, a czego nie? Co jest pewne, a czego się domyślamy? Jak możemy rozumieć jego historię? Być może Judasz, zanim dołączył do grona apostołów, był zwykłym handlarzem. Jednak możliwe również, że był on, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, terrorystą walczącym z bronią w ręku o wyzwolenie Izraela spod rzymskiego jarzma.

Dlaczego uwierzył Jezusowi? Czy zdradził go z żądzy zysku, czy powodem było rozczarowanie i utrata wiary? Czy był niezbędnym elementem historii stanowiącej fundament chrześcijaństwa? Dlaczego jest tak ważny dla gnostyków?

Ta książka ma również dla Terlikowskiego wymiar osobisty, rozliczeniowy: oto biografia Judasza napisana z pasją przez autora, którego przecież nieraz nazwano właśnie Judaszem, zdrajcą polskiego Kościoła.

Wybrane fragmenty książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła" czytał na antenie Dwójki Andrzej Ferenc.

[korzystano z materiałów wydawcy]

Posłuchaj
09:14 Dwojka_To_sie_czyta_2024_03_25-11-03-02.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

10:15 2024_03_26 11_01_20_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

10:14 Dwójka to się czyta 27.03.2024.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:26 Dwójka to się czyta 28.03.2024.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:01 Dwójka to się czyta 29.03.2024.mp3 Tomasz Terlikowski: "To ja, Judasz. Biografia apostoła", czyta Andrzej Ferenc - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 25-29.03.2024

Godz. emisji: 11.00

pg

Czytaj także

O roli Cerkwi prawosławnej wobec wojny na Ukrainie

20.10.2022 18:28
- Trzeba pamiętać, że mówimy o różnych Cerkwiach prawosławnych. W odróżnieniu od Kościoła katolickiego nie ma czegoś takiego jak jedna Cerkiew prawosławna, choć jest jedno prawosławie - mówił na antenie Dwójki Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta.
Cerkiew prawosławna
Cerkiew prawosławnaFoto: Shutterstock/Mircea Moira
Posłuchaj
29'42 Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta, o roli Cerkwi prawosławnej wobec wojny na Ukrainie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Prawosławie to religia dominująca w obu krajach, w których obecnie toczy się wojna - w Rosji i na Ukrainie. Przed kilku laty ukraińska Cerkiew prawosławna rozpoczęła proces uniezależnienia się od rosyjskiej Cerkwi. Jak to się skończyło? Jaka jest rola Kościoła prawosławnego wobec wojny na Ukrainie?

- Prawosławie podzielone jest na Cerkwie autokefaliczne, patriarchaty, a także na instytucje i grupy, które w zasadzie "nie wiadomo, gdzie są" i do czego są przyłączone. Cały nowy świat nie ma jednej struktury, jednej jurysdykcji prawosławnej, gdyż nie wiadomo, jak ją stworzyć. Pojawiali się tam migranci z Grecji, Rumunii i każdy tworzył swoją jurysdykcję kościelną. Część z nich połączyła się w Stanach Zjednoczonych w Kościół ortodoksyjny Ameryki, ale Rosjanie się do niego nie przyłączyli. Mamy jeszcze całą grupę niekanonicznych Cerkwi, które odłączyły się od innych bytów kościelnych, np. pod wpływem emocji narodowych, ale pozostałe Cerkwie ich nie uznały. Mamy też trzecią grupę Cerkwi, które przez jedne Cerkwie zostały uznane, a przez inne nie - wyjaśniał gość radiowej Dwójki.


Czytaj także: 


Posłuchaj
29:42 PR2 2022_10_20-17-30-01-O_wszystkim_z_kultura.mp3 Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta, o roli Cerkwi prawosławnej wobec wojny na Ukrainie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Tomasz Terlikowski (filozof, publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 17.30

djr/kor

Czytaj także

"Pieśń nad pieśniami" - księga Pisma Świętego i jeden z najpiękniejszych erotyków

28.01.2024 00:00
W tym wydaniu audycji "Mediewanna" mówiliśmy o najwcześniejszej wersji pieśni Salomona (X–XV w.), zatytułowanych "Vox dilecti mei" (Głos mojego ukochanego). Pretekstem do rozmowy była nagrana przez Ensemble Peregrina płyta "Vox dilecti mei".
Okładka płyty Vox dilecti mei zespołu Ensemble Peregrina
Okładka płyty "Vox dilecti mei" zespołu Ensemble PeregrinaFoto: materiały prom.
Posłuchaj
59'52 Pieśń Salomona (Mediewanna/Dwójka)
więcej

"Pieśń nad pieśniami" to jedna z ksiąg Pisma Świętego. Jej głównym tematem jest miłość, dlatego uznawana jest za jeden z najpiękniejszych erotyków. Jej autorstwo przypisuje się królowi Salomonowi. Powstała między VI a II wiekiem p.n.e.

Na tle innych ksiąg Starego Testamentu "Pieśń nad pieśniami" jest wyjątkowa, między innymi ze względu na brak wzmianek o Bogu, narodzie wybranym i religii. Jej wymowę odczytywać można na wiele sposobów. Do dziś utwór kryje w sobie tajemnice...


Posłuchaj
59:52 2024_01_27 23_00_13_PR2_Mediewanna.mp3 Pieśń Salomona (Mediewanna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 27.01.2023

Godz. emisji: 23.00

pg/zch